Soru Metin içerisinde yer alan belirli kelimeleri çekme işlemi nasıl yapılır?

faruk4435

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Visual Basic, C#, C++
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19.11.2029
Mesleğim gereği listeler ile uğraşıyorum ama parçabul, bul vs. komutları anlamakta zorluk çekiyorum.
Düzenlemeye çalıştığım istede Görev yeri sütunu mevcut, benden önce listeyi hazırlayan arkadaş çok karışık hazırlamış yapmak istediğim şey şu;

Görev yeri
a adliyesi zabıt katibi 111111111
a adliye adı, sonrasında unvanı ve rakamla yazan da sicili, 3 farklı sütun açtım, görev yerine adliye kelimesinden önceki metini yani sadece a'yı, sicili sütununda sadece rakamı, unvan sütununa ise adliye ve rakam arasında olan unvanı çekmesini istiyorum. Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Liste baya bir kabarık, kişisel veriler yönünden örnek excel dosyasına ekliyorum. Yardımlarınıza ihtiyacım var, teşekkür ederim şimdiden...

Ekli dosyalar

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
C kolonunu seçin / Veri Tabı / Veri Araçları kısmında / Metni Sütunlara Dönüştür seçin.
Açılan pencerede Sınırlandırılmış işaretleyin. / İleri / Ayırıcılar listesinde sadece Boşluk işaretleyin.
İleri tıklayın. Hedef kutusunu seçip (herhangi bir boş kolonun ilk hücre adresini örneğin; ) H1 yazın yada H1 hücresini seçin.
Sonu tılklatın.

faruk4435

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Visual Basic, C#, C++
19.11.2029
Merhaba.
C kolonunu seçin / Veri Tabı / Veri Araçları kısmında / Metni Sütunlara Dönüştür seçin.
Açılan pencerede Sınırlandırılmış işaretleyin. / İleri / Ayırıcılar listesinde sadece Boşluk işaretleyin.
İleri tıklayın. Hedef kutusunu seçip (herhangi bir boş kolonun ilk hücre adresini örneğin; ) H1 yazın yada H1 hücresini seçin.
Sonu tılklatın.
Listeyi hazırlayan arkadaş öyle bir hazırlamış ki... Boşluk denen bir şey koymamış :) Hepsi birleşik yazıyor dediğim gibi liste kabarık olunca söylediğiniz yöntemi uygulayınca daha fazla iş çıkıyor :)

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Örnek dosyanızda boşluklar var, ona göre çözüm sundum.

Örnek dosyanızı gerçek veriler ile aynı şekilde hazırlayıp paylaşırsanız ona göre bir çözüm bulunabilir.
Ama sadece bir tane değil birkaç değişik örnek paylaşın ki soruna daha hızlı çözüm arayabilelim.

Özel bilgiler yoksa yada özel bilgileri değiştirerek orijinal dosyanızı paylaşmanız daha iyi olur.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Alternatif;

Ekli dosyalar