Liste kutumda görüntülenen sorgu sonucumu liste kutusu içinden onay kutusu ile seçmek

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Dosya içindeki resimde daha detaylı anlattım sanırım.

YAPMAYA ÇALIŞTIGIM ŞEY :
1-Kapak adlı tablom ve formum var. bütün bilgileri bu tabloda saklıyorum.
2-İş Takip modülü diye adlandırdıgım formda ; bazı kriterlere göre (PAKET ADI, İŞİN ADI, YÜKLENİCİ ADI gibi ) istege baglı olarak tüm kayıtlarımın listelenmesini istiyorum. Fakat listelemenin bütün alanları degilde sorgu kısmında belirttigim alanlardan oluşmasıyeterli...

fakat şöyle bir olayla karşı karşıyayız ben Liste4 ten PAKET 1 seçimini yaptıgımda 2 tane (diyarbakır ve - gaziantep ) seçimleri listeleniyor Liste6 kutusunda... buraya kadar tamam. sorunsuz çalışıyor....bu listelemeden sonra Liste6 dan diyarbakırı seçtigimde ve LİSTELE butonuna tıkladıgımda LİSTE0 da sadece diyarbakın listelenmesini istiyorum....oysa halen bana PAKET1 olarak diyarbakır ve gaziantep listeleniyor...bunu nasıl çözecegiz?

3- Sorgu sonucu bana sunulan listeden (yani özet tablo gibi birşey) işin özetini görebilmeliyim...Ayrıca bu listeden onay kutucugu ile seçtigim işe ait bilgi güncellemesi yapmak(GÜNCELLE butonu ile) , yeni kayıt girebilmek için kapak formunun boş olarak gelmesi (YENİ KAYIT butonu) , ve SİL butonu ile seçtigim kaydı silebilmek...
4- dosya içindeki resimde anlatmaya çalıştım...

Yardımlarınızı bekliyorum... TEŞEKÜRLER...!

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Sorgu1 dekki İŞİN ADI alanının ölçütüne

Kod:
[Forms]![İŞ TAKİP MODÜLÜ]![Liste6]
yazarsanız sadece seçtiğiniz işin listede ayrıntısını görürsünüz..

Diğer isteklerinize gelince.. Bu sorguyu kaynak gösterip bir form hazırlayabilir listeden seçime göre açtırabilirsiniz.. Aşamalara geçin yardımcı olmaya çalışırım..

Ayrıca sizden, aynı sorunuz hakkında birden çok konu açmamanızı rica ediyorum.. Bu durum forum kurallarına aykırı olmanın dışında kirliliğe neden oluyor.. Böyle yapmanız sorununuza daha hızlı çözüm ulaştırmaz; inanın ;)

Saygılar..

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
seçtigim kayda nasıl ulaşacam? Onay Kutucugu oluşturmak?

Sn. Taruz Arkadaşım yanıt için çok teşekür ederim...
Sorgum artık sorunsuz çalışıyor. İŞ TAKİP MODÜLÜ formunu açtıgımda bütün paketler listeleniyor... ben PAKET ADI ve İŞİN adına göre sorgulama yapabiliyorum. YÜKLENİCİ ADI inı seçmeme gerek yok... ama bilgi olarak formumda liste kutusunda görebilirim....

Şimdi sorgum sonucumda seçtigim bir kaydı GÜNCELLE butonu ile geri getirmek istiyorum ve aynı şekilde SİL butonu ile silmek istiyorum... ve KAPAT butonu ilede formdan çıkmak istiyorum...

Teşekürler....!

düzelttigim dosyayı ekledim..

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Sn. Taruz arkadaşım ;

"Bu sorguyu kaynak gösterip bir form hazırlayabilir listeden seçime göre açtırabilirsiniz"

diye bahsetmişsiniz fakat benim yapmak istedigim şey şu : sorgum sadece KAPAK tablosundaki bilgilerin özetini içeriyor. bir nevi kullanıcıyı bilgilendirmek amaçlı bir tasarım...
ancak sorgum sonucu ben liste kutusundaki sonuçlardan herhangi birini seçip ilgili kayıta ait tüm bilgilerin KAPAK formu aracılığı ile görüntülenmesi ve DEĞİŞİKLİKLER yapabilmek.

