Koşullu Saydırma

Excel Vers. ve Dili
ceaceVCV
Merhaba ,

A sütununda aynı numaratik ifadeye sahip olan kayıtların B hücresinde bulunan farklı alfabetik değerlerini saydırmak istiyorum.

Örneğin A hücresinde ki değeri 1000 olan 8 tane kayıt var. Bu kayıtların B hücresindeki değerlerinin
2 tanesi Ahmet'e
2 tanesi Mehmete
2 tanesi Ayşeye
1 tanesi Ali'ye
1 Tanesi Kaya'ya ait...

Ulaşmak istediğim değer 5 farklı isim olduğu için 5 olmalı. Çok eğer say ve çoketopla formülleri ile ulaştığım bir değer var ancak birden fazla listelenen isimlere 1 değeri atayarak formüllediğim için yukarıdaki örneği 3 sayıyor ( Ali ve Kaya 1+1 diğer 3 isimse doğrudan 1 )

Tam olarak istediğim A sütununa bağlı olarak B hücresinde kaç farklı isim değeri olduğu. Biraz acil bir durum.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Dizi formülüdür. Girişini ctrl+shift+enter yaparak tamamlayın.
Kod:
=BAĞ_DEĞ_SAY(1/SIKLIK(EĞER(A2:A20=--"1000";EĞER(B2:B20<>"";KAÇINCI(B2:B20;B2:B20;0)));SATIR(B2:B20)))

Excel Vers. ve Dili
ceaceVCV
Teşekkür ederim yanıt için ancak bazı detayları atladım sanırım . Misal 1000 değeri sürekli değişen bir değer olacak . Bu nedenle dosya yükledim.Linkteki dosyada kendi yaptığım formülü de gösterdim. Formül kısmi olarak işimi görüyor ancak dosyada detayını belirttiğim bir sebepten yanlış sayı döndürüyor.

Excel Vers. ve Dili
ceaceVCV
Pivotla olabilir aslında...Tekil saydırma yöntemi ile yaparsam olacak gibi. Teşekkür ederim. Bir sorun olursa ayrıca yazacağım.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
.

Merhaba.

Profilinzdeki
Excel Vers. ve Dili:
ceaceVCV

ifadeden bir şey anlaşılmıyor. Lütfen bunu düzeltin.

Dosya ekte formül ve pivotla yapılmış şekilde iki örnek verilmiştir.

.

Ekli dosyalar