Makro çalıştırırken problemim var.

Arkadaşlar, ben bir excel dosyasında bir makro oluşturdum ve bu makroyu yeni bir menü düğmesine atadım. Bu düğmeye her bastığımda yapmak istediğim şey gerçekleşiyor. Buraya kadar herşey tamam.
Fakat başka bir excel dosyası açıp aynı düğmeye tıkladığımda makro çalışmakla beraber, aynı zamanda makro ve menü düğmesini oluşturduğum excel dosyası da açılıyor. Bunu önlemek için ne yapabilirim?

Sanırım derdimi tam olarak anlatamadım. liste.xls adlı dosyada aşağıdaki resimde gördüğünüz ''inhalte'' yazan düğmeyi bir makro çalıştırmak için ayarladım. Fakat başka bir excel dosyası açıp bu düğmeye bastığımda kapalı olan liste.xls dosyası otomatik olarak açılıyor. Halbuki yazdığım makronun içinde bu dosyanın açılmasını sağlayacak bir kod falan yok. Bunu önlemenin bir yolu varsa ve yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
excel2003
Bence inhalte düğmesi Liste.xls. dosyası içinde bulunan makroyu çalıştırdığından, düğmeye her basışınızda ilgili dosyayı açıp makroyu çalıştırıyor olabilir.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Evet, benzer çalışma ben de kullanıyorum. Malum, düğme hangi çalışma kitabına aitse onu açıyor. Bu arada, resime göre inhalte düğmesi için yeni bir araç çubuğu
oluşturulması faydalıdır. Yoksa bir şekilde sıfırlandığında yeniden düğme oluşturmak ve makro atamak gerekecek.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Fakat başka bir excel dosyası açıp bu düğmeye bastığımda kapalı olan liste.xls dosyası otomatik olarak açılıyor. Halbuki yazdığım makronun içinde bu dosyanın açılmasını sağlayacak bir kod falan yok. Bunu önlemenin bir yolu varsa ve yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Bu gayet normal çünkü makronuz bir başka çalışma kitabında kayıtlı, makronun çalışması için öncelikle bu dosyayı açması gerekiyor, bunun çözüm yolu elbette var, makronun kayıtlı olduğu dosyayı eklenti haline getirip kullanabilirsiniz.

Eklenti hazırlamak ile ilgili aşağıdaki linki inceleyin.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=8571

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba;

Başka bir alternatif de, bahsettiğiniz butonu VBA kodlarıyla o dosyanın açılışında bir araç çubuğuna ekleyip..... dosya kapanırken de oradan silmektir.

Ekli örnek dosyada, "inhalte" etiketli bir buton "Formatting" araç çubuğuna eklenip, "TestMacro" isimli prosedüre bağlanmıştır.

Haluk' Alıntı:
Merhaba;

Ekli örnek dosyada, "inhalte" etiketli bir buton "Formatting" araç çubuğuna eklenip, "TestMacro" isimli prosedüre bağlanmıştır.
Test.zip adlı dosyada herhangi bir excel dosyası yok, yani boş. Ya da ben birşey göremedim. Bir kontrol edersen sevinirim.
Saygılar

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Merhaba;

Dosyayı zip klasörüne koymayı unutmuşum herhalde, özür... :mrgreen:

Dosya ektedir.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba Haluk,

Düğme görüntüsü için nasıl bir çözüm bulabiliriz?

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
anemos' Alıntı:
Düğme görüntüsü için nasıl bir çözüm bulabiliriz?
Auto_Open prosedurunun son 2 satırını aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Kod:
    MyButton.FaceId = 7
    MyButton.Style = msoButtonIcon
FaceId olarak değişik değerler verip, değişik ikonlar görüntüleyebilirsiniz.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Teşekkürler.....