kredi ortalama gün hesaplama

Excel Vers. ve Dili
office 2007 ingilizce
arkadaşlar kolay gelsin öncelikle..
hazırladığım ufak bir tabloda banka kredi kullanımlarına ilişkin ortalama gün hesaplanması gerekiyor..buna bağlı olarakta kredi maliyeti,taksit tutarı vs.hesaplaması yapmalı..
benim takıldığım mevzu ortalama vadenin doğru olarak hesaplanması,ancak burda farklı koşullara göre farklı formüller kullanılmalı:
Formül 1) ödemesiz dönem yoksa ve sıralı taksitler ise : (n+1)/2
Formül 2) ödemesiz dönem var ancak sıralı devam ediyor ise : [(n+1)/2]+ödemesiz dönem sayısı
Formül 3)Belirli peryotlarla sıra ödeme var ise : [(n+1)/2]*ödemesiz dönem sayısı

burada "n" = "taksit sayısı" dır.

benim yazdığım formüle göre hesaplanmasını istediğim:
taksit periyodu 1 ve ödemesiz dönem yok ise "Formül 1", ödemesiz dönem var ise "Formül 2" kullanılmalı,eğer taksit periyodu 1 den farklı bir rakam ise "Formül 3" kullanılmalı..
A1=KULLANDIRIM TARİHİ(../../....)
A2=TAKSİT SAYISI
A3=İLK TAKSİT TARİHİ(../../....)
A4=TAKSİT PERİYODU
A5=ORTALAMA VADE yi içeren hücrelerdir.
formül;
=IF(AND(A4=1;A3-A1<31);((A2+1)/2)*30;(((A2+1)/2)*30)+((A3-A1)-30))
(burda *30 ların olmasının sebebi gün olarak bulmak istediğimdendir.)
Ancak aşağıda belirttiğim hususlarda hatalı sonuç almaktayım;
1) bu formülle A4 teki sayı 1 den farklı bir değer olsa dahi aynı sonucu veriyor.oysa ben bu gibi durumlarda "Formül 3" kullanılsın istiyorum.
2) ödemesiz dönem olup olmadığını "A3-A1<31" ile kontrol ediyorum,sağlıklı mıdır?
3) kullandığımız paket programın hesapladığı ortalama günde 30 ve 31 çeken aylara göre sonuç değişmekte ancak ben +-3 değer alıyorum.

bana 3 formülüde kullanacak bir formül için yardımlarınızı rica ediyorum..

Excel Vers. ve Dili
office 2007 ingilizce
arkadaşlar yardımcı olabilecek var mıdır?
üstadların bilgisine ihtiyacım var :)

Alperden

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
İş: Excel 2016 İngilizce
Ev: Office 365 İngilizce
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-02-2027
Deneyiniz:
=IF(A4 <> 1, ((A2 + 1) / 2) * (DATEDIF(A1, A3, "M")), IF(A3 - A1 < 31, ((A2 + 1) / 2) * 30,(((A2 + 1) / 2) * 30) + ((DATEDIF(A1, A3, "D")) - 30)))

Bu formülde, DATEDIF fonksiyonu iki tarih arasındaki farkı belirli bir birimde (gün, ay) hesaplar. "M" ay farkını, "D" ise gün farkını belirtir.
Aşağıdaki durumları ele alır:
  • Eğer taksit periyodu 1'den farklıysa, Formül 3 kullanılır.
  • Eğer taksit periyodu 1 ise ve ödemesiz dönem yoksa (ilk taksit tarihi ile kullandırım tarihi arasındaki fark 30 günden azsa), Formül 1 kullanılır.
  • Eğer taksit periyodu 1 ise ve ödemesiz dönem varsa (ilk taksit tarihi ile kullandırım tarihi arasındaki fark 30 günden fazlaysa), Formül 2 kullanılır.
Bu formül, belirttiğiniz koşulları karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Yine de, Excel'deki gerçek verilerinizle test etmenizi öneririm