makro arama bulma yazma yardım

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Yeni hali ekte.
Görüş Öneri dosyasında da. Her şık sonuna parantez çerisinde yanıt yazdım.
Eksik, yanlış yada başka görüş varsa bildirirseniz sevinirim.

Çok yavaş ilerliyor ama müsait oldukça ilgileniyorum emin olun.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
merhaba hocam.
üçüncü maddeye göre: yine aynı sitil radiobutton olabilir. checkbox seçimi zaman kaybı olabilir.
dördüncü maddeye göre: datagridview işaretleme ve seçim için zor oluyor hocam. ama listview olursa erişim daha kolay olur. ilgili kişi seçiltikten sonra tap tuşu ile butonlara rahatlıkla ulaşılabilir. adı soyadının görüntülenmesi bence makul olur. üye düzenlenirse diğer detaylar zaten görüntülenecek.
beşinci maddeye göre: textbox.changed olunca mesaj görüntüleniyor. button.cliclk olarak ayarlasanız daha güzel olacak. bu şekilde mesajbox görüntülendiği için klavyeden veri girişi sıkıntı oluyor.
yedinci maddeye göre: imla kurallarına görede zaten özel isimlerin ilk harfleri büyük oluyorya hocam. buda burdan gelmiş olsun. e dersiniz? daha şık görünür bence.
sekizinci madde için: t.c. alanı kimlik numarasından daha uzun değerlere izin veriyor hocam.
dokuzuncu madde için: burdaki checkbox yerine textbox olsa öğrenciler için okul numaralarıda girilse güzel olmaz mı hocam? bence güzel olur.
on birinci madde için: hocam üye numarasını eklerseniz şimdilik üye numarası ve adı soyadı, cinsiyeti yeterli bence.
ilave: kişi ekleme formunda not textboxtan sonra tap tuşu ilerlemiyor. orda bir sıkıntı var galiba hocam. ben ne olduğunu anlayamadım. bu şekilde izah etmiş olayım.

tekrar emekleriniz için çok çok teşekkür ederim.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Kişi listesinde sadece Adı Soyadı olsun istemiştiniz ama ben belki diğer alanları görmek isteyen olur diye, kolon gizleme özelliği ekledim.

Kolon başlıklarına sağ tıklatarak kolon Gizle/Göster seçebilirsiniz.

Başka atladığım bir konu yada yeni söylemek istediğiniz bir şey varsa bekliyorum.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
merhaba hocam.
datagridviewleri listview'e çevirmeyecek misiniz? listview şeklinde olsa daha kullanışlı olacak. gridview üzerinde gizleme işlemini yapamadım malisef.
birde messagebox.icon ayarlama şansınız var mı?
teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
listviewde seçilen kişiye göre sil düzenle gibi butonlar kullanılabilir hocam.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
merhaba hocam.
datagridviewleri listview'e çevirmeyecek misiniz? listview şeklinde olsa daha kullanışlı olacak. gridview üzerinde gizleme işlemini yapamadım malisef.
birde messagebox.icon ayarlama şansınız var mı?
teşekkürler.
messagebox.icon derken anlayamadım. hangi messagebox tan bahsediyorsunuz nasıl bir icon olsun?

listviewde seçilen kişiye göre sil düzenle gibi butonlar kullanılabilir hocam.
Yani MenuStripten kaldırıp onun yerine Sil ve Değiştir butonu mu koyayım?

Listview istemenizin tek sebebi Tab tuşu kullanmaksa GridView de de Tab tuşu kullanılabiliyor. Tab tuşu ile GridView seçimi yapılabiliyor.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
hocam hayırlı sabahlar.
tespitiniz doğru gridviewde seçim işlemleri zor oluyor. tablo şeklinde olduğu için kaydı seçmek biraz zaman istiyor.
listview sizin için kodlama açısından zor olacaksa başka alternatifte düşünebiliriz.
listview olursa evet sonraki tap sırasına sil düzenle gibi seçenekler koyulabilir.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Hayırlı Sabahlar.

ListView ListBox'un gelişmiş versiyonudur. Veritabanı işlemlerinde kullanışlı olmaz.
Veritabanını ListView e aktarmak için veritabanındaki her satır tek tek aktarılıyor.
Halbuki GridView de tek bir komut ile aktarma yapılabiliyor ve ayrıca Veritabanında her hangi bir Değişiklik-Ekleme-Silme-Sıralama-Filtre yapıldığında GridView de otomatik güncelleme oluyor. Zaten GridView VeriTbanı Tablosunun görsel halidir.
ListView kullanıldığında her işlem (Değişiklik-Ekleme-Silme-Sıralama-Filtre) kodlama ile yapılması gerekiyor.
Bu kod ile yapıldığında iş gücünün yanı sıra uygulamanın hızı ve verimini de etkileyecektir.
Onun için VeriTabanı işlemlerinde ListView doğru bir seçim değil.

Tab tuşuna basarak kontroller arası ilerleme yapmak istiyorsunuz değil mi?
Tab tuşu GridView de de kullanılabiliyor. Örneğin Kişiler formunu açıp Tab tuşuna basarak deneme yapın zaten istediğiniz şey oluyor.

Başka alternatife gerek kalmaz inşallah. :)

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
hocam merhaba
kodlama açısından haklısınız. ama kullanış açısından değerlendirmiştim ben. gridview olunca tap tuşu ile diğer controllere geçiliyor. ama örneğin a kaydını seçmek istediğimizde orda işte sıkıntı yaşanıyor. listviewde oklarla bulup seçili hale geitrebiliyoruz. gridview olayında fare kullanmak gerekiyor. eğer windows10 bir sisteme sahipseniz ekran okuyucusu ile deneyimleyebilirsiniz hocam.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Ben hala aradaki farkı anlamadım.

Ekran okuyucu ile de baktım.

Tab tuşu ile GridView aktif edilebiliyor ve ok tuşları ile gezilebiliyor.
Ekran okuyucu da da bir sorun olmuyor. Hücre adresini ve içeriğini okuyor.

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
merhaba
hocam haklısınız hücre adresini falan felan okuyor. ama seçim noktasında hata oluyor. listviewe göre daha yavaş gerçekleşiyor işlemler.

Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
merhaba
hocam kayıt seçme işlemleri zor oluyor. ben jaws diye gelişmiş bir okuyucu kullanıyorum. bunda kaydı seçmek için klavye imlecini mouse imlecine taşıyop akabinde mouse ile tıklatma yapmak gerekiyor. bu tabirler ekan okuyucumun özellikleridir hocam.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Hımm şimdi anladım.

Bugün hiç ilgilenemedim işlerimin yoğunluğundan dolayı.
Fırsat bulur bulmaz kaldığım yerden devam edeceğim.

Siz de bu arada kitap ekleme ve listeleme konusunda varsa söylemek istediklerinizi belirtin.
Sonradan dönüp düzeltmektense şimdiden düzenleyip öyle devam edeyim.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Filtre kısmında ComboBox kaldırıp yerine OptionButtonlar koymak haricinde sanırım bitti. Belki ComboBox olarak kalsa daha mı iyi olur?

Yorumlarınızı bekliyorum.

Çok yavaş ilerliyor farkındayım fakat işlerimden fırsat buldukça yapabiliyorum.

Ekli dosyalar