Listbox ile düşünceli seçimler

sevgili üstadlar
benim çözmem gereken şöyle bir sorunum var.
Bir excel dosyası içinde 13 sayfam var. bu sayfalardan 1.si veri seçimlerini gerçekleştireceğim sayfa olup, diğer 12 sayfanın $B$1:$B$20 (sarı renkli hücrelerde) aralıklarında listboxa doldurulacak verilerim var. Ancak bu 12 sayfanın her seferinde hepsi dolu değil. bazen 1-8 bazen 1-10 vb... sayfada veri oluyor. En son hangi sayfanın dolu olduğunu makro bulacak ve dolu olan en son sayfadan başlayarak geriye doğru 6 sayfa verilerini listboxa yada listboxlara dolduracak. Örneğin 12 sayfadan 9 u dolu makro liste-1 için K04, liste-2 için K05, Liste-3 için K06, Liste-4 için K07, liste-5 için K08 ve liste-6 için K09 sayfalarını atayacak. Listelerin bulunduğu sayfada örneğin liste-3 sütununda kırmızı renkli hücrelerden biri seçildiğinde K06 sayfasının $B$1:$B$20 (sarı renkli hücreler) aralığındaki verileri listboxa dolduracak bende seçimimi bu verilerden yapacağım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

örnek dosyayı unuttuk

kusura bakmayın örnek dosyayı unutmuşum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sorunuz tabiki çözümsüz değil fakat sorma tarzınızdan sanırım kimse sorunuzu anlamadı. Umarım ben doğru anlamışımdır. Ekteki örnek dosyayı incelermisiniz.

Son düzenleme:
sayın üstad
istediğim bu değil. haklısınız sorunumu anlatmada biraz zayıf kaldım. ekli örnek dosyada bir kaç kod ile kabaca bir şeyleri anlatmış olabilirim.

Excel kitabımın 1.sayfası olan Liste sayfasında kırmızı renkli B10:G20 aralığındaki herhangi bir hücreyi seçtiğimde user form açılsın istiyorum. User form içindeki listbox doldurulmadan önce makro diğer 12 sayfadan kaçının dolu olduğunu sorgulasın ve dolu olan en son sayfadan başlayarak sondan 6 sayfanın verileri için bir kayıt oluştursun. örneğin ekli dosyada 12 sayfadan 9 u dolu böyle olunca ben eğer b sütununda bir kırmızı renkli bir hücre seçmiş isem listboxı K04 sayfasından doldursun.e sütununda bir hücre seçti isem K07 sayfasındaki verilerden doldursun. 12 sayfanın her seferinde en son hangi sayfasının dolu olduğu sık sık değişmektedir.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Sanırım sorunuzda hala bazı çelişkiler var. Sebebi ise son altı sayfadan liste oluşsun diyorsunuz fakat B sütunundan bir hücre seçersem K04 sayfasından listeyi oluştursun diyorsunuz. Bu durumda listeyi K12 sayfasından oluşturması gerekmezmi? Çünkü sondan başlayarak listeyi oluştursun demişsiniz.

Ya da sorumu şu şekilde sorayım örnek dosyanıza göre sadece K11 ve K12 sayfaları dolu;

B sütunundan bir hücre seçince sonuç nasıl olmalı?
C sütunundan bir hücre seçince sonuç nasıl olmalı?
D sütunundan bir hücre seçince sonuç nasıl olmalı?
E sütunundan bir hücre seçince sonuç nasıl olmalı?
F sütunundan bir hücre seçince sonuç nasıl olmalı?
G sütunundan bir hücre seçince sonuç nasıl olmalı?

sayın üstad
sanıyorum derdimi anlatmada biraz zorlanıyorum.
liste sayfasında B-C-D-E-F-G sütunlarında 10 ile 20 arası hücreler seçilince (kırmızı renkli olanlar) K01-K02-K03 ... sayfalarındaki B4:B27 hücrelerindeki verilerle doldurulmuş listboxların açılmasını istiyorum. ama K01 den K12 ye kadar olan sayfaların her zaman hepsinin B4:B27 hücrelerinde veri olmayacak. makronun en son hangi K sayfasında veri olduğunu bulmasını buna göre de listboxları en son dolu olan sayfa verisini G, sondan bir öncekini F, sondan iki öncesini E sütunundaki veriler ile doldurmasını istiyorum.

şimdi şöyle bir örnek verelim,
diyelim ki bizim K ile başlayan ve 01 den 12 ye kadar olan sayfaların 10 tanesinde B4:B27 hücrelerinde veri var. yani K01-K02-K03-K04-K05-K06-K07-K08-K09 ve K10 sayfalarının B4:B27 hücrelerinde veri var. K11 - K12 sayfaları boş (2.gönderdiğim örnekte olduğu gibi) o zaman B=K05, C=K06, D=K07, E=K08, F=K09 ve G=K10 olacak. Eğer K01 den K07 ye dolu olursa, K08 den sonraki sayfalar boş olursa (boş sayfalar hep sonda oluyor arada boş sayfa yok) o zaman B=K02, C=K03, D=K04, E=K05, F=K06 ve G=K07 olacak.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda üstteki mesajımdaki dosyayı güncelledim. İncelermisiniz.

Sayın Üstad
sonunda derdimi anlatabildim siz de bana yardımcı olabildiniz. gerçekten çok teşekkür ederim değerli yardımlarınız için.