Kısacası İŞ TAKİP MODÜLÜ adlı formda YENİ KAYIT butonuna tıkladığımda KAYIT formu yeni kayıt girmek üzere boş olarak geliyor. GÜNCELLE butonuna tıkladıgımda ise benim liste kutusundan seçtiğim kaydın bütün bilgilerini içeren yeni kayıt için kullandığım KAYIT formunu bu kez bilgiler dolu olarak ekrana getirmesi...

Arkadaşlar hepinize şimdiden teşekür ediyorum...

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Listeden seçili kaydın görüntülenmesi için GÜNCELLE düğmesinin Tıklatıldığında olayına

Kod:
DoCmd.OpenForm "KAPAK", acNormal, "", "[KAPAK]![Kimlik]=[Forms]![İŞ TAKİP MODÜLÜ]![Liste0]", , acNormal
DoCmd.GoToRecord , "", acPrevious
yazın..

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Kayıt silme eylemini unutmuşum..;)

Listeden seçili kaydın silinmesi içinse KAYIT SİL düğmesinin Tıklatıldığında olayına

Kod:
DoCmd.RunSQL "delete from sorgu1 where Kimlik=[Forms]![İŞ TAKİP MODÜLÜ]![Liste0]"
Me.Liste0.Requery
yazmanız yeterli olur..

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Sil butonunun kodları çok uzun oldu,kısaltabilirmiyiz?

Sn. Taruz hocam ilginizden dolayı çok teşekür ederim...Ellerinize sağlık...

GÜNCELLE me için verdiginiz yanıtı uyguladım fakat çalışırken hata verdi ..
VBA penceresinde sarı boyalı olarak sorun kaynagını ;
DoCmd.GoToRecord , "", acPrevious
böyle gösterdi.

SİL butonu içinde komutu yazdım fakat butona tıkladıgımda benden kimlik degerini sordu, ben bir kimlik degeri girdim fakat kayıt silinmedi...

Sanırım kodlar dogru fakat ben beceremedim...

Siteyi dolaşırken başka örnekler buldum ve sorunum çözüldü gibi...yani yapmaya çalıştıgım şeyi başardım sanırım. GÜNCELLE butonum tam istedigim gibi çalışıyor.... SİL butonum ise güncelle butonundaki komuttan alıntı yaptıgım için biraz uzun uzadıya çalışıyor...Yani SİL butonuna bastıgımda bana tıpkı GÜNCELLE deki gibi KAPAK sayfasını açıyor ve ondan sonra silip silmemek için soru soruyor....
Ben SİL butonunun hiç bir işlem yapmadan direk bana yanıtımı sorarak silme işlemini tamamlamasını istiyorum.... (KAPAK formunu açmasını istemiyorum )

bunların dışında formu tasarladık tasarlamaya fakat istedigim gibi yine olmadı :(
çünkü ben liste kutumda sıralalan kayıtlarımın başında ONAY KUTUCUKLARININ yer almasını ve onay kutucuklarına koydugum çentikler ile GÜNCELLEME ve SİL me yapmak istiyorum....

dosyayı ekledim, ilgilenen arkadaşlara şimdiden çok teşekür ediyorum...

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Hata almanızın sebebi KAPAK formunuzun açıldığında olayına yazdığınız, yeni kayıta geçen kodu iptal etmeniz.. Hata veren kod, form filtre ile açılsa bile yeni kayıta geçeceği için bir önceki yani istediğiniz kaydın görüntülenmesini sağlamak içindi.. Bunlarla bereber çalışmanızda birkaç değişiklik yaptım..

Listede onay kutusunu değer olarak görebilirsiniz..(0, -1) İsteğiniz için en uygun yol, liste kutusu yerine alt form kullanmak olur..

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Taruz hocam süpersin yaaa.... müthiş olmuş....!

fakat ben halen onay kutucugu işine kafayı taktım...

altform oluşturma işini biraz araştırayım, takıldıgım yerde yine dönerim....

Herkese teşekür ediyorum...