listelerden sorgulama yapmak için formül

merhaba,
excel de birçeşit sorgulama yapmak istiyorum. örneğin 3 tane ana başlık var: Þube, Temsilcilik, Puan
bir hücrede şube seçtiğimde yanındaki hücrede o şubenin alt temsilcilikleri çıkacak.
çıkan temsilciliklerden birini seçtiğimde o temsilciliğin puanı bir yandaki hücrede çıkacak.
hücreleri data/validation menusunden dropdown list olarak oluşturmak istiyorum. bu örneği hangi formulle yapabilirim? yardımcı olabilirseniz sevinirim. :hey:

mesela A1 hücresinde ankara şubesini seçiyorum; B1 hücresinde ankaraya bağlı olan temsilcilikler mesela ayaş temsilciliği çıkıyor. C1 hücresinde de otomatikman ayaşın puanı çıkıyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Ekteki örneğe bir bakın. Ancak bunu veri girişine yardımcı olarak kullanabilirsiniz. Yanlış girişi kesin olarak engellemek için değil.

Ayrıca Veri Doğrulama ile ilgili notlara bakmanızda fayda olabilir.

teşekkür ederim danersin, bu formulu bana açıklayabilirmisin:

=OFFSET(N4;0;MATCH($D$5;$L$4:$L$6;0))

bu $ li yazılışları bilmiyorum da ben :oops:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
İçteki Match - D5 hücresindeki değeri l4:l6 aralığında ara ve kaçıncı olduğunu bul. (sondaki 0 şimdilik öyle kalsın)

Dıştaki offset n4 hücresini ; satırda 0 ; sütunda matchden gelen sayı kadar ötele ve ordaki değeri bu hücreye yaz.

formül yazarken formül çubuğuna tıklayıp f4 tuşu ile, yada doğrudan klaye ile $ işaretlerini koyabilirsiniz.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
bu $ li yazılışları bilmiyorum da ben
Diyelimki C1 hücresine A1 ile B1 hücrelerinin değerlerini toplatmak istiyorsunuz.
C1 hücresine =A1+B1 yazarsınız.
C1 hücresi seçiliyken sağ alt köşesinden aşağıya doğru çekerseniz.
C2 hücresinde =A2+B2
C3 hücresinde =A3+B3 yazdığını göreceksiniz.
Çoklu referansları toplamak için bu uygun bir yöntemdir.
Ancak eğer A1 sabit kalıp
C1 hücresinde =A1+B1
C2 hücresinde =A1+B2
C3 hücresinde =A1+B3
olmasını isterseniz işte o zaman sabit kalmasını istediğiniz referansı $ işaretleri ile yazarsınız.
Yani;
C1 hücresinde =$A$1+B1 yazıp aynı köşeden tutup çekme işlemini yaparsanız
C2 hücresinde =$A$1+B2
C3 hücresinde =$A$1+B3
olduğunu görürsünüz.