Koşullu Sorgu

Excel Vers. ve Dili
2007
Herkese Selam,

ekte ki deneme dosyasında "Kişiler Rapor" formu üzerinde ki alan boş bırakılarak sorgu çalıştırıldığında tüm kayıtları, oraya örn. İstanbul yazıldığında sadece İstanbulla eşleşen kayıtları getirmesini istiyorum.

Bir kaç birşey denedim ama olmadı,

şimdiden herkese teşekkürler,

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Sorgunuzu alttaki gibi değiştiriniz..

SELECT Kisiler.Ad, Kisiler.Soyad, Kisiler.Telefon, Kisiler.Fax, Kisiler.İl
FROM Kisiler
WHERE ((([Forms]![Kisilier Rapor]![Metin0]) Is Null)) OR (((Kisiler.İl)=[Forms]![Kisilier Rapor]![Metin0]) AND (([Forms]![Kisilier Rapor]![Metin0]) Is Not Null));

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Biraz Bakayım dedim ama Ustalar el atmış!!!!

Sn.trueness Sorununuzu okuyunca birşeyler yapabilirm dedim ama ben birşeyleri yapıncaya kadar ustalar çoktan işe el atmışlar.
Kod bilmem ma sizin işiniz eyara diye birkaç şey ekledim öancelike iller tablosu ekledim ve kişiler formunuzla bağladım.sonrada raporda bir düzenleme yaptım
Umarım beğenirsinzi.
Kolaygelsin...

Excel Vers. ve Dili
2007
Herkese merhabalar

Sayın beab hoca ve sayın meteye çok teşekkürler,

beab hocanın sorgusunu yazınca çok güzel çalışıyor fakat aynı tabloya cinsiyet de ilave ettim ve bir sorgu yazmaya çalıştım . Yani iki parametre üzerinden sorgu yapmak istediğimde, örn. rapor formunda il alanına ankara yazınca ankaralıları getiriyor fakat ile ankara cinsiyete erkek yazınca tabloda kayıtlı olan tüm erkekleri getiriyor.( ile bakmaksızın)

İstediğim şu ki ikisinide boş bırakınca tüm kayıtları ankara yazınca sadece ankaralıları hem ankara hem de erkek yazınca ankara di tüm erkekleri getirmesini istiyorum,

Bu tarz bir sorgu nasıl yazılır şimdiden herkese çok teşekkürler,

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Umarım bir üçüncü şarttan bahsetmezsiniz!!
Sadece il yazarsanız o il gelir, il ve cinsiyet yazarsanız o şekilde gelir, sadece cinsiyet yazarsanız o cinsiyet gelir. Hepsi boş ise hepsi gelir..

SELECT Kisiler.Ad, Kisiler.Soyad, Kisiler.Telefon, Kisiler.Fax, Kisiler.İl, Kisiler.Cinsiyet
FROM Kisiler
WHERE (((Kisiler.İl) Like [Forms]![Rapor]![Metin0] & "*") AND ((Kisiler.Cinsiyet) Like [Forms]![Rapor]![Metin3] & "*")) OR ((([Forms]![Rapor]![Metin0]) Is Null) AND (([Forms]![Rapor]![Metin3]) Is Null));

Excel Vers. ve Dili
2007
Selam,

Kusura bakma beab hocam öğrenmeye çalışıyorum,

ilgine teşekkürler,

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Rica ederim, kusura baktığım falan yok ;)

Excel Vers. ve Dili
2007
Beab Hocam,

Bir sorum daha olacak,

Bir proje üzerinde çalışyorum 15-20 kadar parametre üzerinden sorgulama yapmam gerekiyor, değişik sıkıntılar ile karşılaşıyorum.

Like ile birçok parametre çok güzel çalıştı ama durum şu ki belli bir tarihten veya sayıdan büyük olsun dediğimde, sorguya ilave ediyorum ama "like" içeren hiç bir alana veri girmez isem sorgu yapmıyor.

Ekte ki dosyayı inceleyebilirseniz eğer, il ve cinsiyeti boş bırakır sadece doğum tarihini girersem sorgu çalışmıyor.

Yardım ve değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Saygılar,