Metin Kutusu Yazıları Çok Ağır. (Dosya Mevcut))

owenefe

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-01-2026
Selam arkadaşlar..
Ben baz istasyonlarının keşif yapma ve dosya hazırlama tarafında çalışıyorum. Çalışıtığımız exel dosyalarının her yeri formüllü..Elimden geldiğince gereksiz formül ve sayfaları sildim dosya boyutuda 1mb lara kadar düştü buraya kadar sorun yok. Fakat metin kutusu içerisine yazılar yazmak istediğimizden gecikme sorunu oluyor hemde aşırı bir gecikme. Yani 2 cümle yazdığım da yazdıktan nerdeyse 1 dkka sonra geliyor yazılar metin kutusuna heleki biyerden yanlış yazdıysam düzeltmesi tam bir işkence oluyor. Evdeki i7 makina da denedim bütün dosyayı paylaştığım kişilerde de aynı sorun oduğunu söylüyor.. kimisi office 2013 kimisi 2010 ben ise 2007 kullanıyorum yani ne pc donanımından neden exel sürümünden kaynaklanıyor..Tahminimce dosyanın içeriği ile alakalı.Bunu nasıl çözebilir deliricem bir survey dosyası yarım günümü alıyor işlere yetişemiyorum örnek olarak çalıştığım dosyayı link olarak ta ekledim indirip kontrol edebilirsiniz
https://yadi.sk/d/no7BgUUuj3JWL

halit3

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
2003 excell türkçe
ve
2007 excell türkçe
Merhaba

Dosyanız hakkında küçük bir değerlendirme yapayım.

Öncelikle dosyanızın boyutu çak büyük olduğundan dosyanız çok geç açılıyor ve içinde işlem yapmak baya bir zaman aldığından sabır gerekiyor

Önerim

Dosyanızda ki sayfalarda hücre birleştirmesi yapmamaya özen gösterin
diğer taraftan sayfalarda bir çok resim var bu resimleri sayfalardan silerek ihtiyaç olduğundan bir makro kodu yardımı ile farklı bir klasörden aldırmak dosyanızın hızını arttıracaktır.

owenefe

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-01-2026
Merhaba

Dosyanız hakkında küçük bir değerlendirme yapayım.

Öncelikle dosyanızın boyutu çak büyük olduğundan dosyanız çok geç açılıyor ve içinde işlem yapmak baya bir zaman aldığından sabır gerekiyor

Önerim

Dosyanızda ki sayfalarda hücre birleştirmesi yapmamaya özen gösterin
diğer taraftan sayfalarda bir çok resim var bu resimleri sayfalardan silerek ihtiyaç olduğundan bir makro kodu yardımı ile farklı bir klasörden aldırmak dosyanızın hızını arttıracaktır.
anladım hocam fakat o resimler silinmiş halleri..Yani normalde o dosyada 30 tane felan resim olur sonuçta işimiz bu resimler ve açıklamalar ile sunum hazırlamak..Başka dosyalarımız da belki 1000 resimli 80-90 mb onlarda bile böyle yazdıklarımızın geç gelme problemi yok..Yeni bir exel e kopyala yapmadan el ile geçirsem düzelirmi oda 1 günümü alır gerçi

Excel Vers. ve Dili
2003
Merhabalar,

Eklemiş olduğunuz dosyayı indirip test ettim. i7 işlemci ile dosyanın açılması 1 sn. sürüyor. Üstelik değil dakikalar, saniyeler sürmeden "Metin Kutuları" ekleyip içine istediğim uzunlukta yazı yazıp çıkabiliyorum.

Dosyanızda, tek farkettiğim, açılış esnasıda başka kitaplardan güncelleme sormakta. Zannediyorum ki, bu güncellemeler dosyanızda işlem yapmanızı zorlaştırmaktadır.