Mesai Hk.

SrSerhat

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-07-2028
Değerli Arkadaşlarım,

Çalışmış olduğum iş yerinde geçmiş dönemlere ait mesailerimi talep edeceğim fakat liste baya bir uzun işin içinden çıkamadım bu sebeple sizlerden yardım istiyorum.

Excel de Giriş Çıkış Sayfasında;

E-F Sütunundaki Tarih giriş ve çıkış saatini bir önceki sayfadaki çizelge de yer alan Giriş ve Çıkış Saatine yazması gerekiyor.

Bunu yapmakta sıkıntı yok fakat işin içinden çıkamadığım kısım F sütunundaki saat hesaplamalarını yapıp nasıl aktaracağım.

Burada şu kriterlerimde var.

Hafta içi Mesaileri 19:00 dan sonraları saymalı.
Hafta sonu mesailerinde ayrım yok. Giriş çıkışı direk göstermeli.

Sizlerden yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
Dosyanız riskli göründü ve çalışması ( benim bilgisayarımda ) engellendi , nedeni virüs ya da versiyon çatışması olabilir , bilmiyorum. Yüzeyden görebildiğim kadarı ile 2010 ve 2011 yıllarına ait kayıtlarınızı içeriyor.

Ancak , bu tablonun uyarlanmasından daha önemlisi ; bir mali müşavirle görüşüp usul yönünden konuya başlamanız... Kendi başınıza bir hesap yapıp herhangi bir ay ya da yılda benim bu kadar hakkım var diyemiyorsunuz.

Herşeyden önce fazla mesai karşılıklı mutabakat kanıtı gerektiren bir işlemdir. Yani yazılı olarak ve imzalı kaşeli görevlendirme ile mesaiye kal demiş olan bir işyerinde geçen artı süreler kurumun isteği olarak bu şekilde değerlendirilir ve fazla mesai muhasebesi açılır.

Burada şu kriterlerimde var.
Hafta içi Mesaileri 19:00 dan sonraları saymalı.
Hafta sonu mesailerinde ayrım yok. Giriş çıkışı direk göstermeli.
Siz elinizdeki bu döküm ile firmaya da sgk'ya da mahkemeye de başvurursanız sizden ya da karşıdan bu şekilde bir belgelendirme ve iş sözleşmenizde mesai addedilen zamanlar ile bu fazla zamanları açıkça fazla mesai sayan hüküm bulunması istenir. Bu mesnetler/dayanaklar yoksa , durum " havan'da su " haline dönebilir. Varsa da isabet eden dönemlerin normal maaş bordro dökümlerinde fazla mesai ve diğer sgk vergi kesintilerinin yeralmadığını da bulmanız gerek. Son adımda ise hukuki dilde ve ekinde bu belgeler de olarak firmaya noterden ihtarname çekmeniz, süre vermeniz ve hesap no göstermeniz gerek.

Velev ki noter üzerinden süresinde red cevabı ya da hesaba ödeme yok, bu durumda dosyanıza bu adımı da ekleyip bölgenize bakan Sgk'ya gidebilirsiniz. Onların da firmadan talep süresi sona erdiğinde size iş mahkemesi yolu açılmış olur. Bu sırayı takip etmezseniz de , mahkeme eksikler tamamlansın diyerek sizi usule zorlar.

Diğer yandan bu tip belgeler eşliğinde olsa dahi talep ya da şikayetin de bir süresi var, yanlış hatırlamıyorsam o da değişip kısalmadı ise 10 yıl yani muhasebe belgelerini zorunlu arşivde bekletme süresi.

Dosyanız bende çalışmadı dolayısı ile isteğinize bakmadım . Bu arada , konuyu belki www.hukuki.net üzerinde sgk ile ilgili kısımda sormanız , fikren değil zikren hareketinizin doğru yürümesine ve belki de gereksizce işyeri ile çatışmadan konuyu çözmenize yardımcı olabilir. Site avukat-toplum arasına kurulmuştur , yine de verilen cevaplar " öyle olacak " değil fikir bilgi almak vermek için verilir.

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Öncelikle; Sayın cems'in hukuki uyarılarını dikkate alarak,
en azından bu tür konularla ilgilenmiş bir hukukçudan görüş almanızda yarar olduğunu hatırlatmalıyım.

Ben olaya sadece "Ms.Excel ve istenilen kriterlere göre hesaplama" şeklinde bakarak bir tablo hazırladım.
Ekteki belgeyi inceleyiniz, sonuçları kontrol ediniz.
.

Ekli dosyalar

SrSerhat

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 - Türkçe
01-07-2028
Cems Arkadaşım verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Şuan için çalıştığım iş yeri hesaplama yapmamı söyledi ve vereceğini düşünüyorum. Eğer vermez ise konuyu daha sonrasında tabiki değerlendireceğim. Şimdiden bir şey söylemem doğru ve etik olmaz.Gizlilik çerçevesinde.

SrSerhat

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 - Türkçe
01-07-2028
Merhaba.

Öncelikle; Sayın cems'in hukuki uyarılarını dikkate alarak,
en azından bu tür konularla ilgilenmiş bir hukukçudan görüş almanızda yarar olduğunu hatırlatmalıyım.

Ben olaya sadece "Ms.Excel ve istenilen kriterlere göre hesaplama" şeklinde bakarak bir tablo hazırladım.
Ekteki belgeyi inceleyiniz, sonuçları kontrol ediniz.
.
Ömer Üstat,

Değerli emeğin için çok teşekkür ederim. Belgeyi inceleyip gerekli kontrolleri yaptıktan sonra geri dönüş yapacağım.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
-- Belgenizdeki saat sütunundaki değerlerin hemen hemen tamamı saat gibi görünse de saat değil METİN.
Bu nedenle; formüllerde saat sütununa atıf yapılırken 0+ADRES şeklinde formül oluşturuldu.
-- Ayrıca formüllerin bir kısmı dizi formülüdür. Buradaki formülleri gerçek belgenize uyarlarken
(satır/sütun adreslerini değiştirirken) formülleri yine dizi formülüne dönüştürmezseniz sonuç alamazsınız.

Formülleri dizi formülüne dönüştürmek:
Formül çubuğu üzerinden veya F2 tuşuna basarak ya da fareyle çift tıklayarak hücre içerisine girip formüllerde değişiklik yaptığınızda;
işlemi ENTER ile tamamlarsanız formül istenilen sonucu vermez.
Bunun yerine; CTRL ve SHIFT tuşları basılı drumda iken ENTER tuşuna basarak işlemi tamamlamalısınız.
İşlem doğru yapılmışsa formül kendiliğinden {....} gibi köşeli parantez arasına alınır.

Sonuçları konu sayfasına yazarak bildirirsiniz.
.

SrSerhat

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010 - Türkçe
01-07-2028
-- Belgenizdeki saat sütunundaki değerlerin hemen hemen tamamı saat gibi görünse de saat değil METİN.
Bu nedenle; formüllerde saat sütununa atıf yapılırken 0+ADRES şeklinde formül oluşturuldu.
-- Ayrıca formüllerin bir kısmı dizi formülüdür. Buradaki formülleri gerçek belgenize uyarlarken
(satır/sütun adreslerini değiştirirken) formülleri yine dizi formülüne dönüştürmezseniz sonuç alamazsınız.

Formülleri dizi formülüne dönüştürmek:
Formül çubuğu üzerinden veya F2 tuşuna basarak ya da fareyle çift tıklayarak hücre içerisine girip formüllerde değişiklik yaptığınızda;
işlemi ENTER ile tamamlarsanız formül istenilen sonucu vermez.
Bunun yerine; CTRL ve SHIFT tuşları basılı drumda iken ENTER tuşuna basarak işlemi tamamlamalısınız.
İşlem doğru yapılmışsa formül kendiliğinden {....} gibi köşeli parantez arasına alınır.

Sonuçları konu sayfasına yazarak bildirirsiniz.
.
Üstat,

Excel i inceledim sayende saatler saniyelere dönüştü. İşime yarıyor. Sürekli aylık mesailerimde artık bu excel i kullanırım. Eline gözüne emeğine sağlık. Bilgi böyle bir şey. Allah razı olsun.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Eyvallah, ihtiyaç görüldüyse mesele yok.
İyi çalışmalar dilerim.