Kura Çekimi

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Arkadaşlar merhaba,

120 futbol takımını alt alta yazdım. Her grupta 4 takım olacak şekilde 30 grup çekilişi yapmak istiyorum. Bunun için kuraları nasıl çekebilirim. Umarım ne istediğimi anlatabilmişimdir.

1.Fenerbahçe
2.Beşiktaş
3.Galatasaray
4.Trabzon
5.Malatya
6.Milan
.
.
.
.
.
.
.
.
40.Sivas
41.Madrid
42.Lazio
.
.
.
.
.
.
.
.
90.Kayseri
91.İnter
92.Barcelona
93.Samsun
94.Antalya
95.Bursa
.
.
.
.
.
.
.
119.Antep
120.Ordu

İstediğim şudur;

1.grup
Bursa
Samsun
Fenerbahçe
Sİvas

Bu şekilde rastgele 30 grup oluşturmak istiyorum.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Merhaba,
Grupların oluşmasında belli kural var mı?

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Hayır yok. Tabi bi gruba yerleşen takım diğer gruplarda olmayacak. bu 120 takımı yan sütuna karıştırsam da olur.

Son düzenleme:

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Aynı ülke takımları aynı gruba gelebilir mi?
Seri başı takım uygulaması var mı?

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Merhaba,
D sütunu ülke, E sütunu ise takımın gücünü ifade eder.
Eğer takımların aynı gruba düşmesini istemiyorsanız, D sütununa takımların karşısına aynı metni giriniz. Örneğin Barcelona ve Madrid aynı gruba düşmesin diyorsanız Bar ve Mad. karşısına A, B, ESP ... şeklinde aynı metni giriniz.
E sütununa ise sayısal değer giriniz. Örneğin Barcelona, B. Münich, Juventus, Arsenal, Paris Saint Germain gibi güçlü takımlar aynı gruba düşmesini istemiyorsanız bu takımların E sütunlarına aynı sayısal değeri giriniz. Bir nevi seri başı uygulaması.
Eğer D ve E sütunlarını boş bırakırsınız yukarıdaki anlattığım şartları taşımadan kura çekilir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Aynı ülke takımları aynı gruba düşebilir, seri başı takım uygulaması yok, tamamen rastgele 120 takımdan 4'erli 30 grup çıksın istiyorum. Belli ki zahmet edip bir şeyler hazırlamışsınız ama açamıyorum altın üyelik isteniyor. Formülü buraya yazmanızı rica etsem ?

erdenek

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
EV:EXCEL 2010-TÜRKÇE
İŞ:EXCEL 2010-TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
31-01-2026
Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Dosyaya ulaştım, zahmetiniz için çok teşekkür ederim, tam istediğim gibi çok sağ olun. Ben bu tabloyu kullanarak her hafta kura çekimi yapacağım ve her hafta bu 120 takım değişecek, bu tabloya kendi istediğim takımları yazdıktan sonra ne yapmam gerekiyor ki yeni eşleşmeler olsun ?

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Gerek kalmadı detaylı incelemeden hemen yorum yapmışım buraya, kura yazısına basınca kuralar yenileniyor. Muhammet Okumuş beyefendi yardımlarınıza tekrardan çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Muhammet bey, takım sayısını 122 den 120 ye nasıl düşürebilirim, 121 ve 122 yi silince excel kitleniyor.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Takım sayısı 120 ye göre düzenlendi. C3:C122 aralığına takım adlarını yazınız. Satır numarası sizi yanıltmasın. C3:C122 aralığına 120 takım yerleşir.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Muhammet bey merhaba,

Sizden bir ricam olacak, bana gonderdiginiz kura cekimi cok isime yariyor fakat bazen takim ve grup sayisini yukseltip azaltmam gerekiyor, sizden ricam bana o tablonun nasil yapildigini ogretmeniz. İyi geceler.
Merhaba,
Bu kez seribaşı ve aynı ülke durumu gibi kriterleri göz ardı ederek dosya hazırladım.

http://www.dosya.tc/server32/abxdOj/YeniKura.rar.html indiriniz.

1- Önce takımları BB sütununa alıyorum.
2- BA aralığına rastgele sayılar oluşturuyorum.
3- Sonra BB sütunundaki takımları karıştırıyorum.
4- Karışan takımları B2 hücresindeki değere göre gruplara yerleştiriyorum.

Ekli dosyalar

istanbulcahan

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (Türkçe)
05-11-2024
Merhaba,
D sütunu ülke, E sütunu ise takımın gücünü ifade eder.
Eğer takımların aynı gruba düşmesini istemiyorsanız, D sütununa takımların karşısına aynı metni giriniz. Örneğin Barcelona ve Madrid aynı gruba düşmesin diyorsanız Bar ve Mad. karşısına A, B, ESP ... şeklinde aynı metni giriniz.
E sütununa ise sayısal değer giriniz. Örneğin Barcelona, B. Münich, Juventus, Arsenal, Paris Saint Germain gibi güçlü takımlar aynı gruba düşmesini istemiyorsanız bu takımların E sütunlarına aynı sayısal değeri giriniz. Bir nevi seri başı uygulaması.
Eğer D ve E sütunlarını boş bırakırsınız yukarıdaki anlattığım şartları taşımadan kura çekilir.
Üstadım güzel bir çalışma elinize sağlık, burda ben takım sayısını 24' e düşürmek istiyorum.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2019 İngilizce
04.12.2019
muhammet bey son yolladığınız dosya benimde çok işime yaradı, elinize sağlık...

küçük bir eklenti rica edeceğim tabi mümkünse... bu grup oluşturma işini biraz daha zevkli hale getirmek istiyorum. bir buton yardımı ile takımları tek tek gruplara yerleştirmemiz mümkün mü? her butona tıkladığımda bir takım rastgele bir gruba gidip yerini bulacak. canlı kura çekimi gibi...

çok teşekkürler tekrar...

istanbulcahan

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (Türkçe)
05-11-2024
Muhammet bey çok teşekkürler. Sağolasın.
Kura çekerken güç dengesinin gözönüne alınmaması rastgele kura çekilmesi ve
1.grup, 2.grup, 3.grup ve 4.grup seri başı takımın ismi yazılarak kura çekebilirmiyiz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2019 İngilizce
04.12.2019
muhammet bey son yolladığınız dosya benimde çok işime yaradı, elinize sağlık...

küçük bir eklenti rica edeceğim tabi mümkünse... bu grup oluşturma işini biraz daha zevkli hale getirmek istiyorum. bir buton yardımı ile takımları tek tek gruplara yerleştirmemiz mümkün mü? her butona tıkladığımda bir takım rastgele bir gruba gidip yerini bulacak. canlı kura çekimi gibi...

çok teşekkürler tekrar...
Ekleme: İlk bastığımda rastgele bir takım seçecek ve rastgele bir grubun rastgele bir sırasına ekleyecek. sırasıyla diğer basışlarda da aynı şey olacak... takımlar bitene kadar...

heralde net bir anlatım olmuştur...