madde numaralarken türkçe harfler nasıl otomatik gelebilir.

Merhaba;

word belgesinde madde numarası verdiğimde a. b. c. d. .... şeklinde gitmekte, acaba a. b. c. ç. d. .... şrklide gelebilir mi? yani Türk alfebetik sırası kullanılıp w, x gibi yabancı harfler çıkarılabilir mi?

Teşekkürler.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Haluk, bey

Sorumun cevabı mümkün değil mi?

Yoksa bu soruya burada cevap verimiyorsa cevabı nerede bulabilirim.

acaba word üzerinde VBA kodu ile yapılamaz mı?

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Bende duydum, resmi yazışma kurallarında madde numaralarında türkçe karekterlerin kullanılması zorunlu tutulmuş. Bunu çıkartan kişilerin word kullanmadığını düşünüyorum :D
Ofis 2003 te Türkçe karakter kullanılıyor, ama her Türkçe karakter için özel işlem yapmak gerekiyor.

Sonuçta sıkıntılı bir iş

Necdet_Yesertener,

Benim sıkıntımı anlamişsınız.

Bir memur olarak yazışmalarda madde numarasını elimle tek tek veriyorum ve bu oldukça zahmetli oluyor.

Sıkıntılı olsa da yapılabilecekbir şey varsa bilmek isterim.

Teşekkürler.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın atlas127,

Ofis sürümünüzü bilmiyorum ama dediğim gibi ofis 2003 te madde numaralarını normal a, b, c diye giderken ç için özel madde numarası veriyorsunuz ve yukardakilerle aynı olmasın diyorsunuz.

d ile başlaması için tekrar aynı işlemi yapıyorsunuz ve d'den başlasın diyorsunuz, sıkıntı derken onu kastetmiştim. Her türkçe harfte bu söylediklerimi yinelemeniz gerekiyor malesef.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Word'te makro oluşturmak ve kaydetme ile ilgili bir bilgi veya tecrübeye sahip değilim. Ben sadece kendi görüşüm ile ilgili bir mantığı ileri sürüyorum. Excel'de bu tür sorunlar, büyük olasılıkla çözülür. Gelelim görüşe, Görüş şu : Oluşturulacak bir makro ile ve bu makroyu herhangi bir tuşa atanıp ve imlecin olduğu yere makroyu tetikleyerek, bu şekilde bir sorun hal olur mu veya mümkün müdür? Kısacası makrolu bir çözüm mümkün mü, değil midir? Madde imleri A-B-C-D.... şeklinde olursa ne gibi bir sakınca olur acaba?

Merhaba,

Madde numaraları bir metinde her parağrafa verilir ve bu numaralar vasıtası ile yazıya ilgi tutulur. ç. bendinin olmaması nedeniyle boşluğu isteyen istediği gibi doldururken mesala w. bendi ise Türkçe'de yok hükmündedir ve aslında da dilimize saygısızlıktır. Bence bu konu çok önemlidir. Keşke bilgim yetseydi ve sorunu halledebilseydim.

Bilgisi olanlar ve Türkçe'yi sevenlerden yardım istiyorum.

Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-09-2023
türkçe karakter madde işareti

yukardaki linkte olayı çözmüşler. ancak zaten offiice 2010 bunu düşünmüş ve türkçe için çözüm olarak çok daha iyi seçenek sunmuş. çok ta güzel olmuş yarın da 2003 ve 2007 yi kontrol edeceğim.

Ekli dosyalar

• 6.6 KB Görüntüleme: 8