makronun yaptığı işlemi geri aldırmak

merhaba arkadaşlar

commandbutona atadığım bir makronun yaptığı işlemi geri aldırabilir miyim? forumda aradım ama bulamadım.

evet leventm o linke bakmıştım . ama kendime uyarlayamadım. orada yapılan işlem bir yerden bir yere veri almak... ekte bir dosya var.
kırmızı butonun yaptuğı işlemi geri almak istesem nasıl yaparım

(bu dosyadaki kodları bana öğreten seyittiken, leventm arkadaşlara teşekkür ederim)

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki örneği inceleyin.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Yukarıda eklediğim örnekte tablodaki veriler, iki boyutlu bir diziye aktarılıyor. Sonra bu diziden geri çağırılıyor, buna karşın tablodaki veriler, başka bir alana veya sayfaya kopyalanarakda saklanır ve daha sonra bu alandan geri çağırılabilir.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Yukarıda eklediğim dosyada kodların yerinde küçük bir değişiklik yaptım. Tekrar indirebilirsiniz.

affınıza sığınarak bir kaç değişiklide ben yaptım. işine yarayan olabilir diye. çok teşekkür ederim leventm

sayın leventm

yukarıda eklediğim dosyada bir şeyi yeni farkeettim. form boşken formu boşalt dediğimde, gerekli uyarıyı veriyor yani "form zaten boş" uyarısını veriyor. bundan sonra eğer geri al butonuna basılırsa zaten boş olan satırları geri alıyyor. dolayısıyla en son bilgiler kaybediliyor. bunun önüne geçebilirmiyim??

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Yani boş iken butona basılınca, gerial butonundaki verilerdemi silinsin istiyorsunuz. Eğer öyle ise Formu boşalt butonundaki kodu aşağıdaki ile değiştirin.

[vb:1:1b9873a5a2]Private Sub CommandButton2_Click()
For sat = 4 To 28
For sut = 1 To 19
gerial(sat - 3, sut) = Cells(sat, sut)
Next: Next
x = Range("a4").Value
If x = [a65536] Then
MsgBox ("FROM ZATEN BOŞ!!")
Exit Sub
End If
a = MsgBox("FORM BOŞALTILSIN MI?", vbYesNo)
If a = vbNo Then
End If
If a = vbYes Then
Range("A4:S28").ClearContents
MsgBox ("FORM BOŞALTILDI")
End If
End Sub
[/vb:1:1b9873a5a2]

leventm, sanırım izah edemedim. form sayfasını boşaltıldıktan sonra, geri al makrosundan başka bir makro çalıştırıldığında; artık geri al butonu verileri geri almıyor. yani boş bir sayfayı geri alıyor. dolayısıyla bir anlamda geri al makrosu bilgileri geri almıyor da diyebiliriz.bunu nasıl engelleyebilirim.

ilginize çok teşekkür ederim

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eminmisiniz? son eklediğiniz dosyada denedim verileri geri aldı.

hayır baktım.. sayfada veri varken formu boşaltın. daha sonra bir daha formu boşaltı tıklatın. form zaten boş uyarısı geliyor. işte bundan sonra geri alı tıklayınca verileri geri almıyor...

vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aynen söylediğiniz gibi denedim. Geri aldı. Veriler sadece dosyayı kapatırsanız kaybolur. Yani gerial işlemi dosya açık olduğu müddetçe geçerlidir. Daimi geçerli olmasını isterseniz, verileri başka bir alan veya sayfaya kaydederek saklamayı öneririö.

bendeki kod değişmiş. yeniden indirdim.. teşekkür ederim