Listview'den-ListBox'a Dönüşüm Sağlanabilir mi?

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-02-2026
Çok değerli üstadlarım..! Vaktiyle ihtiyaç üzere tasarladığım, fakat yazılımının tamamını sn.Evren (GİZLEN) bey'in yaptığı.. verilerin form üzerinden yönetimi için, Listview kullanılarak yapılan bir çalışma idi.. Bunu yama gibi çalışmalarımıza montajlayıp kullanıyorduk..

Malum Excel'in ileri versiyonlarında Listview kullanılamadı.. Dolayısıyla da bu çalışma kullanım dışı kaldı. Söz konusu çalışmada kullanılan Listview, ListBox'a dönüştürülebilir mi? (yorucu olmayacaksa)

Yorucu olacak ise kalsın.. Sizleri eziyete sokmak istemem..

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
İlk olarak şunu belirtmekte fayda var. Yanlış bilmiyorsam 32 bit versiyonda Listview kullanımı devam ediyor. 64 bit içinse Zeki beyin tasarladığı ücretli temin edilebilen sürümü kullanılabilir.

Bunun dışında harici nesneler özellikleri itibariyle cezbedici olabiliyor. Fakat farklı bilgisayarlarda sürüm farkından dolayı sıkıntı çıkarıyorlar. Bu sebeple ben kendi adıma kullanılmasını tavsiye etmiyorum. Ama kullanımını öğrenmek adına tercih edilebilir.

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Korhan Bey, Ekrem Bey'in sorduğu soru olabilir mi yani listview nesnesi listbox'a dönüştürülebilir mi?

Murat OSMA

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 TR-EN
31-12-2028
Deneyimleyebildiğim ve bildiğim kadarıyla, Office 2016 ve sonrasında ListView nesnesini 64 Bit için de çalışır hâle getirdiler.
Sadece 64 Bit'te çalışmayan DTPicker nesnesi için, kullanılacak bilgisayarda birkaç ayar yapılması gerekiyor.

Örnek görsel.. Office 2016 ve Office 365'te denendi..
219258

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Murat Bey Listview nesnesinin 64 bit bilgisayarda çalışıp çalışmadığından ziyade listview de karakter sayı sınırlamasından dolayı sıkıntı oldu. sanırım en fazla karakter sayısı 259. Bunu artırmak yada textbox nesnesi gibi olma ihtimali var mı?

Korhan Bey userformda bulunan Listview1 nesnesini iptal edip Listbox1 eklesek kodları kolay bir şekilde eklediğimiz listbox için nasıl değiştirebiliriz
Bunun için bir kod yazılabilir mi

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Korhan Bey yukarıdaki mesajım için yardımcı olabilirmisiniz

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
.........
.....

Korhan Bey userformda bulunan Listview1 nesnesini iptal edip Listbox1 eklesek kodları kolay bir şekilde eklediğimiz listbox için nasıl değiştirebiliriz
Bunun için bir kod yazılabilir mi

Korhan Bey ne önerir bilmem ama, modüldeki bir kodu değiştirecek bir kod yazana kadar, ListView ile ilgili kodları oturup, en baştan ListBox için yazmak daha mantıklı görünüyor...

.

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Haluk Bey ilginiz için teşekkürler. Size bir sorum olacak
Textbox da tıpkı Listview yada Listbox da olduğu gibi 2 yada 3 sütun şeklinde yapabilirmiyiz

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
TextBox'ın kullanım amacına ters bir şey ..... ben olsam hiç uğraşmazdım. Onun yerine ListBox/ListView kullanmak daha mantıklı ki; zaten ListView ve ListBox esasında TextBox'a bu özelliğin kazandırılmış olduğu nesnelerdir.

.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Ben ilk mesajdaki dosyayı incelememiştim. Buradaki amacın Listview yerine ListBox kullanılabilir mi sorusu olduğunu algılamıştım. Bu soruya evet cevabnı vermiştim.

Görüyorum ki Evren bey basit bir raporlama toolu hazırlamış. Eline sağlık...

Haluk beyin dediği gibi arka plandaki kodlar yeniden düzenlenerek ListBox olarak modifiye edilebilir.

Fırsat bulursam revize ederim.

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Korhan Bey, Haluk Bey teşekkürler
Yalnız ben Ukalalık olarak algılanmasını istemem ama yukarıdaki sorumu tekrarlamak istiyorum. Textbox nesnesinde tıpkı listviewde olduğu gibi 2 yada 3 sütun olarak ayrılabilir mi
Hazırlamakta olduğumuz çalışmada çözümü ancak textbox ile çözebileceğini anladım ama bunun için textbox'un 3 sütun yada en az 2 sütun olması gerekecek.
Çünkü Listview de sanırım 255 karakter sınırı var Listbox da ise bu sınır 2049. Bana 2600 karakter göstermesi lazım. Eğer Listview de bu karaktere ulaşmak için bir kod varsa çok çok memnun olurum. Yoksa Textbox'u 3 sütunlu nasıl yapabilirim
Saygılarımla...

