liste karşılaştırma sorunu

Merhabalar,

Elimde iki ürün listesi var. İlk listede bana bir hafta içinde gönderileceği söz verilen ürünlerin adları ve miktarları var. İkinci listede ise bir hafta içinde bana gönderilmiş olan ürünlerin adları ve miktarları var. İki listede aynı Excel sayfasında bulunuyor. Benim istediğim gelen ürün listesini, gönderileceği söz verilen ürün listesiyle karşılaştırmak ve söz verilip gönderilmeyen bununla birlikte sözü verilmemiş ama fazladan gönderilmiş olan ürünlerin listesini alabilmek..

örnek listeler

söz verilen gönderilen

gömlek 10 gömlek 12
kazak 3 kazak 1
... pantolon 5
...

:yardim:

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Sayın @DoganReis,
Foruma hoşgeldiniz. :hey:

Aşağıdaki linkte rica ettiğimiz şekilde Excel versiyon ve dil bilgisini eklerseniz daha net haberleşiriz.
Çözüm olarak önereceğimiz fonksiyon örnekleri buna göre değişik olabilecektir.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=173

:wink:

Afedersiniz.. yeni olmak biraz zor :)

Versiyon İş için Excel 2000 Türkçe

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim..

dR

G

Guest

Misafir
Merhaba

A Sutununda öngörülenlerin isimleri
B Sutununda öngörülen adetler
C Sutununda gönderilenlerin isimleri
D Sutununda gönderilen adetler bulunduğunu varsayarak bir çözüm hazırladım

E stununda E2 hücresine aşağıdaki formulu uygulayın

=EGER(TÜR(EGER(DÜÞEYARA(A2;$A$2:$B$200;2;0)=DÜÞEYARA(A2;$C$2:$D$200;2;0);"";"MİKTAR HATA"))=16;"GELMEDİ";EGER(DÜÞEYARA(A2;$A$2:$B$200;2;0)=DÜÞEYARA(A2;$C$2:$D$200;2;0);"";"MİKTAR HATA"))
bu formulu yazın bu formul öngörülenlerin adetlerindeki hatalar ve fazladan gönderilenleri gösterir.

F sutununda F2 hücresine aşağıdaki formulu uygulayın

=EGER(TÜR(EGER(DÜÞEYARA(C2;$A$3:$A$200;1;0)=C2;"";"FAZLA GELEN"))=16;"FAZLADAN GÃ?NDERİLDİ";"")
Bu formul ise öngörülmeyi gönderilenleri gösterir.

Bu formullerde dosya uzantısı 200 satır olarak düşünülerek yapılmıştır.
E ve F sutularındaki formulleri veri olan satırların hepsine uygulayın

:hihoho: Kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
office 2007-mssql 2008 R2
SELAM,

LİSTEN UZUN VE TEKRARLANAN VERİLER VAR İSE(YANİ ÜRÜNLER 2-3 FATURA İLE AYRI AYRI GELMİÞ İSE) BENCE Ã?NCE VERİ -Ã?ZET TABLO RAPORU İLE TOPLAM GELEN ÜRÜNLERİN BİR LİSTESİNİ YAP DAHA SONRA DÜÞEYARA FORMÜLÜ İLE DE DOÐRU RAKAMLARIN GELİP GELMEDİÐİNİ BUL.
(BU ARADA MODERATÃ?R'E BİR NOT;SAYFA EKLEYEBİLİCEÐİMİZ BİR ÞEYLER OLABİLİR Mİ?(BELKİ DE VARDIR AMA BEN BİLMİYORUM) Ã?RNEK VERİRKEN EPEY UZUN BİR ÞEYLER YAPMAK ZORUNDA KALIYORUZ. Ã?RNEK KODLA ANLATIRSAK HEM KALICI BİR ÞEYLER DE YAPMIÞ OLURUZ. )