Makroların Tüm Excel dosyalarında çalışması

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - İngilizce
Merhaba,
1.Konu : Makro konusunda çok yeni ve acemi olduğum için eminim size basit gelebilecek bir soru sormak istiyorum. Yapmış olduğum bir makroyu ve bu siteden faydalandığım bazı makroları kısa yol tuşu da atayarak kaydediyorum. Ancak bu makrolar sadece kaydedildiği dosya açık olduğu zaman diğer dosyalardan da çağrılabiliyor ve uygulanabiliyor. Oysa ben kaydedildiği dosya açık olsun olmasın tüm excel dosyalarında çalışmasını istiyorsam ne yapmalıyım. Sanırım eskiden makrolar kaydedilirken Personel Workbook diye bir seçenek vardı ve tüm excel kitaplarında çalışmasını sağlayan seçenek buydu ama şimdi makro kaydederken böyle bir seçenek göremiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

2.Konu : Makroları ve Visual Basıc'i öğrenmek için Visual Basic 6 adlı bir kitap aldım ama VBA ile uyuşmadığı için kitaptan yararlanamadım. VBA ile ilgili bir kitap önerebilirmisiniz.
Kolay Gelsin.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sn Zahir Araçlar-Özelleştir-Özelleştirme Penceresi-Komut Sayfa sekmesini tıkladıktan sonra Kategoriler liste kutusundan Makrolar kısmını tıkladığınızda Sağ taraftaki komutlar liste kutusunda Özel düğme yazan :) ve size gülen bir düğme :mrgreen: gelecektir.

Fareniz ile tutup araç çubuklarının üstüne sürükleyip bırakın açık olan pencereyi kapamadan allta seçimi değiştir düğmesini tıklayın ve açılan menüden makro ata komutunu seçin bunu seçtiğinizde makro ata komutu gelecektir daha önce hazırladığınız ve kullanmak istediğiniz makroyu seçerek tamam deyin. Artık bu makroyu açtığınız her excel dosyası için kullanabilirsiniz