makroya nereden başlamalı

Excel Vers. ve Dili
2016
merhabalar
makro öğrenmek amacı ile ufak bir araştırma yaptım ancak bir deniz derya
* ilk etapta çok karmaşık geldi başlangıç için neleri öğrenmek gerek nereden başlamalı, nereye yoğunlaşmalı, nasıl bir yol izlemeli
tecrübeli hocalarımızın kıymetli tavsiyelerini almak isterim
yardımcı olabilirseniz sevinirim

dEdE

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 64 Bit
Merhaba,
Mutlaka farklı öneriler olacaktır.
Benim önerim, makro kaydet yöntemi ile basit makrolar oluşturup onların mantığını anlamaya çalışarak başlamak olacaktır. Ayrıca burada sorulan sorulara verilen yanıtları incelemek ve anlamadığınız noktaları sormak ta yararlı olabilir.
Eğer bugün makro/VBA konusunda bir şeyler biliyorsam, bunu bu foruma borçluyum. İlk üye olduğum günlerde sorduğum soruları görseniz(maalesef silinmişler) gülersiniz.
Başarmanın yarısı başlamaktır derler. Başarı dileklerimle.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Ben de Sayın dEdE gibi "Farklı Öneriler" olacaktır diye başlayım.
Program yazmada ilk öğrenilecek şeyler Değişken ve Döngülerdir.
Hangi programlama dili ile uğraşırsanız uğraşın bunlarla karşı karşıya geleceksiniz, kaçış olamaz.

Bunları bildikten sonra ilgi duyduğunuz makronun kendine has özellikleri vardır, bunları da yavaş yavaş ve bu forumu izleyerek, yazılan kodları inceleyerek öğrenebilirsiniz.
Tabi derli toplu ve hızlı olmasını isterseniz makro ile ilgili bir kitap edinmeniz (şu an önerebileceğim bir kitap bilmiyorum)

Makro ile ilgili derst te alabilirsiniz, ne yazıkki bu konuda da size yardımcı olamam, yaşadığınız şehirde varsa onu araştırmanız olacaktır.

Acelem yok, yavaş yavaş öğrenirim diyorsanız benim yaptığımı yaparsınız 2005 yılında bu siteye üye olmuşum, makro ve excel konusunda çok şeyler öğrendim ama hangi aşamadasınız diye sorarsanız işin başındayım derim. Çünkü olayın kendisi derya deniz.

Bu arada "apalamadan yürümek", "çiğnemeden lokma yutmak" olmayacağı için önce ilgi, sonra azimle çalışmak gerek.

Necdet

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Benim onerim aşağıdaki gibi olacaktır.

1- Excelin yerleşik menülerinde ki tüm özellikleri etkin şekilde kullanmayı öğrenin.
2- Formüller konusunda kendinizi üst seviyelere taşımayı hedefleyin.
3- Bu adımlarda bilgi seviyenizi en azından %50 'nin üzerine çıkardıktan sonra zaten ister istemez makrolara bulaşmak durumunda kalacaksınız.

Makrolara geçtiğinizde ise işe temelden başlamanız çok önemlidir.

Öncelikle kod editörü penceresini neler var neler yapabiliyorum gibisinden iyice inceleyiniz.

Sonrasında adım adım ilerlemeniz gerekiyor. Öncelikle değişken tanımlamalarına ve veri tanımlamalarına hakim olmalısınız. Bunları kavradıktan sonra prosedür yazım aşamasına geçebilirsiniz ki bu süreçte zaten kendiliğinden gelişecektir. Bu aşamada bol bol pratik yapmanız fayda sağlayacaktır.

Sonrasında ise sayfa ve kitap olaylarına geçiş yaparak süreci ilerletebilirsiniz. Bu aşamayı da tamamlarsanız yavaş yavaş profesyonelliğe adım atmış olursunuz.

Excel Vers. ve Dili
2016
kıymetli önerileriniz için çok teşekkür ederim
excel kısmını kendi işimi görecek kadar yapabiliyorum takıldığımız konularda forumlardan yardım istiyoruz sağ olsun hemen yardımcı olunuyor, yeni şeyler öğreniyoruz bu vesile ile ama uzun süre kullanılmayınca unutuluyor maalesef o yüzden hem yeni şeyler öğrenmek için hem de bilgileri tazelemek için forumların çok önemli olduğunu düşünüyorum
makro işin içine girince maalesef hazır çözümlerde dahi düzenleme yapamıyorum
kıymetli önerilerinizi ve yönlendirmeniz ile makroya ilk adımı kısa zamanda atarım inşallah.
ilerisi için foruma yeni bir destek ekibinin ilk adımıdır :))

Excel Vers. ve Dili
2010,ingilizce
En iyi yöntem ilk etapta hazır bulduğun ve ne yaptığını bildiğin makrolar üzerinde ufak değişiklikler yaparak davranışları anlamaya çalışmak.
Bunun için aşağıdaki sıralama sana hızlı bir şekilde mantığı öğretebilir. Ancak bişeyi sürekli yapmadıktan sonra gelişme bir süre sonra azalalacaktır.

1. Genel yazılım mantığını öğren(excel için Visual Basic).Internetten bulacağın 0'dan makro anlatımlarının ilk 10 dersi yeterli. Burada makro sayfası nasıl açılır, kod nereye nasıl yazılır bunları hızlıca kavra. Örneğin; "sub test() End Sub" arasına kod yazılır gibi.

2. İkinci aşamada hücrelere makro ile birşeyler yazdırmayı dene.

3. Sonra döngüleri öğren ( if else, for next en önemlileri)

4. Bu döngülerle kısa mantıksal makrolar yaz. Orneğin; A=3 ise B1 hücresine "Test" yaz gibi.

5. Sonra makro kaydetme ile visual basicin excelde senin manuel yaptığın işlemleri nasıl yaptığının kodlarını gör anla.

6. İnternetten makrolu dosyalar indirip sağını solunu değiştir sürekli ve sonuçları kontrol et. mantığı anlayınca zaten gerisi geliyor.

Excel Vers. ve Dili
2016
En iyi yöntem ilk etapta hazır bulduğun ve ne yaptığını bildiğin makrolar üzerinde ufak değişiklikler yaparak davranışları anlamaya çalışmak.
Bunun için aşağıdaki sıralama sana hızlı bir şekilde mantığı öğretebilir. Ancak bişeyi sürekli yapmadıktan sonra gelişme bir süre sonra azalalacaktır.

1. Genel yazılım mantığını öğren(excel için Visual Basic).Internetten bulacağın 0'dan makro anlatımlarının ilk 10 dersi yeterli. Burada makro sayfası nasıl açılır, kod nereye nasıl yazılır bunları hızlıca kavra. Örneğin; "sub test() End Sub" arasına kod yazılır gibi.

2. İkinci aşamada hücrelere makro ile birşeyler yazdırmayı dene.

3. Sonra döngüleri öğren ( if else, for next en önemlileri)

4. Bu döngülerle kısa mantıksal makrolar yaz. Orneğin; A=3 ise B1 hücresine "Test" yaz gibi.

5. Sonra makro kaydetme ile visual basicin excelde senin manuel yaptığın işlemleri nasıl yaptığının kodlarını gör anla.

6. İnternetten makrolu dosyalar indirip sağını solunu değiştir sürekli ve sonuçları kontrol et. mantığı anlayınca zaten gerisi geliyor.
teşekkür ederim