maksimumu bulmak ama eksi değerleride kapsaması

merhaba benim bir sayı dizim var ve içinde hep negatif hemde pozitif değerlerim var...mak fonsiyonunun kullandığımda negatif değerleri haliyle matematiksel olarak pozitif değerlerden küçük algıladığı için en büyük değerim negatif bir sayı ise onu bulamıyorum...

eğer tüm sayıların mutlak değerlerinin en büyüğünü arattırısam sonucu buşuyorum fakat sonucu negatif değil pozitif elde ediyorum ve buda benim diğer işlemlerimi yanlış hesaplamama neden oluyo..

yani özetle elimdeki sayısı dizisinin en büyüğünün ister negatif ister pozitif olsun kendi işaretiyle artıysa artı eksiyse eksi olarak bana versin...

örneğin... sayı dizisi; -5,-3,-11,0,5,9,6,1 gibi

bu dizinin en büyük değeri = -11 olarak bulsun

sevgiler, saygılar

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Eğer verileriniz A1:A8 aralığında ise;

Office İngilizce için:

=(ABS(MAX(A1:A8))>ABS(MIN(A1:A8)))*MAX(A1:A8)+(ABS(MAX(A1:A8))<(ABS(MIN(A1:A8))))*MIN(A1:A8)

Office Türkçe için:

=(MUTLAK(MAK(A1:A8))>MUTLAK(MİN(A1:A8)))*MAK(A1:A8)+(MUTLAK(MAK(A1:A8))<(MUTLAK(MİN(A1:A8))))*MİN(A1:A8)

çkk teşkkür ederim haluk bey süpeer olmuş...iyi çalışmalar...Allah razı olsun..

X

xlsx

Misafir
Ayrıca ben Pivot table yani Özet veri raporu ile denedim ve başarılı sonuca ulaştım.kullanılabilir mi dersiniz?Refresh özelliği oldugu icin yeni verileri ana dosyaya ekledikten sonra yenile diyerek verilerin en son haline ulasmak de mümkün.

haluk beyin formülünü neden vba da yazamıyorum... bu işlemi makro yapıcam ama worksheetfunction. yazdığımda başına kabul etmiyo hata veriyo...bişiler dahamı eklemek lazım....bilen vardır eminim..??

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Kod:
Sub Test&#40;&#41;
    Arr = Range&#40;"A1&#58;A8"&#41;