listedeki eş olanları birleştirme

selam arkadaşlar
sorumu ekte yazdım ama kısaca özetlersek liste1 deki bilgileri liste 2 ye akatarırken eş olanları birleştirmek
yardımlarınız için çok teşekkür ederim :hey:

Merhaba ekteki dosyanıza biraz baktım ancak bu çalışma ile sonunda ne yapmak istediğiniz konusunda yeterli bilgi bulamadım. Ã?rneğin bu kayıtları ne maksatla birleştiriyorsunuz eğer amacınız girdiğiniz tarih veya evrak no aralığında ne kadar mal aldığınızı, sattığınızı veya son stok miktarınızı görmekse bunu daha değişik yöntemlerle daha kolay ve kullanışlı bir şekilde yapabilirsiniz. Bence sonunda varmak istediğiniz noktayı da yazın daha sağlıklı cevaplar gelir. :arkadas:

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25/05/2022
Listenizde tarih ve cinsi kısmındaki bilgileri düzenledim.
Tarihleri tek'e indirdim ve yazdırdım. Cinsi ni de aynı ürünleri toplayarak
ikinci listede istediğini şekilde hücrelere yazdım.

Probleminizin tam çözümü değil ama bir fikir veriri sanırım. Ayrıca userform liste işlerini bilmediğim için hucreye yazmayı tercih ettim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekte; listbox2'ye ikinci tabloda istediğiniz şekilde verileri aktaran bir örnek sunuyorum. Kodlar tamamen userform initialize olayına yazılmıştır.

Arkadaşlar öncelikle emeklerinize sağlık çok zahmet göstermişsiniz. sağolun.
Fakat ben bu işlemi çalışma sayfası üzerinde değilde, userformda yapmam lazımdı.
ben sadece böyle bir tablo ile daha güzel açıklarım diye çalışma sayfasını kullanmıştım. Bu çalışmalarınızı listboxlara uygulayabilirmiyiz acaba.
listbox1' e veri tabanından bilgileri alıyoruz
list1den sadece seçtiğim satırları butonla list2 ye göndereceğiz.
list2 ye gelen bu seçtiğimiz satırların içinde birbirinr eş olanlar var ise, sizlerin yapmış olduğunuz olay gerçekleşecek.
burada tarihleride eşleştireceğiz. fakat tarihleri aynı şekilde list2nin 1.sutununa değilde label1 e yazdıracağız.
tekrar teşekkür ederim uğraşılarınız ve bilgilerinizi bizlere sunduğunuz için.
:oops: :hey:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki dosyayı inceleyin.

sn leventim yazmış olduğunuz kodlara çalışma sayfasını dahil etmeden sayfayı hiç görmeden, sadece liste1 den liste2 yi görerek kod yazabilirmiyiz çalışma sayfasını devredışı tutun lütfen.
birde bu kodu ben butona yapıştırdım. çünkü butona tıklayınca list1 in içindeki tüm verilerin değil, sadece mesela ekmek olan verileri liste2 aynı şekilde birleştirerek getireceğiz. Veya diyelim ki;listbox2 ye ekmekle, cevizi bu iki cins ürünleri da önce yaptığınız gibi birleştireceğiz.
1.listeden seçeceğiz
butona tıklayaağız
2.listede seçilen ürünler eşleşmiş olacaklar çok teşekkür ederim. saygılar :hey:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki örneği inceleyin. Sadece Listbox1 de tıkladığınız veri listbox2 ye aktarılıyor.

sn leventm sizi bu kadar uğraştırdığım için çok özür dilerim. bu benim eksik anlatmamdan kaynaklanan bir sorun oldu.
tek bir satırı list 2 ye gönderdiğim zaman list 1 de diğer eşleri ile birlikte eşleşmiş olarak list 2 ye yansıyor.

ben sadece list 2 nin içinde olanların eşleşmesini istiyorum

yani ekmek'in 1 tanesini tıklamışsak onun verileri gelsin
ikinci ekmek'i de tıklarsak list 2 nin içinde birleşme işlemi gerçekleşecek tek bir satırda ekmek yazacak, istediğimiz toplamları yaparak
list 1 de eğer üçüncü bir ekmek daha varsa, list 2 ye göndermediğimiz sürece diğerlerini etkilemeyecek.
list 1den list 2 nin içine gönderdiğimiz veriler list 1den silinebilirse daha iyi olur.

Vallahi ne diğim? Sabır taşı olsa çatlardı herhalde. her şey için teşekkür ederim. bilhassa sabrınızdan dolayı :oops: :oops: :oops:

slm uğraştım yapmak için ama bizi aşıyor olmalı çünkü yapamadım. lütfen yardımcı olablirmisiniz teşekkürler. :agla:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki örneği inceleyin. Açıklamalar dosya içinde,yalnız tarihleri bu mantıkta label içine yazmak mümkün değil,tarih için başka bir mantık düşünmeniz gerekecektir.

sn leventm ben bir form hazırladım. ne yapmak istediğimi bu şekilde daaha iyi anlatabilirim diye. sizinde göreceğiniz gibi, liste1 den liste 2ye verileri aktarıyoruz. daha önceki bilgilerinizdende anlayacağınız gibi liste 1e combo ile bir kişi seçip onun irsaliye bilgilerini getiriyoruz. liste 2 ye bu irsaliyelerden faturalanacak olanları seçip butonvasıtası ile gönderiyoruz. işte liste2nin içerisine gelen bu verilerin cinsi sütununda ki verilere göre birleştireceğiz. yani;
cinsi sütununda aynı cinsten 3 ürün varise birsatırda bunları birleştirerek yazdıracağız. tabi tutarları, adetleri de toplanarak. irsaliye noları ve aynı olan irsaliye tarihleride birleşecek. durum bu teşekkürler. :hey:

çok fazla uzattığımın farkındayım :oops:
üstteki örneği inceleyebilirmisiniz. :arkadas:
çok teşekkürler. :hey: