Koşullu Toplama Nasıl Yapılır ?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
Resimde, görüldüğü gibi, satın alınan farklı çaplardaki demirlerden yanlızca 16 mm çapında olanların miktarlarını toplamak istiyorum.
Koşullu toplama işlemini Araçlar menüsünde yer alan "Eklentiler" seçeneği yardımıyla yapılabileceğini tahmin ediyorum. Fakat bu sorunu "eklentiler" aracılığıyla değil, gerekli formülü kendim yazarak aşmak durumundayım.

Yardımlarınız rica ederim.

Bu görüntüyü aldığım excel dosyasını alttaki bağlantıdan indirebilirsiniz.
http://uploaded.to/?id=rgrlrf

Excel Vers. ve Dili
Office 2010
Resimde, görüldüğü gibi, satın alınan farklı çaplardaki demirlerden yanlızca 16 mm çapında olanların miktarlarını toplamak istiyorum.
Koşullu toplama işlemini Araçlar menüsünde yer alan "Eklentiler" seçeneği yardımıyla yapılabileceğini tahmin ediyorum. Fakat bu sorunu "eklentiler" aracılığıyla değil, gerekli formülü kendim yazarak aşmak durumundayım.

Yardımlarınız rica ederim.

Bu görüntüyü aldığım excel dosyasını alttaki bağlantıdan indirebilirsiniz.
http://uploaded.to/?id=rgrlrf
Dosyanızı foruma yüklemediğiniz için indiremedim ama aşağıdaki formülde veri aralıklarını güncelleyerek kullanabilirsiniz.

Kod:
=ETOPLA(D4:D14;"16";E4:E14)
"D4: D14" -> Demir Çapı (mm) sütunundaki veri aralığı, "E4:E14" -> Miktar (Kg) Sütunundaki veri Aralığı.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
ETOPLA işe yaradı.
Çok teşekkürler "altanson" ve "yurtas"

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
Şimdi bu özelliği 2 şart için kullanmam gerekiyor, yardım ederseniz sevinirim.
Yeni bir örnekle açıklayayım.

Çalıştığım firma, piyasadan üç çeşit tuğla alıyor, isimleri; 8 lik Tuğla , 13 lük Tuğla , 29 luk Tuğla.

Tuğla temin ettiğimiz (hayali) firmalar ise Öz Tuğla, Can Tuğla, Dost Tuğla olsun.

Şimdi patronum bana soruyor; "Can Tuğla firmasından aldığımız tuğlalardan kaç tanesi 29 luk Tuğla dır ?"

Yani 2 şartı birden sağlayan hücreleri toplamam gerekiyor. 1 şart için ETOPLA formülünü kullanabiliyorum ama 2 şart için bir türlü beceremedim.

Resimde görünen Excel dosyasını ek olarak ilave ettim. Yardım ederseniz çok sevinirim.

Son düzenleme:

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
C29 hücrenize

Kod:
=TOPLA.ÇARPIM(($E$4:$E$20=$B29)*($C$4:$C$20=C$28);($D$4:$D$20))
yazıp sağa ve aşağı çekerek tablonuzu doldurunuz.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Topla.Çarpım formülü uygulandı.
Ekli dosyayı inceleyiniz.:cool:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
Çok teşekkürler Ali ve Orion2

TOPLA.ÇARPIM ile sorunumu çözmüşsünüz sağolun.

Yalnız, formüllerdeki $ işaretlerini kaldırdığımda da aynı sonuçlar çıkıyor. $ işaretinin mutlak adres girmeye yaradığını okumuştum ama bunun ne işe yaradığını tam anlayamadım.

Ben ETOPLA formülünde de bu $ işaretini hiç kullanmıyorum. Acaba bu yüzden mi, bazı satırları sildiğimde forumülün kapsamı değişiyor ? Mutlak adres kullanmak acaba bu sorunu mu çözüyor ?

xternet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 Tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-10-2028
$ işaretinin işlevi, hücredeki formülün başka bir hücreye kopyalanması durumunda başvurunun değişmemesini sağlamaktır. Örneğin bir hücrede

"=A1+A2"

yazdınız. Eğer siz bu hücreyi çekerek aşağı doğru kopyalarsanız, formüller
"=A2+A3"
"=A3+A4"
...
...
şeklinde kopyalanır. Sağa doğru çekerseniz,
"=B1+B2"
"=C1+C2"
...
...
şeklinde kopyalanır. Ancak formülü

"=$A$1+$A$2"

şeklinde yazarsanız, nereye kopyalarsanız kopyalayın formül,

"=$A$1+$A$2"

şeklinde kalır.

burada $ işaretini sadece "A" önüne yada sadece "1" önüne de koyabilirsiniz. Hangisinin önündeyse kopyalama durumunda o değişken sabit kalır.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
$ Bunu da öğrendim şimdi çok teşekkürler, bilgilerinizi üşenmeden paylaştığınız için.

Excel Vers. ve Dili
tr@2003
Peki, miktar bölümü iki veya daha fazla sütundan oluşsaydı?