Listeye göre Hücreye otomatik yan hücre değerinin girilmesi.

Excel Vers. ve Dili
2003,2010 Türkçe
Merhabalar,

Benim sizlere bir sorum olacak. Size googledrive üzerinden bir bağlantı ile dosya göstermek istiyorum. Dosya içerisinde de ne yapmak istediğimi anlatmaya çalıştım. Amacım; veri doğrulama ile bir hücre için liste oluşturdum. Listenin yer aldığı sütunun yanındaki sütunda da listedeki ürünün parasal değeri yer alıyor. Şimdi veri doğrulama ile açılır menü olarak oluşturduğum hücreye bahsedilen listeden bir ürün seçtiğimde, yan hücrede asıl listede yer alan ürünün değerinin otomatik olarak gelmesini istiyorum. Birkaç ürün olduğunda bunu "=(A8="Makine kiralama - Tuinwals")*V3+(A8="Makine kiralama - Trilplaat")*V4" bu kod ile yaptırabiliyorum. Ancak liste uzun olduğu zaman her bir değeri ayrı ayrı kod içine yazmak gerekiyor. Bu da gereksiz bir ek zamana mal oluyor.

Bu yüzden bu işlemi sütunları seçerek ya da daha farklı bir yol ile tek seferli bir kod ile nasıl yapabilirim?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Deneyiniz.

C++:
=DÜŞEYARA(A8;U:V;2;0)

Excel Vers. ve Dili
2003,2010 Türkçe
Deneyiniz.

C++:
=DÜŞEYARA(A8;U:V;2;0)
Çok teşekkür ederim. Bu şekilde oldu. Ancak bilmiyorum Excell dosyasındaki örneğe bakabildiniz mi ama sorunun devamında benzer bir durum için farklı hücrelerle alakalı bir sorum daha var. Sizin verdiğiniz bu formülü orada da uyguladım ama hata veriyor. Rica etsem bu konuda da yardımcı olabilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
2003,2010 Türkçe
Çok teşekkür ederim. Formüldeki mantığı verdiğiniz örnek formul ile net olarak anladım.