Soru ListBoxda Filtrelenen Verilerin Toplamını Alma

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-07-2024
Merhabalar,

Ekte paylaşmış olduğum makro çalışmasında belirli kriterlere göre filtreleme yapılmaktadır.

Bu filtrelemelere ilişkin aynı userform listbox2 de farklı kriterlere ilişkin genel bir liste ve alt toplam almak istiyorum.

Bu konu ile ilgili yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Kriter esasları check box tabanlı olacaktır.

Mevcut sayfada B,C,D,E.F.G, textboxlarına ilişkin filtreleme sonuçları gerçekleştikten sonra. check boxda isteğe bağlı olarak sadece b sütununa ilişkin , c sütununa ilişkin yada D,E,F, sütunlarına illişkin L sütununda geçen hizmetlere dayalı genel toplamlar nasıl alınabilir ?

Söz konusu toplam W sütundan alınmalıdır. Kafa karışıklığına sebep olmak için listbox2 özet toplamın nasıl çıkması gerektiği ile ilgili bir örnek paylaşmak istedim.

Search başlıklı frame de kriterler seçildikten sonra check box C seçili olduğunda listbox2 de aşağıdaki sonuçlar çıkmalıdır.

Bu listelemeleri ve genel toplamı aşağıdaki gibi görebilmek için kodları basitçe nasıl yazmak gerekir.

Yardımları için herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365
04-07-2024
Tekrar Merhaba,

Konuyla ilgili yardımcı olabilecek birileri var mıdır ?

Syg,

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365
04-07-2024
Merhaba,

Bu konu hakkında yorumda bulunabilecek yada yardımcı olabilecek kimse yok mudur?

Syg,

DoğanD

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
05-10-2028
Merhaba,

Bu sonuç için frame içinde hangi bilgileri girdiniz? G altındaki başlıkları filtrelediğimde ortak payda göremiyorum. Yine de çözüm için en basit yolun hali hazırda atıl duran Combobox sayfasında bir tablo hazırlayıp Listbox nesnesinin RowSource bilgisine eşlenmesi olduğunu düşünüyorum.

Combobox Change olayı ile Excel'de bulunan bilgileri değiştirip, Listbox güncelleyerek en kısa yoldan sonuca ulaşabilirsiniz.

247906

247905

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365
04-07-2024
@DoğanD bey merhaba,

Userformdaki seçimlerin aşağıdaki örnekte olduğu gibi yapıldığını farzedelim.

247908

Bu seçimlere göre "C isimli check box" tıklandığında cost summary isimli listbox da sonuç aşağıdaki gibi

247909

"D-E-F- isimli check box" tıklandığında ise cost summary isimli listbox da sonuç aşağıdaki gibi olmalıdır.

247910

Yani search başlığı altında seçimler yapıldığında alttaki listboxda o seçimlere istinaden filtrelenen veriler gelecek,

yukarıda ise yine iki ayrı seçime bağlı hizmetlerin genel toplamları görüntülenecek.

Bu şekilde kendimi daha net ifade ettiğimi düşünüyorum.

Syg,

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365
04-07-2024
@DoğanD Tekrar merhaba,

Sizde koşu nasıl yazmam gerek ? Yardımcı olabilme şansınız var mıdır?

Syg,