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Çoklu Textbox kullanmayı deneyiniz.

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
03-02-2026
Ben ilk mesajdaki dosyayı incelememiştim. Buradaki amacın Listview yerine ListBox kullanılabilir mi sorusu olduğunu algılamıştım. Bu soruya evet cevabnı vermiştim.

Görüyorum ki Evren bey basit bir raporlama toolu hazırlamış. Eline sağlık...

Haluk beyin dediği gibi arka plandaki kodlar yeniden düzenlenerek ListBox olarak modifiye edilebilir.

Fırsat bulursam revize ederim.
Çok harika olur, üstad..

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Çoklu Textbox kullanmayı deneyiniz.
Korhan Bey Çoklu Textbox derken kastınız birden fazla textbox mu?
Benim sıkıntım aşağıda örnek dosyada K.Kerim ve meallerini içeren bir program hazırlıyoruz. bir ayetin farklı meallerde nasıl verildiğini göstermek için şuan itibari ile listview nesnesi kullandık ama karakter sayısı 255 olduğu için kullanışlı olmadı ben formdan listbox nesnesini çoklu sütun ile listview gibi kullanımı örnek bir dosya buldum bunda da yine karakter sorunu oldu hem de satır o kadar uzuyor ki, takip etmesi çok zor oluyor.
Ama textbox olursa sorun ortadan kalkacak
aşağıda örnek dosya var. Ama benim asıl istediğim linkini vereceğim sayfadaki gibi olmasını istiyorum
Link:

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Dediğim gibi çoklu TextBox kullanın.

ListBox sizin isteğinize uygun değil. (Karakter probleminden dolayı)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
@EKREM1661,

Ekteki dosyada gerekli revizyonu yaptım. Denemeler yapın olmayan yeri varsa revize ederiz.

Küçük hatırlatmalar;

• ListBox nesnesinde başlık bölümünün sabit kalabilmesi için RowSource metodu kullanılması gerekiyor. Bu sebeple bu işlemlerin yapılabilmesi ve orjinal verilerinizin bozulmaması için yedek bir sayfa kullanımaktadır. Bu sayfa gizli açıldığı için gözü rahatsız etmeyecektir.
  • Kodlar bu dosyaya özgü yazıldığı için diğer dosyalarına uyarlarken bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Ben yinede elimden geldiğince genel tanımlamalar kullanmaya gayret ettim.
  • Kodların hızlı çalışması için dosyada ADO ve Dizi yöntemi kullanılmıştır.

Ekli dosyalar

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
03-02-2026
Saygıdeğer Korhan hocam, revize ettiğiniz dosyanın çok güzel olacağı belli.. Lakin bazı noktaları belki ben de anlamamış olabilirim. Ama yine de ben kendime göre nasıl çalışması gerektiğini şu şekilden anlatırsam daha iyi anlaşılacak..

1-UserForm; rapor ayfasına gitmesin, tüm seçimler bittikten sonra gitsin..

2-Listbox1 de ki seçeneklerin yanına, sütun başlığı isimleri gelmiyor.. (AAAA, BBBB, CCCC....gibi)
-Ayrıca, ilk 2 sütunu otomatik olarak (her halükarda ve ilk açılışta) seçsin..

3-Listbox1 de seçilen sütunları, (altındaki önizleme butonuyla) Listbox3'e aktaracak..

4-Combobox kutusu ise, sadece Listbox1 ile seçilen sütunları listelemeli..
-Listelenen sütunlardan biri seçildiğinde, seçilen sütuna ait satır verileri (karşılıklarıyla birlikte) altındaki Listbox2'ye listelenmeli..

5-Ancak, Listbox2'de listelenen satırların mükerrerlerini tek olarak listelemeli..

6-Seçilen satırların, Listbox3'e aktarımı için ya "seçimleri süzerek" ya da "seçimleri eleyerek" seçenekleri ile, Listbox3'e aktarılıyor..

7-Son olarak "Hazırlanan Verileri Excel'e Aktar" butonuyla rapor sayfasına aktarıyordum..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
PANEL sayfasındaki boş olan ilk 4 satırı gizleyince birşeyler bozulmuş sanırım. Dosyayı revize ettim. Tekrar deneyiniz.

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
03-02-2026
Korhan hocam, her şey çok harika..

1-Sadece "Satır Seçimlerini Önizleme" butonu hata veriyor.. Dolayısıyla, seçenek düğmeleri kullanılamıyor..
2-Listeyi Güncelle butonu, Listbox1 deki, onay düğmeleri yanındaki sütun başlıklarını kaldırıyor..
3-"Hazırlanan Verileri Aktar" deyince de Rapor sayfasına gelsin, tamam..