Koşullu random sayı atma

Excel Vers. ve Dili
exell 2013
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15.03.2020
Selamlar,

Koşullu olarak aşağıdaki ve ekteki şekilde bir tablo yapmaya çalışıyorum. bu mumkun mu acaba ?

Her rakama bir harf gelmesi gerekiyor
Ad kolonunda bulunan harflerin içerisinden yüzde kokonundaki oranlara istinaden 1. sıraya bir harf gelecek
daha sonra 2. sıra çekilirken ilk sıradaki ad ve %si cıkarılarak kalan %ler arasından bir harf seçilecek
3-4-5.... Bu şekide devam edecek

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Soru 1.
Yüzde kolonundaki oranlara istinaden harf gelmesi nedmek? Biraz açar mısınız?

Soru2.
her harf seçiminden sonra kalan harflerin yüzdesi yeniden skale edilit toplamları %100 olacak şekilde mi işlem yapılacacak?

Excel Vers. ve Dili
exell 2013
15.03.2020
Selamlar, teşekkür ilgilendiğiniz için
Şöyle anlatmaya çalışayım 14 tane kura çekilecek her çekiliş %100 üzerinden olacak ama yanlardaki oranlara göre. Abc olanların %14 üşer şansı olacak. 2. Sıra çekilirken ilk Sıradaki oranı düşecek.
Srake konusundada yuzdesel olacagı için tekrar %100 e cıkarmak ne kadar dogru olur bilemedim

örnek simülasyon yapalım

ilk sıra için Yandaki yüzde şanslarıyla kura çekiliyor. Atıyorum %7 şansı olan çıktı diyelim.1 sıraya %7 nin yanında yazan harf/kelime gelecek. 2. Sıra seçilirken bu Kişi çekilişe katılmayacak. Toplam oran %93 gene yandaki oranlarla göre çekiliş olacak

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Selamlar,
Çözüm önerisi olarak ekteki dokumanı inceleyiniz....

Sorunuzu yanlış anlamıyorsam eğer, % ifadelerin kriter anlamında bir özelliği yok. Yani, istenileni kısaca şöyle anlıyorum...
"Ad Kolonunda yazılan Harflerin Tümünü BENZERSİZ olarak RASTGELE yazınız.."

Çözüm önerisinde, Rastgele Sıra No üretilmekte. Sıra No.ya göre de Ad ve Yüzdeler yazılmakta....

Excel Vers. ve Dili
exell 2013
15.03.2020
selamlar , yardım için teşekkürler ama sanırım kendimi tam anlatamadım.

biraz daha açmaya çalışayım.
% oranları aslında kriter . şöyle düşünelim 1. çekiliş içinde kavanoza 100 kagıt koyuyoruz. % oranlarına gore adetler mevcut. ve çekiliş sonucu a cıkıyor.

sonra 2. cekilişe geçiyoruz. ikinci çekilişte kavanoza a yazılı kagıtları koymuyoruz. boylelikle 86 adet kagıt içerisinden seçim yapılıyor.

bu şekilde son çekiliişe gore gibiyor.

indir biraz yaklaşmış gibi oluyor ama 1 den 14 e kadar sıralamada olmuyor. kaldıki her harfin miktarı farklı

bakındım biraz ama bulamadım. alt alta her harfi % leri kadar yazdım. mesela a1 ile a50 arasında bulunan isimlerden 1 tanesini seç gibi bir formul yaratabilirsek her çekilişi ayrı ayrı sutunlarda if ile cıkararak bişiler oluşturmaya çalışayım

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Verdiğiniz tabloya göre,
ilk çekilişte diyelim A çıktı
İkinci çekilişte tüm A lar iptal mı olacak? Yoksa A ların yüzdesi %14 yeribe bir azalarak atıyorum %13,7 mi olacak?

Excel Vers. ve Dili
exell 2013
15.03.2020
selamlar, yogunluktan anca donebiliyorum. 1. cekiliste şayet A cıktıysa 2. de tum A lar çekileşe katılmayacak. 2. de söz gelimi E cıktı , 3. cekilişe A ve E ler katılmayacak