Menüler ve VBA hakkında

Excel Vers. ve Dili
2010 & 2007 & 2013
Selamûn Aleykûm,

Arkadaşlar bugün bir dosyayla karşılaştım dikkatimi çeken nokta şu oldu;
* Menü sekmesinde bazı uygulamalar pasife edilmiş yani sayfa koru pasif bazı menüler aktif.
* VBA da pasif di bu nasıl oluyor VBA pasif hale getirilebiliyor. Bunu Çalışma kitabı için koruma adına kullanılabilir mi acaba ?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Dosya açılışında bazı menüler pasif yapılabilir. Yada 3. parti programlarla dosya üzerinde değişik işlemler yapılabilir.

Neden yaptığınız çalışmaları bu kadar koruma ihtiyacı duyuyorsunuz. Korumak istediğiniz dosyaya açılış şifresi eklerseniz istediğiniz korumayı bir nebze olsun sağlarsınız.

Excel açık kod kaynaklı bir uygulamadır. Bu sebeple koruma işlemlerine bu kadar kafa yormanıza gerek yok.

Excel Vers. ve Dili
2010 & 2007 & 2013
Korhan Bey,
İnsan bilmediğini öğrenmek isteme yolunda, kafa yorması normal değil mi ? Sorumu daha net sormadan önce şunu da belirtim,
3. Parti programlar dan kastınızı anlamadım teknik bilgim çok yok. Amacım kimsenin emeğinin çalmak değil çok şükür.
Öğrenmek istediğim
1_ Menüleri pasif etmeyi (paylaşma hariç isteğe bağlı hariç) örnek Filitreyi engelle , font ayarlarını engelle vb. isteğe bağlı menu pasif edebiliyormu
2_ VBA hakkında;
VBA nın (paylaşma seçeneği kullanmadan) pasif hale getirmek mümkün mü (şifre dahil kullanmadan)
Getirilirse koruma düzeyi yükselmesi gerçekleşir mi.
Biliyoruz ki kendi çalışmamızı şifrelediğimiz de çeşitli yöntemlerle, kendi şifremizi unutsak bile kendi şifremizi resetleye biliyoruz bunun engelleme hakkında bir işlem var mı bunu araştırıyorum.
Yani o kodları paylaşmıyorum şifremin kırılması için........... şu kodlara ve .......... şu kodlar yazılırsa ...... dışardan farklı bir prg den müdahale olursa ... kodlara karşı bir kalkan oluşturulabilinir mi. Yani kapının yedek anahtarlarını bilip gelecek olan anahtarlara karşı tamamen olmasa da kısmen engellemek mümkün mü. Teşekkürler