Kütüphane Programı

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Okulda kullanmak üzere kütüphane programına ihtiyacım var. Forumda bir çok örnek var ama benim aradığım türden değiller. Daha önceleri kullandığım bir program vardı. Ama onun da veri tabanı bozuldu. Bahsettiğim programa benzer bir excel programı yapmayı düşündüm, olmadı. Acceste böyle bir program yapılabilir belki ama hiç acces bilgim yok. Ekte gönderdiğim programı acces veya excel vba ile yapabilir miyiz?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel xp
1. mesajda gönderdiğim programı acceste yapmak için nereden başlamalıyım?

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Hocam
Başka birilerinin hazırladığı proğram üzerinde oynama yapmaz arkadaşlar.
Sen Bir excel sayfası hazırla ne istediğini üzerinde açıkla
özellikle rapor istiyorsan rapor kriterlerini iyi açıklaman lazım.
Yardımcı olmaya çalışalım..

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Program üzerinde oynama istemiyorum. Belki yanlış anlaşıldım. O program ile benzer özellikleri olan bir program (excel vba veya access) ortaya çıkarmaya çalıştım, yapamadım.Sanırım excelde olmayacak. Access bilgim ise hiç yok. O yüzden yardım istedim.

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Excel de olur hocam.
Sen sayfanı hazırla
Proğramdan ne yapmasını istediğini açıkla..
Bakarız..

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Dosya ekte. Şimdilik sadece üye kayıt ve kitap kayıt yapabiliyorum. Kitap alışverişi konusunda tıkandım.

Kitap Alış Veriş formunda üye numarası ile öğrenci bulunuyor. Eğer üzerinde kitap varsa (ALIŞVERİŞ sayfasında kayıtlı olacak) ota kısımdaki kitaba ait bilgiler dolacak. Kitap Ver butonu pasif olacak. Kitabı geri al butonu ile "ALIŞVERİŞ sayfasında R sütununa teslim tarihi yazılacak.

Eğer üyede kitap yoksa ortadaki kısıma bilgiler gelmeyecek ve üyede kitap bulunmuyor uyarısı gelecek. İkinci bul düğmesini kullanarak demirbaş nosu ile bulunan kitap kitap ver butonu ile üyeye verilecek. Bu kayıt "ALIŞVERİŞ" sayfasına işlenecek.

Ekli dosyalar

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Hocam Biraz Geç oldu kusura bakmayın
Ama sizin için bu akşamımı ayırdım.

İnceleyin istediğiniz gibi olmuş mu ?..

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Estağfurullah ne kusuru Mustafa Bey. Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Ortaya çok güzel bir çalışma çıkmış.
Ancak üyeden kitap teslimi yapılınca kayıt siliniyor. Bunun yerine en son sütuna teslim alındı ifadesi yazılsa ve en çok kitap okuyan üye, en çok okunan kitap, vb rapor alınması uygun hale getirilse daha iyi olur diye düşünüyorum.

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Hocam 1 Üye 1 den fazla kitap alabilir mi ?.

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Eğer tasarım veya kod yazma konusunda sıkıntı olmayacaksa 2 kitap alabilir. Ama zor olacaksa 1 den fazla kitap almasını engellersek de olur.

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Ayrıca okulda kullanılmayan numara girildiğinde bu öğrencide kitap yoktur mesajı veriyor. Kullanılmayan numara girildiğinde Bu numara ile kayıtlı öğrenci bulunmamaktadır uyarısı verdirebilirsek daha iyi olur.

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Ayrıca okulda kullanılmayan numara girildiğinde bu öğrencide kitap yoktur mesajı veriyor. Kullanılmayan numara girildiğinde Bu numara ile kayıtlı öğrenci bulunmamaktadır uyarısı verdirebilirsek daha iyi olur.
Buyurun Hocam.
Bu işinizi görür herhalde..

Son düzenleme:

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Önceki mesajımdaki dosyada
Excel tam kapanmıyordu
Yenisini ekliyorum.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel xp
Mustafa Bey;
Hazırladığınız programa ek olarak aşağıda belirttiğim eklemeleri yapabiliriz.
Kitabın kaç gün sonra teslim edileceğinin girileceği bir textbox,
Bu textboxa göre kitabın teslim tarihinin kendiliğinden gelmesi,
Seçilen öğrencinin okuduğu kitap listesi (Listede sıra no, kitap adı, yazarı, yayın evi sayfa sayısı ve en altta okunan kitapların toplam sayfa sayısı olmalı);
En Çok okunan kitap listesi (Listede sıra no, kitap adı, kaç öğrenci tarafından okunduğu bilgileri olmalı)

Ayrıca öğrenci 1. kitabı teslim ettikten sonra 2 kitabı alamıyor. Yani aldığı kitabı teslim ettikten sonra tekrar kitap alabilmeli.

Son düzenleme:

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Buyurun Hocam.
Bu işinizi görür herhalde..
Form Giriş şifresi yok
Text ler boş ken giriş derseniz Proğrama giriş yaparsınız.
Önerim Şifre değiştir deyin
Şifre ve Kullanıcı adını boş bırakın
Yeni Kullanıcı adı ve Şifrenizi girin.

Dosya Son Mesajımda...

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel xp
İade tarihi kısmında sıkıntı var.
Birde excele dön butonu eklersek elimdeki binlerce kitabı daha kolay ekleyebilirim.

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Mustafa Bey;
Okulumuzda kullanılacak şekilde bir program oluştu. Ellerinize sağlık. Birkaç değişiklik de ben yaptım. Şifre değiştir ve excele dön düğmelerine şifre koydum. Malum öğrenciler kullanacak. Programı kütüphanemize gönderdim. Bir eksiklik tespit edilirse tekrar yazarım.
Emeğiniz için tekrar teşekkür ederim.