liste karşılaştırma

Excel Vers. ve Dili
MS OFFICE 2019 PROFESSIONAL
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-12-2023
iki sorum var:
1. aynı dosyadaki iki farklı çalışma sayfasında isim listeleri var. her iki liste de aynı zamanda tc.kimlik, doğum yılı vb. sayısal ifadeler de içeriyor
sadece bir sütundaki bilgiler dikkate alınarak iki liste arasındaki farklı kayıtları arayıp üçüncü bir çalışma sayfasına kopyalanmasını sağlayabilirmiyim. kopyalarken olmayan kayıtlara ait tüm bilgilerin kopyalanmasını istiyorum.
2. aynı iki listenin aynı isimli sütunlarında yazım farklılıkları varsa bunları gösterecek (renkle veya başka bir şekilde) diğer bir formülü nasıl oluşturabilirim?
örnek dosya ektedir.

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Mernis sayfasında olupta Şube sayfasında olmayanları fark sayfasına listeliyor.

Yalnız mernis sayfasında mükerrer kimlik no'lar var onları kırmızıya boyadım.

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

"2. aynı iki listenin aynı isimli sütunlarında yazım farklılıkları varsa bunları gösterecek (renkle veya başka bir şekilde) diğer bir formülü nasıl oluşturabilirim?"

sütunların dışında satır numaralarıda birbirine eşit olmalıdır.
öyle olduğu takdirde

özdeş fonksiyonunu kullanabilirsiniz.
fonksiyonun nasıl kullanıldığına dair fonksiyonun yardım menüsünden faydalanabilirsiniz.

yazım farklılıkları kimlik numarasının dışında kalan hücreler için geçerli olduğunu zannediyorum ve bir sütunda birbirine benzeyen birden fazla değer olduğunu düşünürsek aralarında tam bir bağlantı kurulamaz onun içinde olacağını zannetmiyorum

Excel Vers. ve Dili
22-12-2023
tsk

şimdilik teşekkürler zafer. kayıtlar toplam 34.000 tane bakalım işimizi görebilecek mi? teşekkür ederim..

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın AdigeManOWar,

Aşağıdaki eklenti işinizi görür.

Bunu yüklediğinizde, Tools'un içinde "Worksheet Compare" diye bir seçenek bulacaksınız. Bunu çalıştırdığınızda ayrı bir sayfada hücreleri ile birlikte farkları verecektir.

Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
22-12-2023
mükerrer

peki arkadaşlar;
aynuı çlş sayfasındaki mükerrer tc kimlik no.larını bulup farklı bir sayfaya yazdırmak için formül var mıdır? yoksa onuda combox ile mi yapmaktan başka çaremiz yok mu?
saygılarımla