Listview'den-ListBox'a Dönüşüm Sağlanabilir mi?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Tekrar revize ettim. Deneyiniz.

1 numaralı sorunda ne hatası veriyor. DEBUG dediğinizde sizi hangi satıra götürüyor?

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
"Can't find project or library" iletisi ile birlikte,
Commandbutton2, 21.nci satırın "ReDim Liste(1 To UBound(Veri, 1), 1 To"... kısmına takılıyor..

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
VBA ekranında TOOLS-REFERENCES menüsünde MISSING ile başlayan satırlar varsa pasif hale getirin / işaretini-tikini kaldırın.

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
Hocam gerçekten de öyle imiş.. Çok zaman rastlanan durum..
Şimdi sadece 2.nci sorudaki sorun kaldı.. Listeyi Güncelle butonu Listbox1 deki onay kutuları yanında var olan sütun başlıklarını kaldırıyor. Kaldırmamış olsa o da tamam..

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
O sorunda çözülmüştü.

#17 nolu mesajımda ki dosyayı tekrar indirip deneyiniz.

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
Saygıdeğer Korhan üstadım, gerçekten harika olmuş.. ziyadesiyle teşekkürler, sağlık ve başarı dolu bir ömür diliyorum..Hoşça kalınız..
(Her türlü veri yönetme ve raporlama çalışmalarına yama/montaj olarak uyarlanabilecek bir eser oldu..

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
Korhan hocam.. Yukarıdaki örneği başka bir dosyaya uyarladığım da, okutulmayan bazı sütunları okutmak icap etti..

Yukarıdaki örnekte ( C, I, O gibi) sütunları daraltarak veri türleri için ara bölme olarak kullanmıştım.
Doğal olarak siz de o sütunları kodlara okutmadınız..
Fakat uyarladığım başka bir dosyada, bu veya bu gibi bazı sütunları ekleme işini çözemedim..

Form ilk açılışta, sütun konu başlıklarını gösteren seçeneklerde istediğim sütunları veya diğer sütunları,
Listbox1 seçeneklerine nasıl ekleyebilirim.. (Hocam, istemeden de olsa sizi tekrar bu konu ile meşgul ediyorum)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Doğrudur. Sizin paylaştığınız dosyaya göre kodları elimden geldiğince genelleme yaparak hazırlamaya çalıştım. Bunu da daha önceki mesajımda belirtmiştim.

İşlem aşağıdaki Sorgu satırında yapılıyor.

Sorgu = "Select F1,F2,F4,F5,F6,F7,F8,F10,F11,F12,F13,F14 From [" & S1.Name & "$A5:N]"

Eğer arada boş sütun olmayacaksa yani normal bir vertabanı görüntüsü varsa aşağıdaki satır kullanılabilir.

Sorgu = "Select * From [" & S1.Name & "$A5:N]"

Tabi bunları uygulamak istediğiniz dosyanızı görmeden tamamen afaki yazıyorum.

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
Korhan hocam, hiç bir şey fark etmedi.. Ben daha önce de Sorgu satırındaki "F"lerde eksikleri yazdım. Bir kısmı gözüktü. Fakat (3, 14, 21, 22, 23, 24) sıra nolu sütun başlıklarını Listbox1 de göstermedi.

Tuhaf bir durum daha oldu. Form ilk açılışta, T4, U4, V4, W4, X4 hücrelerindeki rakamları tarih formatına döndürüyor.

Hocam, ben dosyanın tamamını ekliyorum..

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Ekrem Bey,

Güzel dosyanızı eklemişsiniz. Verileri hangi sayfadan alacaksınız. Hangi sütunlar alınacak? Bu detayları vermeniz gerekiyor.

Yoksa boşa kürek çeker dururuz.

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
Yukarıdaki dosyada, "MVKAYNAK" isimli sayfayı veritabanı olarak kullanıyorum ve tüm olgu bu sayfada dönüyor..
Yine bu sayfada "Rapor" botonundan (sizin yazdığınız kod) "RapoR" sayfasına isteğe göre rapor alıyorum..

Söz konusu veritabanı (MVKAYNAK) verilerini, "DÜŞEYARA" formülüyle "KontrolPanel" sayfasına Listeliyorum.
Diğer sayfalar zaten belge sayfaları.. Gerekli verileri, başvuru formülleriyle "KontrolPanel" sayfasından çekiyorum..

Bu açıklamaları ilgi duyan yeni arkadaşlar için yaptım.. Sizin ve diğer üstatlarımız için zaten sorun değil..

