Makro çalıştıktan sonra Geri al yapılabilir mi?

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Değerli Forum Üyeleri; Herhangi bir sayfada makro çalıştıktan sonra, geri al, kopyala yapıştır bv. pasif oluyor bunu engelleminin bir yolu var mı acaba?
Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25.03.2019
geri al çalışmaz, üzgünüm, bunun için öncelikle bir kopya alıp o şekilde yaptığın işlemi kontrol edebilirsin...

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Merhaba,

Dediğinizi ne amaçla yaptırmak istiyorsunuz, ne yapmak istediğinizi daha açık dile getirebilirseniz belki bir çözüm vardır.

Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
sn. girdap, sayfada makrolar var herhangi bir kayıtta çalışıyor. bundan sonra hatalı oldu geri al diyeceksin ama geri al pasif. kopyala özel yapıştır yapcaksın buda pasif. bunları engellemenin yolunu aradım. aslında çok da önemli değil ama olsa iyi olacak. saygılar... ilgin için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003
TÜRKÇE
Bence bu mümkün. Öyle bir makro yazılabilir ki, makronun çalışmasından önce dosyanın eski hali bilgisayarda bir dosyanın içine yedeklenir ve çalıştırılması istenen makro daha sonra çalıştırılır. Eğer vazgeçilmek istenirse, yedeklenen dosya kalır ve işlem yapılan dosya silinir. Ustalara saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Merhaba,
Sayın Enterasanın da belirttiği gibi yapmak mümkün. Örneğin başka bir örnekle açıklayacak olursak aşağıdaki kodu inceleyiniz. Burada geri ve ileri işlemi yapan iki buton var. Bunlar textbox'a yazılan işlemi geri alabilir. Tabi bu ekstrem bir örnek. Daha uzun yazılmış bir metnin bir kısmında hata yaptıysanız, bunu tümden silmektense geri almakla bir noktaya gelenebilir. Bu size bir fikir verir mi bilmiyorum ama konu buradan geliştirilebilinir.

Saygılarımla

Private Sub Next_Click()
[b1] = TextBox1
End Sub

Private Sub After_Click()
[b1] = Undo
End Sub

S

Skorpiyon

Misafir
Sayın girdap,

Benim bildiğim tek geri alma olayı (mümkün ise) yapılan işlemi tersine yaptırabilmektir. Bunun dışında makrolar ile yapılan işlemlerde geri alma olayının yapılamadığını biliyorum.

Sayın enteresan'ın dediği olayda ise; dosyayı her defasında yeni bir isimle yedek almak zorunluluğu ortaya çıkar ki, bu sonu gelmeyen yedekler serisine neden olur.
Hatalar insanlar içindir. Hatalı bir işlemde, kişi işlemi gerçekleştirdikten sonra hata yaptığını farketmez veya kazara 2. kez butona tekrar basarsa elindeki yedek dosyada hatalı olacak ve geri dönme şansı kalmayacaktır, gibi...

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Makro çalıştıktan sonra Geri Al pasif olamsın.

Sn.girdap Merhaba. Verdiğiniz kodu yazdım ama beceremedim. müsaitsen ekteki kitbta bir düzenleme yapman mümkün mü? hakkınını helal et.saygılar.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Değerli Hacalarımız ve Arkadaşlar,

Merhaba.

Size konu ile ilgili bir örnek daha vermek isterim. En azından TextBoxlar için kullanımı kolay bir kodlaması var. Diğerleri ile ilgili üzerinde çalışıyorum.

TxtBox'a bazı yazılar yazınız ve Geri Al butonuna basarak değişikliği izleyiniz.
Herkesle paylaşıyorum.
Ekli dosyayı inceleyiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003
TÜRKÇE
Sayın girdap,

Benim bildiğim tek geri alma olayı (mümkün ise) yapılan işlemi tersine yaptırabilmektir. Bunun dışında makrolar ile yapılan işlemlerde geri alma olayının yapılamadığını biliyorum.

Sayın enteresan'ın dediği olayda ise; dosyayı her defasında yeni bir isimle yedek almak zorunluluğu ortaya çıkar ki, bu sonu gelmeyen yedekler serisine neden olur.
Hatalar insanlar içindir. Hatalı bir işlemde, kişi işlemi gerçekleştirdikten sonra hata yaptığını farketmez veya kazara 2. kez butona tekrar basarsa elindeki yedek dosyada hatalı olacak ve geri dönme şansı kalmayacaktır, gibi...
Ben katılmıyorum.. Yedek alınırken o anki saat dakika dosya ismi olarak verildiğinde, makronun çalıştırıldığında yeni bir isimle kayıt yapılacaktır. Kullanıcı ise bunların içinden işine geleni kullanır, diğerlerini siler....

S

Skorpiyon

Misafir
Bu sizin görüşünüz Sayın enteresan,

Genelde bir program yazılırken, onu sadece 1 kişi kullanacak diye yazılmaz. Belki hatayı siz yapmayabilirsiniz ama diğer kullanıcıların hata yapma olasılığı düşünülmeli.

Son düzenleme: