Mernis'den veri çekmek

Excel Vers. ve Dili
2
Merhaba, Kamu kurumunda çalışıyorum,
Mernis yetkim var, Excel 'de Tc yazdıktan sonra
ad, soyad, doğum tarihi, adres yazmasını istiyorum
bunun örneği var mı

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-06-2029
Mernis verileri atanmış kişilerin görevlerine göre e imza altındadır , yani veri sorgulamasının logları tutulur ve yoğunluk oluşursa , bir mantıklı nedeni de yoksa e imza sahibine soruşturma gelir .

Excel Vers. ve Dili
2
Mernis verileri atanmış kişilerin görevlerine göre e imza altındadır , yani veri sorgulamasının logları tutulur ve yoğunluk oluşursa , bir mantıklı nedeni de yoksa e imza sahibine soruşturma gelir .
Soruşturma gelecek bir durum yok. İş sebebiyle sürekli mernis'den veri çekmek zorundayım

Excel Vers. ve Dili
2
Excell 'i açtığımda otomatik user pass giriş yapacak,

TC yazdığımda bilgilerin otomatik gelmesini istiyorum.
Adı soyadı anne adı baba adı adresi

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Sadece Mernis değil, herhangi bir siteden veri çekecek kod yazarken, sitenin kaynak HTML kodlarını görüp, çeşitli yöntemleri deneyerek denemeler yapmak lazım.

Mernis'e giriş yetkisi olmadan da bunu yapabilmemiz zor.....

.

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
Mernis girişi , daha önce de izah ettiğim gibi , valilik iznine kadar giden bir prosedüre sahip ve e imza denen bir usb ye atanır. Bu atama ve usb olmadan ya da ilgili atanmış bilgisayar dışında herhangi bir yolla giriş izlenir ve sebebi soran bir yazı yönetime gelir . Kısacası , bu şifreler olsa da usb arakodlarını görmek mümkün değil, sayfa kodları bu yüzden iş görmez .

Soruşturma gerektirecek bir durum olup olmaması bu anlamda önemli değil , mernis bu şekilde veri üretir ve yapılacak işin parçası olarak kısıtlar

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Cem Bey; bu iş için USB ara kodlarına gerek yok, anladığım kadarıyla da zaten USB'nin konuyla ilgisi sadece bağlı olduğu bilgisayarla, KPS verilerinin olduğu sunucu arasında güvenli bir tünel oluşturmaya yarıyor.

Sonrasında, zaten KPS verileri XML Web servisleri kullanarak SOAP sunucuya SOAP isteği gönderip, geri dönen XML veya JSON veri kümesininden işinize yarayan verileri ayıklayıp, işinizi bitiriyorsunuz. Muhtemelen, web servisin teknik dokümanında SOAP isteği ve dönen cevabı hakkında gerekli açıklamaları da vardır. Bunlar kullanılarak, VBA' de dahil olmak üzere herhangi bir dille yazılan kodlarla bu iş yapılabilir.

Bu nedenle, söz konusu USB ve şifreler olmadan ilgili web servislere ulaşamayan birisinin bu denemeleri yapmadan gerçekleştirmesi mümkün değil.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) resmi internet sitesinde kamuya açık olarak hizmete sunulan 1 - 2 web servisinden bir tanesi, aşağıda verilen linkte görülebilen; TC Kimlik No doğrulamasıdır. Bu uygulamada kişinin TC Kimlik No'su, Adı-Soyadı ve doğum yılı girildiğinde; söz konusu TC Kimlik No'nun gerçekten o kişiye ait olup olmadığı sorgulanabilinmektedir. Burada da, bahsettiğim gibi sunucuya SOAP isteği gönderilerek, geri dönen cevap Excel dosyasına işlenmektedir.

.

Son düzenleme:

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
Haluk hocam ,
NVİ üzerinden daha önce dosyalarınızda veri alabildiğinizi gördüm , soran için yeterli ise ve ilgili prosedür elinde varsa mesele yok. Ancak soran Mernis verilerine ulaşmak isterse ki , ben bu bilgilerden birkısmına ulaşma yetkisine sahip biriyim , o zaman konu derinleşebilir ve anlattığım usuller devreye sokulabilir. İzin verilen alan verileri alınmalıdır, zira ekleme satırlarla artırılan kodlar ile işlev devam ettirilerek daha fazla veri alınabilmesi de söz konusu ve bunu ayırd eden de usb deki izin köprüsüdür. O usb de kolay alınamıyor . Soran nvi bana yeter diyorsa sözüm yok , uyarım Mernis konusunda ve kendisi de memur yanılmıyorsam , bunları duymuş olabilir. Veriler kişi boyutundadır ve atıyorum 100 kişinin verisi mantıksız ölçüde kısa zamanda alınamaz, usb bloke yer.

Son düzenleme:

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Cem Bey; soruyu soran arkadaşa belki yardımcı olamadık ama en azından, sizinle birlikte detaylıca bilgi vermiş olduk... Bu bile iyidir :)

.