lookup

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Merhaba merken
Look up'ı sorunsuz kullanmanız için verilerinizi arama yaptığınız sütuna göre artan sıralatmak zorundasınız. Rastgele sıralanmış dizilerde lookup doru çalışmaz.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
=DÜÞEYARA(MAK($A$1:$A$14);$A$1:$B$14;2;0)

peki otomatik olarak ben verileri girdikce sort yapmaya yarar bir fonksiyon var midir??

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
peki otomatik olarak ben verileri girdikce sort yapmaya yarar bir fonksiyon var midir??
Hayır, ama vba ile yapılabilir. Fakat sizin için en pratik yol kullandığınız fonksiyonu değiştirmektir. lookup yerine Vlookup işlevini kullanırsanız, sıralama derdi ortadan kalkacaktır. Birde imza bölümünüzde lütfen excel versiyonu ve dilini belirtin.

levent bey belirttim isteginizi
tesekkurler uyariniza ve cevabiniza
vlookup ise yaradi
ama nicin vlookup varken bi de lookup yapmislar diye kendime de sormadan edemedim dogrusu
vlookup da en sonda bir true false durumu var
sanırım girmezsek false algiliyor olsa gerek
bu ne ise yariyor tam olarak
tesekkurler ilginize tekrardan..

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
True yerine 1, false yerine 0 yazılabilir. Eğer belirtmezseniz true olarak kabul edilecektir. Bu durumda verilerin tıpkı lookup ta olduğu gibi sıralı olması gerekir. Fakat 0 veya false yazarak kullanırsanız bu durumda sıralamaya gerek yoktur.

hmm cok tesekkur ederim

peki mesela veri listesinde ayni "lokup value" den 1den fazla varsa bunlarin herbiri icin ayri ayri sonuc vermenin bir yolu var midir?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
peki mesela veri listesinde ayni "lokup value" den 1den fazla varsa bunlarin herbiri icin ayri ayri sonuc vermenin bir yolu var midir?
Hayır, ilk bulduğu değeri getirir.