Malzeme İhtiyaç Planlaması

Excel Vers. ve Dili
2010 TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
17-06-2023
Herkese iyi akşamlar. Ben Excel'e yeni başlayan biri olarak henüz bu talep ettiğim şeyi yapacak yetkinlikte değilim. O sebeple buna benzer bir şey hakkında yazı dizisine sahip olan veya videolu bir anlatıma sahip olan varsa desteklerini bekliyorum.
İhtiyacım olan şey şu şekilde:
Ben koltuk üretimi yapan bir firmada çalışıyorum. Üretim planlama aşamasında gelen siparişe göre kaç adet x üründen kaç adet y üründen sipariş verilmesi gerektiğini gösteren bir şeye ihtiyacım var. Bunu yapan bir kaç dosya buldum fakat onlar iş emri vermeye kadar ayrıntılı ve karmaşık. Ben sadece en azından ilk aşamada girdiğim siparişlere göre bana ne kadar ne lazım onu görmek istiyorum.
Şimdiden teşekkür ediyorum.

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
04-01-2026
Merhaba,

Basit bir tablo yaptım, "ÜRETİM" sayfasına bir açıklama yazdım,

İhtiyaç olan (stokta olmayan) malzemeleri, "ÜRETİM" sayfası "K2:M100" aralığına aldırdım,

ÜRÜN Reçetelerinizi, yani ürünü elde etmek için gereken malzemeleri, "ÜRÜN_REÇETE" sayfasına, örnekteki gibi giriniz...

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026
Merhaba,

"ÜRETİM" sayfası "F" sütunundaki , malzeme stoku sıfır ise doğru sonuç vermeyen formül yerine ;

=EĞER(E4=0;D4;EĞER(E4>D4;0;EĞER(D4>E4;D4-E4;0))) formülünü yazarak aşağıya doğru çoğaltabilir siniz.

Teşekkür ederim.

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026
Merhaba,

Küçük bir program düzenledim, gözden kaçan hesaplama hataları olabilir.

Ürünleri "VERİLER" sayfasındaki gruplara giriniz,

"REÇETE" sayfasını kendi verilerinize göre düzenleyiniz, düzenleme esnasında formüllü hücrelere dikkat ediniz.

Her sayfaya açıklamalar yazdım, verilerinizi girerek deneyiniz,

Şüphesiz ki daha geliştirile bilir, makro uzmanı üyelerimiz katkıda buluna bilirlerse daha işlevsel olabilir.

Sonuçları paylaşırsanız memnun olurum,

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010 TÜRKÇE
17-06-2023
Çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Kullanım sonrası ivedilikle sonuçları paylaşacağım..