Makro Koşula göre kopyalama.

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-10-2023
Merhaba. Öncelikle şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Makroyu yeni öğrenmeye başladım bu nedenle döngüsel işlemleri şimdilik yapamıyorum bu nedenle yardımlarınıza ihtiyacım var sayın hocalarım.

Ekte örnek dosyayı bulabilirsiniz.

Sorun

Veriler sayfasında F2 Hücresi hangi ayı ifade ediyorsa,Hesapla butonuna basıldığında;

1- Veriler sayfası Bölüm 1,2,3,4,5,6 daki bütün personelin maaş ve fazla mesai ücretini sırasıyla nettenbrute sayfasındaki c1 ve c2 ye kopyalasın,
2- Nettenbrute sayfasındaki Hesapla butonuyla hesaplamasını yapasın,
3- İlgili aydaki Hesaplanan Brüt ücret ve İşveren Maliyetini ilgili kişinin brüt ve işveren maliyeti kısmına yapıştırsın
4- Bu işlemi bütün personel i.in yapsın.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
01-10-2023
Yardım edebilecek var mı?

hmtstc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 - Türkçe
10-04-2025
hocam eksikler var sistemin çalışması için, birincisi bu işlemde iki sayfa tek butonla yürür. ayrı ayrı olmaz.

ayrıca veriler sayfasında agi ssk tavanı emekli mi gibi bilgilerde yer almalı, ( eğer alt taraftaki verileri etkiliyorsa, ki bence etkilemese yazmazdınız ? )

ben onları makroya ekledim, gerekliyse sadece modülde önündeki ' işaretini kaldırırsınız.

şu an program çalışıyor ama kırmızıya boyadığım brüt maaş net maaşa göre değişiklik göstermedği için hepsi aynı çıkıyor

iyi günler

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
01-10-2023
Hocam emeğine sağlık öncelikle. Yaptığım çalışmayı daha geniş anlatacak olursam, ileriye dönük üretim arttırmamız durumunda aylık bütçe ve maliyet analizi yaptım. Bu nedenle 6 bölüme ayırdım (Personel haricinde Örn excel'de olmaya giderlerde var) ve kendi içresinde her bölümün birim maliyetini oluşturdum.

Dediğine katılıyorum normalde AGİ ve Emekli'mi diye sütün açman gerekir (Emekli olması durumunda işveren maliyeti değişiyor). Tahmin yapacağım için AGİ'yi 220.73 TL ve alınacak ek personeli emekli olmayan olarak fixledim.

Şirket olarak Net maaş verdiğimiz için her ay brüt ve işveren maliyeti değişmektedir.

Örnek verecek olursam, dosyada 2021 yılı için tahmin yapmak istiyorum;

1-Bütün yıl için Ek Personel sayısını ve Net maaşları belirliyorum,

2-Ocak ayını seçiyorum ve hesapla diyorum,
(1. Bölüm, 1. Personel'in Net Maaş ve Fazla Mesai ücretini alıyor --> Nettenbrüte sayfasında Aylık Net Ücret ve Fazla Mesai Ücreti hücrelerine yapıştırıyor burada hesaplama yapıyorum ve Ocak ayı için brüt maaş ve işveren maliyetini hesaplayıp sonucu veriler sayfasında Brüt Maaş ve İşveren Maliyeti kısmına yapıştırıyorum. Bu işlemi bütün personel için yapıyorum).

Daha sonra toplam ocak maliyetini buluyorum bunu başka bir sayfaya yapıştırıyorum (Bu kısmı yaptım)

3-Şubat'tı seç hesapla veriler sayfasında sonucu göster
(1. Bölüm, 1. Personel'in Net Maaş ve Fazla Mesai ücretini alıyor --> Nettenbrüte sayfasında Aylık Net Ücret ve Fazla Mesai Ücreti hücrelerine yapıştırıyor burada hesaplama yapıyorum ve Şubat ayı için brüt maaş ve işveren maliyetini hesaplayıp sonucu veriler sayfasında Brüt Maaş ve İşveren Maliyeti kısmına yapıştırıyorum

Daha sonra toplam Şubat maliyetini buluyorum bunu başka bir sayfaya yapıştırıyorum (Bu kısmı yaptım)

4-Mart'ı seç hesapla veriler sayfasında sonucu göster
...
...
...
13-Aralık'ı seç hesapla veriler sayfasında sonucu göster

Daha sonra toplam ocak maliyetini buluyorum bunu başka bir sayfaya yapıştırıyorum (Bu kısmı yaptım)

Biraz uzun oldu galiba inşallah anlatabilmişimdir. :) ilgin ve emeğin için tekrar çok saol hocam.

hmtstc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 - Türkçe
10-04-2025
hocam, söylediğinden anladığım şu, şu an emekliyi fixlemene gerek yok bence. makrodan aktifleştirip 1 defa o verileri girersen sistem çalışır.
benim brütte kırmızı işaretlediğim yerde bir formül eksikti. çünkü net ne olursa olsun brütler değişmedi. belki de öyledir bilemem. dosyaya sen hakimsin :) varsa yapılacak bişeyi yardımcı olayım ama şu an senin söylediğin işlemi otomatik yapıyor tek buton ile. ay seçersen ve çalıştır dersen her satır için talep edilen ayı hesaplar ve sonucu oraya yazar.

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
01-10-2023
Hocam, senin gönderdiğinde bütün f ve g hücrelerine aynı değeri yapıştırıyor. Benim istediğim kişi ve maaş değiştikce o aykı brüt ve net ücreti kopyalasın. Biraz daha uğraştıracam seni :))

hmtstc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 - Türkçe
10-04-2025
bende onu diyorum, nettenbrute sayfasını manuel deneyebilirsin. net maaşa göre brütün değişmesi gerekli. değişmediği için sıkıntı var. orayı düzeltirsen eğer sistem düzelir. kodlarda sıkıntı yok, brüt maaş elle girilmiş. formülasyon olursa net maaşa göre değişir.

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
01-10-2023
bende onu diyorum, nettenbrute sayfasını manuel deneyebilirsin. net maaşa göre brütün değişmesi gerekli. değişmediği için sıkıntı var. orayı düzeltirsen eğer sistem düzelir. kodlarda sıkıntı yok, brüt maaş elle girilmiş. formülasyon olursa net maaşa göre değişir.
Hocam eline emeğine sağlık sorunu anladım. Netden brüte sayfasında brüt makrosunu çalıştırması gerekiyordu. Yazdığın kodun içine gömdüm çalıştı :))) çok teşekkür ederim.

Kodu şöyle düzelttim;
Sub calistir()

Application.ScreenUpdating = False
Set veri = Sheets("Veriler")
Set nb = Sheets("NettenBrute")
nb.Select
Set alan = Range("A10:A21")
veri.Select

For i = 5 To veri.Cells(Rows.Count, "B").End(xlUp).Row
ay = veri.Cells(2, 7)
nb.Cells(1, 3) = veri.Cells(i, 4)
nb.Cells(2, 3) = veri.Cells(i, 5)