Koşullu Zorunlu Alan

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 TR
Arkadaşlar merhaba,
Fonksiyonlarla pek çok işlemi gerçekleştirebilmeme karşın, hazırlamış olduğum bir çalışmada, kullanıcının yapmış olduğu bir seçime göre bir alanın zorunlu olmasını istiyorum.

Daha detaylı bilgi vermek gerekirse, bir çalışma kitabımın iki adet çalışma sayfası var. Veri adındaki bir çalışma sayfamda liste olarak bazı verileri kaydettim. Hesaplama adındaki diğer çalışma sayfamda da veri sayfamdaki listeleri kullanarak bazı hesaplamalar yapıyorum. Örneğin, Veri sayfamda Her Zaman, Genellikle, Bazen, Nadiren ve Hiçbir Zaman seçeneklerini içeren Sıklık adında bir liste oluşturdum ve bu seçeneklerin her birine sırasıyla 100, 75, 50, 25 ve 0 değerlerini verdim. Hesaplama sayfamda A1'de herhangi bir konu ile ilgili olarak kullanıcının A2 hücresinde seçim yapmasını istedim. Seçim için de veri doğrulama ve Veri sayfasındaki Sıklık listesini kullandım. Dolayısıyla kullanıcı A1 hücresindeki sorunun cevabını açılabilir listeden Sıklık için geçerli olan Her Zaman, Genellikle, Bazen, Nadiren ve Hiçbir Zaman seçeneklerinden birisini seçebiliyor. A3 hücresinde de yapmış olduğu seçime uygun olarak Veri sayfasındaki değer Düşeyara fonksiyonu ile gösteriliyor.

Kullanıcını eğer Bazen, Nadiren veya Hiçbir Zaman seçeneklerinden birisini seçtiyse (yani; bir başka deyişle seçeneklerine göre 75'in altında 50,25 veya 0 değeri A3 hücresinde gösterildiyse) ; (B1 hücresi Görüş olmak üzere) B2-B3 birleştirilmiş hücrelerindeki metin alanının zorunlu olarak doldurulmasını istiyorum.

Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden çok teşekkür ederim.