Korhan hocam, bizim konuya dönersek..
Bu dosyaya göre; form ilk açıldığında Listbox1 üzerinde sütunlara ait onay kutularını gösteriyor..
Fakat bu onay kutuları yanına (C, N, U, V, W, X) sütunlarının konu başlığı isimleri gelmiyor..
Yani veri olan sütunlar, "B" sütunundan başlayıp, "BD" sütununa kadar göstersin..
Gerçi "D" ile "Z" sütunlarını bölme sütunu olarak kullandım, gösterilmeyebilir..
Ama sonradan sütun ilavesi icap ederse bu düzen bozulur, tekrar uğraşmaktansa, hepsini göstersin.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Ekrem Bey,

Kullandığımız kodlama veritabanı kodlamasıdır. Bu sebeple bazı kurallara uymanız gerekiyor. Örneğin bir sütunda hem sayı hem metin depolamanız sorun yaratacaktır. Siz 4. satırda sanırım sütun indexlerini takip edebilmek adına bir satır kullanmışsınız. Bu satırı mümkünse en üste alınız. Başlıklarda kullandığını kesme işareti (') sıkıntı çıkaracaktır. Bunları da kaldırmanız gerekiyor. Örnek Vergi / TC No'su yerine Vergi / TC No kullanmanız daha uygun olacaktır.

Ben elimden geldiğince güncelliyorum.

4. satırı kaldırsak mı yoksa en üste mi alalım.

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
Korhan hocam..! 4.ncü satırı, hem sütunların sırasını sayısal anlamda takibi için (alışkanlık gereği), hem de süz işaretlerini o satırda tutuyordum.. Yani 4.satırın çok da fazla bir getirisi yok.. Satıra hiç bir şey yazılmadığında da, sorun çıkarma ihtimali varsa, o zaman kaldıralım hocam, gereği yok..

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Biraz uğraştırdı.. Ama sanırım oldu gibi..

Siz detaylı kontrol edersiniz. Sorun varsa düzeltmeye çalışırım.

Ekli dosyalar

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
Saygıdeğer hocam.. Her yönünü kontrol ettim, saat gibi çalışıyor.. Ne kadar teşekkür etsem azdır. Yardımlarınızı unutamam.
Bu alanda (hayatı kolaylaştırmada) on binlerce yardımınız, size her iki hayatta da geri döner inşallah..

Üstad.. Bu arada, yukarıdaki dosyada yaptığım uygulama ile ilgili, sadece bir fikir soracağım..
Verilerin bulunduğu sayfada, işi biten satırı, buton yardımı ile arşiv sayfasına taşıyoruz.
Bu taşıma esnasında kaldırılan satır, combobox kutusuna yüklenen satır sayısını da eksiltiyor.
Bunun için, hemen bitmesin diye combonun kapsadığı satır sayısını fazla tutuyoruz.
Örneğin; 200 satır veri varsa, biz comboya 3000 satır yüklüyoruz, hemen bitmesin diye..

Combobox'a yüklenen satır sayılarını sabit bırakabilme konusunda, pratik bir fikir üretilebilir mi?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Ekrem Bey,

Çalışmanızda zaten makrolar kullanmışsınız. O bölümler için Combobox ekleyip kullanabilirsiniz.

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
Anlaşılan.. ActiveX nesnesi (combobox) kullanmamız gerekiyor.. Anlaşıldı..
Her şey için ziyadesiyle teşekkürler üstad..

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
Korhan hocam.. merhaba.. UserForm1 çalıştırıldığında, verdiği şu hatanın sebebi ne olabilir...
[ Run-time error' -2147217904 (800040e10)': Gerekli bir veya daha fazla parametre için girilen değer yok ]

Sayfaları kaldırdım, verileri sildim, Kodları da tek tek kontrol ettim, hatanın dayanağını anlamak için..
Bir şey değişmedi.. Gerçi yenisini yukarıdan indirir yenilerim, fakat tekrar karşılaşmayacağım belli değil..

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Ekrem Bey,

Sanırım sütun başlıklarını değiştirmişsiniz.

MVKAYNAK sayfasında A3 hücresindeki yazıyı Sno olarak eski haline alırsanız düzelecektir.

Ya da formun kod bölümüne gelin CTRL+H tuşlarına basıp değiştir penceresini açın

İlk kutucuğa Sno yazın.
İkinci kutucuğa Sıra yazıp REPLACE ALL diyerek değişikliği tamamlayın.

Ya da ekteki dosyayı deneyin.

Ekli dosyalar

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
Üstadım, çok çok teşekkürler.. Sayende uyandım. (ADO kodlamasındaki verileri referans alma özelliği..)