Lks2'den Excel'e Veri Transferi

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003
Merhaba arkadaşlar,
Dün forumda Lks2 ile Excel arasında bağlantı olup olmadığının cevabını tam olarak alamadık. Sanırım Sn. bezl isimli arkadaşımız bu konuya açıklık getirmiş ama olayı tam olarak kavrayamadık. Bu konuda söyleyecek sözü olan tüm arkadaşlara sesleniyorum: Lütfen Yardımcı Olun...
Bazı arkadaşların dediği gibi "Navigator" isimli bir program var ama önemli olan yüzlerce dolar verip program almaktansa elimizdeki mevcut kaynaklarla bu işi halledebilmek.
Lütfen bu konuda fikri olan ve bu konuda yardıma ihtiyacı olan tüm arkadaşlar fikirlerini paylaşsınlar.
Burdan moderatör arkadaşlara da sesleniyorum, bu problem için proje bile oluşturulabilir. Lütfen sizde yardım edin...
Kısa zamanda problemin çözümüne ulaşmamız dileğiyle...
Saygılar.....

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003
Bu konuda yardımcı olacak kimse yok mu?

Ben LKS2 kullanmıyorum, ama Eğer bir Veri Tabanı kullanıyorsa, ADO ile Veri Tabanına bağlantı kurulmalı. İstediğiniz verilerin depolandığı tablolar hangisi ise o tablolara Dış Veri Al seçenekleri ile bağlantı kurmalısınız. Sonra VeriTabanı güncellendiğinde Excelden güncelle komutu ile verilerinizi güncelleyebilirsiniz. Bu sadece LKS değil tüm veritabanları için geçerlidir. Eğer gelişmiş bir bağlantı kurmak istiyorsanız SQL deyimlerinin DML olanlarını iyi incelemenizi tavsiye ediyorum Eğer Excel ile aralrında bağlantı kurulacaksa ADO'nun içerdiği DLL'indeki fonksiyonlar ile bağlantı kurabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2010 - Eng
Olay LKS2 ile Excel arasındaki bağlantı olayı değil. Veritabı ile Excel arasındaki bağlantı olayıdır. Bu da eğer sözkonusu olan microsoft sql ise excel de microsoft olunca bağlantı istediğiniz veritabınının ODBC veri adını oluşturup dış verial ile veya ADO yöntemi ile direkt excel içindeki visual basic de sorguları yazarak verileri çekebiliyorsunuz. Burda asıl olan sql sorgu dilini bilmek eğer elinizde hazır sorgu var da bunu nasıl excel kullanarak veritabarından alırım diyorsanız kolay. Sonuçta microsoft sql veritabanında istediğiniz her veriyi istediğiniz şekilde excele getirebilirsiniz.
Cevaplarınızı bekliyorum

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003
Arkadaşlar,
İyi söylüyorsunuz, güzel söylüyorsunuz da ODBC nedir, ADO ne anlama gelir, DLL neyin nesidir?
Anlatım şeklinizi acemi düzeye indirirseniz sevinirim. Ya da örnek dosya varsa inceleyelim...

Excel Vers. ve Dili
2010 - Eng
Sayın S.K. sunucunuzun ve veritabanınızın adını, şifresini biliyor musunuz?

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

arama motoruna LKS veya SQl yazıp arattırın.Ã?rneklerde nasıl bağlantı kurulacağı anlatılıyor.

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003
Sn. bezl
Sunucu adı "SINAN" ve şifresi yok