Meteoroloji Masaüstü Aracı (MGM Gatget)

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Windows 7 ile sona eren gadget araçlarının bir benzeri olarak hazırladığım çalışmayı ekledim.
Beğeneceğinizi umuyorum...

*** 24/12/2019 Güncelleme ***
Bu versiyonda çalışma hatalarının düzeltilmesi amaçlandı.
"Simge durumunda üstte tut" özelliği dışındaki öneriler sonraki versiyona ertelendi.

İndir (1.1)

.

Son düzenleme:

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Özel kişi
Üstad, yeni bir boyuta geçtik ..... eline sağlık.

.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Harika...

Elinize sağlık..

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Ofis Profesyonel 2019 x64 TR
26-03-2020
Güzel olmuş., Elinize Sağlık.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Teşekkürler. Ancak akşam evdeki bilgisayarda, şimdi de işteki bilgisayarda denedim, yaşadığım il ve ilçenin (Manisa Kula) verilerini getirmiyor. En üstte Hava Raporu Alınıyor ibaresi var ve herhangi bir veri yok. Hatta başka il ve ilçeleri de göstermiyor. Ayarlar kısmında ilçe yazıp , çıkan listede seçiyorum ama herhangi bir değişim olmuyor, ondan mı bilmiyorum ama aynı menüye tekrar girdiğimde seçili herhangi bir ilçe görünmüyor.

Not: Programı kapatıp açınca düzeldi :)

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Bu durum hangi koşullarda oluşuyor? Nedeni ve çözümü için göz atayım.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Notta belirttiğim gibi programı kapatıp açınca düzeldi. İlk açılışta bu şekildeydi.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Eline sağlık Zeki ;

İlk açılışta veri gelmiyor.

Ayarları sil deyince registry console tool çıkması ise biraz ürkütücü olmuş.

Genel anlamda şahsen ben beğendim..

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Simge durumundayken her zaman üstte olmasını sağlayacak bir ayar olsa iyi olurdu bence. Şu haliyle görmek için önce masaüstüne geçmek gerekiyor.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
İlk açılış derken sistem açılışıyla başladığında düzelttiğimi sandığım, galiba devam eden bir problem galiba. Registry konusu için önerini dikkate alarak farklı yol izleyeceğim Berkant. Sağol.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Zeki, ilk açılış diye bahsettiğim sistem açılışındaki değil, uygulamayı indirip şehir seçtikten sonra veri gelmemesi..

Ayrıca merkez seçimi yaptığımızda seçimi göstermiyor yani seçim yapılmıyor gibi oluyor. Arama kutusuna seçilen veri gelmiyor. Gerçi biliyorum seçimi alttaki verilerden yapıyoruz ama arama kutusuna da seçilen verinin gelmesi gerekmez mi?

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
29-05-2025
Değerli Üstadım,

Emek ve paylaşımınız için teşekkürler.

Bende de ikinci açılışında veriler geldi.

Sevgi ve saygılar.

S.Yiğit

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Hocam merhaba,
Elinize sağlık, benim masaüstüne değişik bir hava kattı :)

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
O yağmur damlası neyi temsil ediyor acaba? Nisbi nem mi yağış ihtimali oranı mı?

Excel Vers. ve Dili
32 Bit 2016 Türkçe
Sayın Zeki Gürsoy,
Çok güzel bir program olmuş, sağ olunuz.
Windows 10 üzerinde herhangi bir hata olmadan çalışıyor bende.

Birkaç şekil önerisinde bulunmak isterim:
1. Programın üstünde yer alan gri renkli yer(il, ilçenin yazıldığı yer) daha canlı bir renk olabilir mi?
2. Hepsini göster dediğimizde iki sütun oluşuyor. Bilgisayarın masaüstünde sürekli açık kalacağını düşünürsek buranın tek sütun olması yer kaplamaması bakımından avantajlı olabilir. Birinci sütundaki "Rapor" kısmı gün tahminlerinin üzerine alınabilir.
3. "Rapor" diye isimlendirilen tahmin alanını "Şimdi" diye göstermek daha açıklayıcı olabilir.

klop01

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 Türkçe 64 Bit
07-02-2028
Zeki Bey
Faydalı bir program yapmışsınız. Teşekkürler. Bir öneri geldi aklıma:
Program üzerinde sağ tıkla açılan ayarlar, yenile, kapat vb. menüsü ile programın sağ üstünde bulunan ekran simgesine tıklayınca açılan gösterim seçenekleri menüsü var. Bu iki ayrı yerden ulaşılan menüleri tek bir çatı altına alabilirseniz daha iyi olur gibi geldi bana. Mesela sağ üst köşede bulunan sarı çerçeveli ekran yerine telefonlarda bulunan çark görseli kullanılarak tüm menüler buraya toplanabilir. Böylelikle tek yerden tüm işlemlere ulaşabiliriz. Değerlendirip karar vermek tabi size ait bir şey, ben sadece fikrimi paylaşmak istedim.

* Bir de sizin bu programı kurduktan sonra PC kapatırken Microsoft. NET Framework çalışıyor yine de kapatmak istiyor musunuz uyarısı geliyor bazen.
* Ayrıca ekteki word belgesine eklediğim görüntü ve açıklamasını aldım bir seferinde.
Yukarıdaki ilk durumun programla ilgisi olup olmadığını bilmiyorum. Değerlendirirsiniz diye yazıyorum.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

dr.51

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 türkçe
24-08-2028
güzel bir çalışma emeğinize elinize bilginize sağlık

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2. Hepsini göster dediğimizde iki sütun oluşuyor. Bilgisayarın masaüstünde sürekli açık kalacağını düşünürsek buranın tek sütun olması yer kaplamaması bakımından avantajlı olabilir. Birinci sütundaki "Rapor" kısmı gün tahminlerinin üzerine alınabilir.
Tüm raporlar görünür durumdayken dizüstü bilgisayar ekran yüksekliğinin yaklaşık %85 ini kapladığından tek kutu üzerinde sıralamak uygun görünmüyor. Ayrıca uzun merkez isimleri (ör: Yüksekova Selahhaddin Eyyubi Havalimanı, Hakkari) başlığa sığmamakta. Font küçültültüğünde ise okunabilirliğini etkileyecektir.

Arama kutusuna seçilen veri gelmiyor. Gerçi biliyorum seçimi alttaki verilerden yapıyoruz ama arama kutusuna da seçilen verinin gelmesi gerekmez mi?
Kutu, change olayı ile web sorgusu yaptığından ve liste içeriği ilce = null eşitliğine bakarak virgülle birleştiği için üzerinde fazla durmadım; daha önceki seçili merkezi label' a aktardım. Ek bilgi olarak MGM servisinde ilcesiz merkez yoktur. Ya merkez olarak geçer, ya da merkez ilçesini alır. Örneğin, Sakarya için merkez/merkez ilçe Adapazarı'dır. Seçilen veri gelmiyor ile kastettiğin buysa nedeni budur.

Bu versiyonda çalışma hatalarını düzeltilmeye çalıştığımdan önerileri sonraki versiyonda değerlendireceğim.

.