Mdb dosyasında 50-60 tablo kullanmak doğrumu?

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Merhaba, 60 kadar ürün çeşidi var.Bunlar için bir mdb dosyaını veri tabanı olarak kullanıp her ürün için bir dosyanın içinde bir tablo kullanmakmı daha doğru olur,yoksa her ürün üçün ayrı bir mdb dosyasınımı kullanmakmı daha doğru olur?Her yeni ay geldiğinde önceki aya ait dosya/dosyalar başka bir klasöre taşınacak yeni aya ait dosya ile sıfırdan başlanacak.
Bir mdb dosyanın içinde tabloları oluşturursam 60 kadar tablo oluşacak.Bu sakıncalı olurmu?

ben ana program olarak univera kullanıyorum 50-60 geçtim son zamanlarda raporlar için ayrı ayrı 200 e yakın tablo yaptım. sorduğun soruyu görünce logo go nun tablolarına baktım 450 kadar. bence hiçbir problem olmaz. ortalamaya vuruncada 2 yıl dan daha fazla bir süre idare ediyor seni gibi görünüyor.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın supervisör teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Evren bey,

Her ne kadar, projeyi nasıl planladığınızı bilemesem de; eğer bu veritabanı ve tablolar, ürün hareketlerini temsil eden kayırları saklayacaksa; bütün işlemler için tek bir access tablosu yeterli olur. Tabi bu benim bakış açım ...

Sorunuzun bu şekliyle ise; şöyle bir değerlendirme yapmak yanlış olmaz.

Eğer, "50-60 tane farklı mdb (VT) dosyası yaratmak" demek, kodları yazmaya başladığınızda 50-60 farklı connection string yazmanız veya connection string'i devamlı kontrol etmeniz gerekecek demek ... Bu da extradan fazla dikkat ve fazla kod demektir. Üstelik; connection string'lerden sonra gelen SQL stringlerde de dikkatli olmanız gerekir ...

Oysa, tek bir mdb dosyasında 50-60 farklı table'la çalışırsanız, connection string yerine sadece SQL string'e odaklanmanız ve sadece table isimlerini kontrol etmeniz gerekecek ... Bu nispeten daha makul bir yapı olur ...

Ama başta da dediğim gibi, bu iş ürünlerin hareketi ise, hangi ay olursa olsun, sadece tek bir mdb ve içindeki tek bir table sizin işinizi fazlası ile görür ... Böylelikle; ne connection string'e ne de SQL stringlere dikkat etmeniz gerekir.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Evren bey,

Her ne kadar, projeyi nasıl planladığınızı bilemesem de; eğer bu veritabanı ve tablolar, ürün hareketlerini temsil eden kayırları saklayacaksa; bütün işlemler için tek bir access tablosu yeterli olur. Tabi bu benim bakış açım ...

Sorunuzun bu şekliyle ise; şöyle bir değerlendirme yapmak yanlış olmaz.

Eğer, "50-60 tane farklı mdb (VT) dosyası yaratmak" demek, kodları yazmaya başladığınızda 50-60 farklı connection string yazmanız veya connection string'i devamlı kontrol etmeniz gerekecek demek ... Bu da extradan fazla dikkat ve fazla kod demektir. Üstelik; connection string'lerden sonra gelen SQL stringlerde de dikkatli olmanız gerekir ...

Oysa, tek bir mdb dosyasında 50-60 farklı table'la çalışırsanız, connection string yerine sadece SQL string'e odaklanmanız ve sadece table isimlerini kontrol etmeniz gerekecek ... Bu nispeten daha makul bir yapı olur ...

Ama başta da dediğim gibi, bu iş ürünlerin hareketi ise, hangi ay olursa olsun, sadece tek bir mdb ve içindeki tek bir table sizin işinizi fazlası ile görür ... Böylelikle; ne connection string'e ne de SQL stringlere dikkat etmeniz gerekir.
Ferhat hocam bu öneriniz daha uygun olacaktır.her yeni dosya oluştuğunda oluşacak olan 60 kadar deviri eski aya ait tarihle yeni dosya oluştrurken mdb dosyasına kaydedebilirim.Evet bu şekilde dahada kullanışlı olacak.Teşekkür ederim.
İyi geceler.

ferhat beye kesinlikle katılıyorum. tek mdb den tablo isimleri ile çağırmak daha mantıklı.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhabalar;
Ürünler için ayrı bir tablo varsa alıcılar, satıcılar ya da bunun gibi tekrarlanması muhtemel veriler için ayrı tablo ve detaylar için de ayrı bir tablo yapmalısınız. Daha sonra bunları ilişkilendirip ya da sorgularda ilşkilendirip dilediğiniz sonuçları en optimum şekilde istediğiniz şekilde kendi içinde ya da harici bir uygulama ile (excel vs.) çağırabilirsiniz. Basit bir fonksiyonla da eski ayda kalan hareketleri başka bir vt ye ya da tabloya aktarabilirsiniz. Sonuçta tek MDB olmalı ve tasarımı iyi planlanmalı.. Excel gibi düşünmemek lazım..

