makro ile ilgili yardım

arkadaşlar, makro ile yaptığım excel dosyasında çalışırken diğer excel dosyalarını açamıyorum. yardımcı olursanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
office xp tr
Application.Visible = False: UserForm1.Show bu şekil bir dosyamı yaptınız

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bunun sebebini anlamak için kullandığınız makrolar hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Kullandığınız kodlarınızı yazın. Ã?rneğin bir userform kullanıyorsanız showmodal özelliğini false yapmak işe yarayacaktır.

nziya' Alıntı:
Application.Visible = False: UserForm1.Show bu şekil bir dosyamı yaptınız
nziya bey, dediğiniz şekilde bir dosya yaptım. levent beyin dediği showmodal özelliğini değiştirdim ama olmadı.

Excel Vers. ve Dili
office xp tr
Ã?nce ilgili dosyanızı açın diğer dosyalarınızı sonradan açıp deneyiniz.

nziya,

İlginizden Teşekkür ederim Nziya bey,
amacım bu dosya devamlı açık olacağından başka bir dosyaya girmek için bu dosyayı devamlı kapatmak istemiyorum. umarım açıklayabilmişimdir. yine de teşekkür ederim.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
engin79' Alıntı:
arkadaşlar, makro ile yaptığım excel dosyasında çalışırken diğer excel dosyalarını açamıyorum. yardımcı olursanız sevinirim.
Eğer siz kodlarınızda "Application.Visible=False" diye bir satır kullanıyorsanız, bu satırdan sonra eğer yine aynı Excel oturumunda başka bir dosya açmaya çalışırsanız, o dosya açılır ama görünür olmaz. Siz de, sanki dosya açılmıyor sanırsınız.

Yani bunun nedeni, kullandığınız "Applicatin.Visible=False" satırından dolayı. Programa görsellik katmak uğruna, başka bir sürü problemle uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Bence, eğer VBA'de çok iyi değilseniz bu tür görsellikler ile uğraşmayın.

Diğer taraftan, "Applicatin.Visible=False" ile görünür özelliğini iptal ettiğiniz Excel oturumunda, başka yeni bir Excel oturumu açarak bu kez bu yeni oturumda istediğiniz dosyayı açabilir, bu yeni oturumun görünür özeliğini açık tutarak, açtığınız dosyayı görüntüleyebilirsiniz.

Bununla ilgili ufak bir örnek kod parçası;

Kod:
.....
.....
    Set NewXL = CreateObject("Excel.Application")
    NewXL.Visible = True
    MyWb = "C:\DataFolderC\Deneme.xls"
    NewXL.Workbooks.Open MyWb
....
....

Excel Vers. ve Dili
office xp tr
Ozaman Application.Visible = False bu özelliği kullanmayın showmodal özelliğide false olursa dosyanızı istediğiniz gibi kapamadan kullanabilirsiniz.