Makro İle Sadece istenen hücrelerin korumasını kaldırmak ve tekrar korumaya almak

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Arkadaşlar ekte bir örneği bulunan dosya ile ilgili bir sorunum var. O sayfa normalde korumalı bir sayfa. Korumayı aktif yaptığımız zaman silinmemesi gereken bazı yerler korumalı oluyor veri girilmesi gereken bazı hücreler ise veri girileceğinden dolayı korumalı olmuyor....

Sizlerden isteğim şu. Örnek dosyadan yola çıkacak olursak İstenen veriler girildikten sonra bir tuş ile beyaz renkli hücreleri korumalı yapmak, korumaya aldığımız hücrelerde düzenleme yapmak istersek yine aynı butonla korumanın tekrar iptal edilmesini istiyorum.

Şimdiden Tşk.

Sayfa Koruma Şifresi: 12345

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Sub Tum_Sayfalari_Koru()
Dim sh As Worksheet
For Each sh In ThisWorkbook.Sheets
sh.EnableSelection = xlUnlockedCells
sh.Protect "12345"
Next
End Sub
Ferhat üstadımızın yazdığı bir kodu buldum sanırım bunun gibi bir şey ama tüm sayfayı değil sadece istenen hücreler için geçerli olacak...Ama iki işlevi olacak... hücreleri kilitleyecek yada kilitliyse açacak...

Kısacası kilitli olan bir bir sayfada sadece istenilen hücrelerin kilidini iptal etmek yada kilitlemek...

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
Yanıt

Kod:
Sub KORU()
Dim DEG As Range
For Each DEG In Range("J2:J7,AR2:AR7,J9")
ActiveSheet.Unprotect "12345"
DEG.Select
Selection.Locked = True
ActiveSheet.Protect "12345"
Next
End Sub
Sub KORUAC()
Dim DEG As Range
For Each DEG In Range("J2:J7,AR2:AR7,J9")
ActiveSheet.Unprotect "12345"
DEG.Select
Selection.Locked = False
ActiveSheet.Protect "12345"
Next
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Üstad eline emeğine sağlık. İstediğim gibi olmuş birde tek butonda olsaydı değmeyin keyfime... Ama buda işimi görür. Tekrar tşk. Çalışmalarında başarılar dilerim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
Üstadlar elinize sağlık... Allah klavyenize zeval vermesin....

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
ÇOK TEŞEKKÜRLER
Üstadlar size bir kez daha tşk etmek istiyorum. Verdiğiniz kodlar çok güzel çalıştı. Fakat bazı hücrelerde korumayı açıp kapatığı için ve ekranda yapılan işlem hiç hoş görünmüyordu. Sizin verdiğiniz kodlara KOD ARŞİVİ dosyasında bulduğum aşağıdaki kodu ekledim ve dahada süper oldu.

Bana göre bugüne kadar bu forumdan öğrendiğim en güzel kodlardan birisi bu. Hepinize tekrar tşk.

Application.ScreenUpdating = False
Bilmeyenler İçin: Bu kodu makronuzun uygun bir yerine eklediğiniz zaman yapılan işlemler ekranda görünmüyor

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003 TÜRKÇE
herkeze merhaba

excel formatında yazılmıs bı keşif listesindeki bazı hücreler korumaya alınmış hiçbir şekilde kopyalamıyorum üzerinde çalışamıyorum bana yardımcı olurmusunuz bu hücrelerin üzerinden nasıl korumayı kaldırabilirim.şimdiden teşekkürler...