Soru MAK Formülü ile araç KM fark bilgisi bulma

Excel Vers. ve Dili
office 2010
arkadaşlar merhaba,

GPS proğramından belirli tarihler arası 50 araçlık KM bilgisi alıyorum. ama bu KM bilgileri içerisinde bazen KM bilgileri geri sarmış oluyor. bu durumları tespit edip kullanmış olduğumuz GPS proğramının ilgili depertmanına mail attarak düzelttiriyoruz.
bunu kontrol etmekteki amacımız aracı kullanan kişilerin hesapları alınırken yanlışlık olmasını engellemek. km bilgisinde ve yakıt oranlarında hata olmasını engellemek için bunu kontrol etmem gerek.

linkini yollamış olduğum excell de km kısmını baz alarak mak formülü yaptım. ama plaka değiştiğinde sabitleminin de o plakanın ilk km bilgisine göre aralık belirlemesini mümkünmüdür.?
umarım anlatabilmişimdir.
yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim

link: https://dosya.co/2fdqgmwbki9i/Excell.Web.xlsx.html

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Aşağıdaki formülü deneyiniz...
Kod:
=EĞERHATA(EĞER(E2="";"";O2-MAK(KAYDIR($O$1;KAÇINCI(E2;E:E;0)-1;0;SATIR()-KAÇINCI(E2;E:E;0)+1)));"")
Alternatif:
Dizi formülüdür. (dizi formülü hücre içindeyken Ctrl+Shift+Enter tuşlarına birlikte basarak elde edilir.
Kod:
=EĞERHATA(EĞER(E2="";"";O2-MAK(EĞER(E$2:E2=E2;$O$2:O2)));"")

Excel Vers. ve Dili
office 2010
ömer bey,

öncelikle ilginize teşekkürler,

formüller işe aradı ama bazılarında -2,91038304567337E-11 bu şekilde çıkmaktadır. sebebi nedir?

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Açıkçası sebebini bilmiyorum. Değer aynı gözüküyor ama excel, hesaplarken çok küçük bir fark algılıyor ve sonuç böyle çıkabiliyor.
"O" sütunundaki ilgili hücrelerin içine girip Enter ile çıkınca düzeliyor.
Ya da B sütununu sayı olarak biçimlendirirseniz, o değerleri görmezsiniz.

Excel Vers. ve Dili
office 2010
Açıkçası sebebini bilmiyorum. Değer aynı gözüküyor ama excel, hesaplarken çok küçük bir fark algılıyor ve sonuç böyle çıkabiliyor.
"O" sütunundaki ilgili hücrelerin içine girip Enter ile çıkınca düzeliyor.
Ya da B sütununu sayı olarak biçimlendirirseniz, o değerleri görmezsiniz.
Ömer Bey ,

Sayıya çevir diyerek çözüldü sorun

tekrar teşekkürler.