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayınbeab05 ürün isimlerini (50-60 kadar isim) excelde tutmayı düşünüyorum.
Girdi çıktı hareketlerinide mdb'de tutmayı düşünüyorum.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Konuya hakim olamadım daha doğrusu bir veritabanı tasarımını Excel'le düşünemiyorum ( Excel'i iyi bilmiyorum). Tüm tabloları MDB de tutsanız ve Excel'e bağlsanız olmaz mı? MDB içinde istediğiniz sonuçları veren sorguları da hazırlamak çok kolay olur. Yine bu sorguları Excel'e verebilirsiniz...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
beab05 haklı ... Eğer mdb veritabanı ile çalışmaya başladıysanız, tüm kayıtları Access mantığına göre düşünmelisiniz. Örneğin;

Örneğin, aşağıdaki gibi bir yapı işiniz görebilir. Ama ihtiyaçlarınızın çeşitliliğine göre revize de edilebilir.

Böylelikle; tekbir VT ile tüm datalarınız ilikilendirilmiş olur ...

VT Adınız : Veritabanim

Veritabanım vt'sindeki Table Listesi'de şöyle olsun ...

1. Musteriler : Müşterilerin Listesinin tutulduğu table'dır
Alanlar : MusteriID, MusteriKodu, MusteriAdi, MusteriAdresi vs

2. Urunler : Tüm ürünlerin (stok listesi) tutulduğu listedir.
Alanlari : UrunID, UrunKodu, UrunAdi, UrunBirimi, .... vs.

3. Hareketler : Stok giriş çıkışlarının tutulduğu listedir
Alanlar : HareketID, MusteriID, UrunID, HareketTarihi, HaraketMiktari, HareketTuru ... vs ..

Bu şekilde bir yapı hazırlarsanız, çalışmanızı Excel'den çok rahat şekilde sürdürebilirsiniz. SQL stringlerde, table'lar arasındaki ilişkiyi ID numaraları ile kurabilirsiniz.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Ferhat Pazarçevirdi;303614' Alıntı:
beab05 haklı ... Eğer mdb veritabanı ile çalışmaya başladıysanız, tüm kayıtları Access mantığına göre düşünmelisiniz. Örneğin;

Örneğin, aşağıdaki gibi bir yapı işiniz görebilir. Ama ihtiyaçlarınızın çeşitliliğine göre revize de edilebilir.

Böylelikle; tekbir VT ile tüm datalarınız ilikilendirilmiş olur ...

VT Adınız : Veritabanim

Veritabanım vt'sindeki Table Listesi'de şöyle olsun ...

1. Musteriler : Müşterilerin Listesinin tutulduğu table'dır
Alanlar : MusteriID, MusteriKodu, MusteriAdi, MusteriAdresi vs

2. Urunler : Tüm ürünlerin (stok listesi) tutulduğu listedir.
Alanlari : UrunID, UrunKodu, UrunAdi, UrunBirimi, .... vs.

3. Hareketler : Stok giriş çıkışlarının tutulduğu listedir
Alanlar : HareketID, MusteriID, UrunID, HareketTarihi, HaraketMiktari, HareketTuru ... vs ..

Bu şekilde bir yapı hazırlarsanız, çalışmanızı Excel'den çok rahat şekilde sürdürebilirsiniz. SQL stringlerde, table'lar arasındaki ilişkiyi ID numaraları ile kurabilirsiniz.
Müşteriler ve ürünleride ayni dosya içinde tutarsam yeni dosya oluşturduğumda bunlarıda Yeni oluşan dosyaya atmam gerekecek .Ama bunlar sabit kalacakHer yeni oluşacak yeni ay dosyasında kullanılacak.Ama Belki onlar için ayrı bir mdb dosya oluşturabilirim.
O sebepten bende onları excelde uygulama dosyasında tutayım.girdi çıktılarıda mdbyi vt olarak kullanayım diyorum.Müşterileri ve ürünleri ayrı bir mdb dosyasında tutarsamda onlar için yeniden connettion ve sql oluşturmam gerekecek.

Son düzenleme:

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Bana kalırsa kurgu hatası yapıyorsunuz.. Excel'de tutacağınız her ürünün detaylarına ait MDB içinde ayrı bir tablo yaparsanız bu veritabanı mantığına aykırı olduğu gibi kullanışsız olur ve bir çok sorunları da bereberinde getirir..

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Merhaba;
Bana kalırsa kurgu hatası yapıyorsunuz.. Excel'de tutacağınız her ürünün detaylarına ait MDB içinde ayrı bir tablo yaparsanız bu veritabanı mantığına aykırı olduğu gibi kullanışsız olur ve bir çok sorunları da bereberinde getirir..
Merhaba.Sayın beab05
Ürün isimlerinide ayni tabloda dosyada başka bir tabloda yaparsam o dosyadan sonra yeni ay gelince o dosyadaki girdi çıktıların sonucunu yeni mdb dosyasına kaydedicem,ve ürün isimlerinide tek tek yeni oluşturulan mdb dosyasındaki isimler tablosuna aktarmam gerekecektir.
Ben isimleri tekrarsız olarak bir yerde tutacağım için onu baöyle başka bir tabloda tutmak daha kullanışlı olacaktır.Ama onuda yeni dosya oluştururken eski olan dosyada alıp yeni dosyaya tek tek aktarmak istemiyorum.Bunun için ne önerirsiniz.Benim aklıma öyle excelde tutmak geldi ürün isimlerini.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın beab05'e ve Ferhat beye ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.
İsimleride mdb dosyasında tutucam.Ayni dosyada başka bir tabloda.
Yeni dönemleride sewnelik yapıcam .Aylık yapmıycam.SQL ile aya ay sorgulayabilirim.Böyle daha doğru olacak.