Metin İçeriğine Göre sıralama

Metin Ýçeriğine Göre sıralama

Benim sorum şu henüz çok yeni bir kullanıcı olarak hücrenin içeriğinde protokol numaraları ve isim soyadlar var ben tüm sütunları bir hücreye ve o hücrenin içindeki isimlere göre sıralamak istiyorum yani protokol noları dikkate almasın hücrenin içindeki ad soyada göre sıralama yapsın.

İlk siftah olması nedeniyle ilginizi rica ederim

Teşekkürler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
sıralatacağınız alanı mouse ile seçtikten sonra "veri" başlığındaki "sırala" komutunu kullanabilirsiniz.

selamlar

leventm,

teşekür ederim lakin benim sorum biraz farklı idi böyle bir sıralamada hücrenin içinde (161283 murat derman) verisi varken bütün sutunda hücreler içinde 161283'ü dikkate alarak sıralama yapıyor halbuki ben seçtiğim sutunda hücrenin içindeki isimlerin alfabetik durumuna göre stüm satırlarla sütunları sıralasın istiyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn Muratderman

Bir örnek gönderirseniz sanırım daha detaylı bir çözüm önerebilirim.

selamlar

Þöyleki

bir sütundaki sırasıyla hücre bilgileri

163285 ahmet derman
166357 mustafa keser
358264 melahat durmaz
167999 hakkı keskin
957899 özlem türk
166666 mehmet ali

ben burda sutunu seçip satırları ahmet derman 1. satır
hakkı keskin 2.satır
mehmet ali
melahat durmaz
mustafa keser

olarak sıaralatmak istiyorum. lakin aşağıya doğru sıralama isteyince yanlarındaki numaraya göre satırları sıralıyo aynı hücrenin içinde sayıları dikkate alıyor veride çok fazla olduğundan hücre içerikleriklerinden sayıları çıkarmam zor. İnşallah bu sefer anlaşabiliriz.

Teşekkür ederim.

G

Guest

Misafir
Bunu için protokol numarasını ayrı hücre olarak ayır.isimlerin olduğu stunu seçin ve menuden
Data >> Text to columns seçeneğini seçin ekrana gelen pencereden alt seçenek olan Fixed width seçeneğini işarteleyerek next butonuna basın değişen pencerede mausla tıklayarak dosyayı böleceğiniz alana çizgi koyun tekrar next tuşuna basarak sonraki aşamaya geçerek finish butonuna basın.
Bu işlemden sonra protokol ile isim ayrı hürcelerde yan yana olacaktır.Bu işlemden sonra isme göre sıralayabilirsiniz.
Kolay gelsin umarım işinize yarar ?

Sn Muratderman
Siz örneği yine de gönderin. Ama bilgi babından şunu söylemek isterim.

Sıralama yapacağınız sütunları seçtikten sonra Veri>Sırala diyorsunuz ya o arada gelen pencereden hangi sütuna göre sıralayacağınızı seçebiliyorsunuz. Yani ilk seçim olarak isimlerin bulunduğu sütunu, ikinci seçimde soyadları ve üçüncü seçimde protokol noları olan sütunu seçerseniz bu sıraya göre sıralar Excel. Bunu da denediniz mi?

Türker Bey teşekkür ederim bu veriyi ayrımak için yeni öğrendiğim bir özzellik oldu hedefe yaklaştığımı hissediyorum. yanlız burda düzenli yazılmayan protokol no'ları örneğin önde isim sonra sayılar veya aynı hizada olmayan veriler için ne yapabilirim.

Sub ayir()
For i = 1 To 100
deg = Cells(i, 1)
ayri = ""
gayri = ""
For j = 1 To Len(deg)
tek = Mid(deg, j, 1)
If Asc(tek) > 47 And Asc(tek) < 58 Then
ayri = ayri + tek
Else
gayri = gayri + tek
End If
Next j
Cells(i, 7) = ayri
Cells(i, 8) = Trim(gayri)
Next i
End Sub

Burada 1.sütundaki veriler sayılar ve harfler olarak ikiye ayrılıyor ve sayılar 7. harfler 8. sütuna yazdırılıyor.
Aslında xxrt nin işaret ettiği yerde de buna benzer bir çalışma var.

G

Guest

Misafir
Yukarıdak anlattığım sonuçta alt seçenek olan Fixed width seçeneğini yerine üst seçenek olan Delimitedi seçerek ekrana gelen pencereden space kutucuğunu işaretleyin sonra finish bu tonuna basarsanız.Hücredeki boşluklara göre ayırım yapacaktır.isim soyisim ve numaradan oluşacak üç stun olacağını varsayarsak ilk önce son stunu sıralayın ardından da ilk stunu sıralatırsanız tam bir sıralama olmaz ama aklıma gelen en uygun sıralama olacaktır.