maliyet bazlı stok kontrolü

Excel Vers. ve Dili
türkçe
Arkadaşlar merhaba
soğa giriş ve satış olarak iki sayfam var çalışma kitabımda. stoğu ilk giriş sayfasına giriyorum sonra diğer sayfadan satış yaparak stok düşüyorum ama yapamadığım birşey var. stoğa giren ürün her girişinde maliyeti yükseliyor. satış yaparken bu maliyeti satış sayfasına yansıtamıyorum. bu konuda yarımcı oluranız çok sevinirim

Excel Vers. ve Dili
türkçe
konu güncel arkdaşlar yardımcı olacak varmı?

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-01-2026
Merhaba,

Öneri ; Dosyanızın bir örneğini, olması gereken sonuçları elle girerek , açıklamalarla birlikte oluşturup, dosya ekleme sitelerinden birine yükleyip, orada verilen linki burada paylaşırsanız, çabuk ve doğru çözüm almanız kolaylaşır.

Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
türkçe
Merhaba,

Öneri ; Dosyanızın bir örneğini, olması gereken sonuçları elle girerek , açıklamalarla birlikte oluşturup, dosya ekleme sitelerinden birine yükleyip, orada verilen linki burada paylaşırsanız, çabuk ve doğru çözüm almanız kolaylaşır.

Teşekkür ederim.
cvp için teşekürler. dosyayı ekledim şuan
stok

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026
Merhaba,

Dosyanızı indirdim ve,

"İlk giriş yapılan stok satıldığında stoğa ikinci girenden devam edecek ve onun maliyetlerini baz alıcak" ifadenizden yola çıkarak size, sitemizde ve/veya nette, FIFO ( İlk Giren İlk Çıkar ) uygulamaları üzerinde araştırma yapmanızı önere bilirim.

Genelde, stoka girenlerin parasal tutarı / stoka girenlerin miktarı = Ortalama Stok Birim Fiyatı bulunup, satış esnasında bu fiyat baz alınır,

Şayet ortalama maliyet üzerinden satış fiyatını tespit etmek isterseniz, ortalama maliyet + kâr = Satış Fiyatı olarak bir düzenleme yapabilir siniz.

Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
türkçe
Merhaba,

Dosyanızı indirdim ve,

"İlk giriş yapılan stok satıldığında stoğa ikinci girenden devam edecek ve onun maliyetlerini baz alıcak" ifadenizden yola çıkarak size, sitemizde ve/veya nette, FIFO ( İlk Giren İlk Çıkar ) uygulamaları üzerinde araştırma yapmanızı önere bilirim.

Genelde, stoka girenlerin parasal tutarı / stoka girenlerin miktarı = Ortalama Stok Birim Fiyatı bulunup, satış esnasında bu fiyat baz alınır,

Şayet ortalama maliyet üzerinden satış fiyatını tespit etmek isterseniz, ortalama maliyet + kâr = Satış Fiyatı olarak bir düzenleme yapabilir siniz.

Teşekkür ederim.
ortalama olarak işimi görmüyor. forumda baya araştrma yaptım ama genelde tek sayfa üzerinde sadece stok takibi yapılmış satış kullanılmamış

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026
Merhaba,

Ek'li dosyada 3 yeni sayfa oluşturdum, bunlara ;

GİRİŞ, ÇIKIŞ ve STOK ismini verdim,

Sayfalardaki tabloları inceleyin,

"ÇIKIŞ" sayfasında çıkacak ürünlerin son satış fiyatını ve stok durumunu gösteren 2 nci bir tablo var,

"ÇIKIŞ" sayfasındaki 1 nci tabloda, yazı rengi renkli olan sayıların olduğu hücreler formüllüdür,

"ÇIKIŞ" sayfasında, B-C-E ve F sütunlarına verileri, elle giriniz,

Şunu amaçladım ;

Bir ürün çıkışı yaparken, en son alınan fiyatı ile en son satılan fiyatı görüp, yeni çıkışı buradaki verilere göre, siz tespit edebilirsiniz, bunu da ilk tablodaki "F" sütununda kâr oranını tespit ederek yapabilir siniz.

Umarım işinizi görür,

Kolaylıklar dilerim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
türkçe
Merhaba,

Ek'li dosyada 3 yeni sayfa oluşturdum, bunlara ;

GİRİŞ, ÇIKIŞ ve STOK ismini verdim,

Sayfalardaki tabloları inceleyin,

"ÇIKIŞ" sayfasında çıkacak ürünlerin son satış fiyatını ve stok durumunu gösteren 2 nci bir tablo var,

"ÇIKIŞ" sayfasındaki 1 nci tabloda, yazı rengi renkli olan sayıların olduğu hücreler formüllüdür,

"ÇIKIŞ" sayfasında, B-C-E ve F sütunlarına verileri, elle giriniz,

Şunu amaçladım ;

Bir ürün çıkışı yaparken, en son alınan fiyatı ile en son satılan fiyatı görüp, yeni çıkışı buradaki verilere göre, siz tespit edebilirsiniz, bunu da ilk tablodaki "F" sütununda kâr oranını tespit ederek yapabilir siniz.

Umarım işinizi görür,

Kolaylıklar dilerim.
Merhaba
ücretli üyelik diyor. dışardan yükleme şansınız varmı dosyayı?

bmutlu966

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 İngilizce 64 Bit
31-01-2025
Yanlış yere msj yazdım. Pardon.

Excel Vers. ve Dili
2010 - Türkçe
Merhabala, aşağıdaki videoda alis-satis ve stok takibi olarak 3 ayrı sayfada liste mevcut. Bu işinizi görebilir veya sizlere yol gösterebilir. Satışlarda her ürünün kar oranını istediğiniz gibi belirleyebiliyorsunuz.