Kutuya bağlı değişken sayı

Excel Vers. ve Dili
2003
Merhabalar,
Ekte yollamış olduğum Frm_Elek_Sonuçlarında her karışım no için farklı numuneler olacak. Yani 1234 karışım nosu için 3 adet numune girilmiş mesela, 1235 için 1 adet numune. Her karışım için numune adeti farklı olabilir.
Benim sizden istediğim bu numune no kutusunun elle değil otomatik gelmesi. Ama girilen karışım no suna göre otomatik gelmeli. Yani eğer yeni girilen karışım nosu önceden girilmiş ise, numune no, o karışım nosunun karşılığı olarak kaçta kaldıysa gelmeli. Eğer yeni girilen karışım nosu önceden girilmemiş ise numune no otomatik 1 den başlamalı.
Örnek olarak şuan 1234 için 3 numune girilmiş. Ben yeni kayıt olarak 1234 girersem numune no otomatik 4 olarak gelmeli. Yada hiç kaydı olmayan 1236 girersem numune no otomatik 1 gelmeli.
Yardımcı olursanız sevinirim...

Excel Vers. ve Dili
2003
Ya sanırım tam anlatamadım.
Forma sadece karışım no ve sonuçları girilecek. Numune no kısmı otomatik gelecek. Numune no 2 şekilde otomatik gelebiliyor.
1. Eğer girilen karışım no daha önceden girilmemiş ise, numune no 1 olacak.
2. Eğer girilen karışım no daha önceden girilmiş ise, numune no kısmına, o karışım nosuna ait en son hangi numune no da kalmışsa 1 fazlasını otomatik gelecek.

Örnek vermek gerekirse;
Karışım no:1111 olsun. Bu karışım nosuna ait 3 adet numune var. Henüz forma işlenmemiş. İlk kez karışım no işleneceği zaman numune no haznesine 1 rakamı gelecek. Yani 1. numune anlamında. Bizde 1. numune değerlerini forma işleyeceğiz. Daha sonra yeni numune gir tuşuna bastığımızda 1111 karışım nosunu tekrar girdiğimiz zaman numune no haznesine bu sefer 2 rakamı gelmesi lazım. Yani o karışımın numunesi en son kaçta kaldıysa 1 fazlası numune haznesine gelir.
Karışım nolar karışık olarak işlenebiliyor. O yüzden en son kaçıncı numune girildiğini tekrar bakmamak için yeni bir kayıt ise 1 eski bir kayıt ise son girilenin 1 fazlasının gelmesini istiyorum.
Umarım açık olmuştur.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
2003
yardımm

Bu konuda yardım edebilirseniz çok sevinirim. Çünkü her yapamadığım işlem için farklı yöntemler deniyorum. Bu farklı yöntem anlamında tıkandığım nokta:(

Excel Vers. ve Dili
2003
Cevap

demek istediğini tam anlamıdım ama sanırım şöyle bir şey istiyorsun yeni kayıt eklendiğinde 1 olsun onun için varsayılan değeri 1 yap

eklemek için ise komut düğmesine

a.value=a.value+1

bu kadar basit

Excel Vers. ve Dili
2003
Yeni kayıt eklendiğinde 1 olması için varsayılan değeri 1 yaptım. Ama sorun orada diil. İlk başta şu konuda anlaşalım.
Yeni kayıt (karışım no için) iki şekilde olabilir.
1. İlk defa girilecek bir karışım no.(Varsayılan değeri 1 yapmak bunun için geçerli)
2. Daha önceden girilmiş olan bir karışım no. Sorun burada. Yani asıl isteğim burada. Daha önceen girilmiş olan karışım nosuna yeni numune girişi yapılacak varsayalım. MEsela 1111 karışım nosu daha önceden 2 kere girilmiş. Yani 2 numune bilgileri yazılmış. Bir daha 1111 yazarsam varsayılan değer 1 olursa yanlış olur. 1111 yazdığımda en son 2. numune girldiği için numune no kısmı 3 olmalı.

Çokmu karışık:(

Excel Vers. ve Dili
2003
istediğin oldu

yeni kayıt eklemediğin sürece sakın açılan kutuya dokunma eğer açılan kutuyu değiştirir sen numune noya bir eklenir

kayıt eklemek için yeni kayıta gir açılan kutudan seçtiğin karışım zaten kayıtlarda varsa onun numunesine bir ekler yoksa yeni kayıta bir ekler

Excel Vers. ve Dili
2003
Ya ben yapamadım ya da tam olmamış:(
Ya sadece, ''eğer daha önceden girilmişse'' diyemiyormuyuz komut olarak?

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

eğer yeni kayıt eklemeyeceksen açılan kutuya dokunma kayıt bulma işini listeden yap

yni kayıt ekle düğmesine tıkladığın zaman

yeni kayıt bölümü gelir ozaman açılan kutudan bir karışım seçecen seçtiğin karışım daha önceden varsa o kaydın numune nosuna 1 ekleyecek
yoksa yeni kayıt eklecek ve numune nosu 1 olacak

eğer seçmek istediğin karışım açılan kutuda yoksa hiçbir karışımı seçmeden iki defa açılan kutya tıklayacan gelen forma karışımı yazıp kapatacan artık açılan kutudan o karışımı seçebilecen

Excel Vers. ve Dili
2003
kod ilede olur ama önce sen bu şekilde sorgu vs şeyleri aşarsan kodları anlarsın şimdi ben kodu yazıp göndersem sen bu programda bir adım ileri gidemez hep başkalarına bağımlı kalırsın

Excel Vers. ve Dili
2003
Anladım dediğinizi, doğru haklısınızda.
Ama "eğer seçmek istediğin karışım açılan kutuda yoksa hiçbir karışımı seçmeden iki defa açılan kutya tıklayacan gelen forma karışımı yazıp kapatacan" Burada yazıp kapadığımda o yazdığım eklenmiyor. Benim her kayıtı aşağıda bulunan karışım no kısmına kesin yazmam gerek ve formu yenilemem gerek.
AYrıca eski bir kaydı seçtiğimde numune no artmıyor.
Son bir konu, karışım nosu çok fazla olacak liste çok büyüecek yani.

Excel Vers. ve Dili
2003
Benim ilk yolladığım örnek daha sade bir görüntüydü. Kullanıcının eğitim düzeyi çok yüksek olmayacak ayrıca.
O yüzden ''eğer daha önceden girilmişse'' diyemiyormuyuz demiştim. Karışımno nun after update'ine. Ya sonuçta bir if komutunu ben yazarım ama daha önce girilmişse diye bir ifade varmı bilmiyorum.

Son düzenleme: