listbox'a sayfanın asıl görüntüsünü yansıtmak.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Merhaba, merka ettiğim daha doğrusu öğrenmek istediğim konu userformda listbox üzerinde ilgili sayfanın görüntüsünü veriyoruz fakat bu görüntü sayfanın gerçek görüntüsünü yansıtmıyor. yani sayfa üzerinde bulunan hücre biçimlendirmeleri çizimler veya nesneler görünmüyor. bu listbox'ın genel kuralımıdır yoksa ben listbox görüntüsünü standart seçtiğimden dolayı mı sayfanın asıl görüntüsünü vermiyor.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Listboxa sadece sayfadaki verileri aktarabilirsiniz. Eğer hücre biçimlendirmelerinide aktarmak isterseniz spreadsheet nesnesini kullanabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
levent hocam cevap için teşekkür ederim.insan bazen dilinin belasına düşebiliyor bende öyle oldum. bu spreadsheet nesnesi nerdedir nasıl bir şeydir onu da bulamadım.forumda aradım ve anladığım kadarı ile benden başka herkes bu spreadsheet nesnesini form üzerinde oluşturabiliyor. yani kimse bu nesne nasıl oluşturuluyor diye. umarım ben sorunca yıp etmiş olmam. tesellim "bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp" atasözü.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
İngilizce
Selam,

Ben de aynı dertten muzdaribim. Gerçekten şu spreadsheet'in listbox'a nasıl eklendiğini birisi söylerse çok iyi olur.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
vba penceresinde userform açıkken toolbox penceresinde sağ tıklayıp Additional Controls seçip resimdeki gibi SpreadSheet controlünü tıklayın tamama basın toolbox a eklenecektir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Veysel Emre;

Dediğiniz gibi Toboox'a ekledim.
Sonra Listbox'un üzerine bıraktığımda, yan tarafları siyah şekilde çıkıyor. Ve verinin
olduğu sayfadaki verileri göstermek için neler yapılmalı?..
Selamlarımla

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn kucuksengun

Spreadsheet nesnesine kod yazmak listbox kadar kolay değildir. tıpkı excel sayfası mantığında düşünmeniz gerekiyor. Ben yakında böyle bir çalışma yaparak foruma ekleyeceğim o zaman kodlama mantığını görebileceksiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007
İngilizce
Sevgili leventm,

Böyle bir çalışma hazırlamanız gerçekten çok iyi olur. Ne zamandır spreadsheet'le ilgili bilgi araştırıyorum, ancak kayda değer birşey bulduğumu söyleyemem. Yakında hazırlayacağınız bu çalışmayı daha da yakınlaştırırsanız da çok sevinirim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Yakında hazırlayacağınız bu çalışmayı daha da yakınlaştırırsanız da çok sevinirim.
Bir aksilik olmazsa bu akşam yayınlarım.