makro, vba, ktf, dizi formülü... bunlar çalışmadığında exceli yavaşlatır mı?

Excel Vers. ve Dili
2019 tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-01-2024
makro, vba, ktf, dizi formülü... bunlar çalışmadığında (ben çalışmadığını düşünüyor olabilirim) exceli yavaşlatır mı? yavaşlatıyorsa bunun çözümü var mıdır? özellikle, yazılan kodları düğmeye basarak kullanıyorsak çaktırmadan arkada çalışmaya devam eder mi? ediyorsa bunları düğmeye basmadan uyutmanın yolu var mıdır? excelin yavaşladığını düşünüyorsak, hatta eminsek; bunun neyden hangi makro hangi ....... neden kaynaklandığını çözme şansımız var mıdır?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Sağlıklı yorum için dosyanızı görmekte fayda var.

Excel Vers. ve Dili
2019 tr
04-01-2024
Aslında öğrenmek amaçlı genel anlamda sormuştum. gerekirse, özelden dosya göndermemin sakıncası var mı sizin için?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bu konu üzerinde forumda oldukça bahsedildi ve örnekler verildi.

Bir dosyanın ağırlaşması için çok satırlı sayfa yada sayfalar olması gerekiyor. Bu sayfalar için yazılan formüller genellikle dosyanın ağırlaşmasına sebep olmaktadır. Veri yapınız uygunsa genellikle "Özet Tablo (Pivot Table) kullanılmasını öneriyoruz. Kullanılan formüllerde tüm sütunu sorgulayacak şekilde "Sayfa1!A:A" şeklinde aralık vermek yerine veri olan satır kadar hücre başvuruları oluşturmak dosyayı rahatlatacaktır. Hesaplamayı manuele almakta bir çözüm yoludur. Çalışma anında hesaplama devrede olmayacağı için rahat çalışma imkanı verecektir.

Bunun dışında yavaşlama kaçınılmazsa en son çare olarak makro kullanabilirsiniz. Hızlı sorgularla sonuca gidebilirsiniz. Bu da tecrübe gerektirir.

İdris beyin paylaştığı bir bağlantıyı ekliyorum. İnceleyiniz.

https://www.excel.web.tr/threads/optimal-bir-excel-dosyasi-icin-altin-kurallar.74806/

Excel Vers. ve Dili
2019 tr
04-01-2024
Teşekkürler. yazılanları genel anlamda uyguluyorum. pivottable çokca kullanırım. müthiş bir şey. araştırınca aslında sorunu bulduğumu düşündüğüm 2 şey var. birincisi kullandığım ktf ve bir diğeri ise aşağı yazacağım kod. bu sayfada her hangi bir hücreye veri girişi yapınca geri al tuşu aktif olmuyor, (sadece ilk işlemde, ikinci bir işlemde aktif oluyor) sanırım bu da sürekli işlem yaptığını gösterir. sorun kodun neresinde çözemedim. isme göre hücreye harita ekleyen bir kod. bakma şansınız olursa sevinirim. bakma şansınız olursa bir de sadece png değil de tüm resim dosyalarını gösterme şansımız olur mu kodda. :)

Kod:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
Dim resim As Object, i As Long, yol As String, dosya As String
Sheets("Sunu").Select
yol = ThisWorkbook.Path & "\haritalar\"

Rem aralıktaki resmi sil
Set alan = Range("k15:s15")
For Each resimm In ActiveSheet.Pictures
If Not Intersect(resimm.TopLeftCell, alan) Is Nothing Then
resimm.Delete
End If
Next
Set alan = Nothing
Rem silme işleminin sonu

If Dir(yol & "\" & Cells(1, "V").Value & ".png") <> "" Then
dosya = "\" & Cells(1, "V").Value & ".png"
If TypeName(ActiveSheet) <> "Worksheet" Then Exit Sub
Set P = ActiveSheet.Pictures.Insert(yol & dosya)
With Cells(15, "k")
t = .Top
l = .Left
W = .Offset(50, .Columns.Count).Left - .Left
h = .Offset(.Rows.Count, 50).Top - .Top
End With
With P
.Top = t + 1
.Left = l + 1
.Width = W - 1
.Height = h - 1
End With
Set P = Nothing
End If
End Sub

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Dosyanızı ve birkaç farklı uzantıda resmi mail (gmail) adresime gönderirseniz inceleyip cevap vermeye çalışırım.