Metİn Kutusuna Gİrİlen Karekter Sayisini Sinirlama

Metİn Kutusuna 6 Karakterlİk DeĞer Gİmesİnİ İstİyorum. Fazlasi Olmasin EksİĞİde Olmasin Yanİ 5 Olmasin 7 Olmasin Nasil Yapabİlİrİz

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Alanın güncelleştirme öncesine alttaki kodu yazınız..

Kod:
If Not Len([ilgili alan]) = 6 Then
MsgBox "Lütfen 6 hane giriniz", vbOKOnly, "Yanlış karakter sayısı!!"
Me.SetFocus
Cancel = True
End If

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
..... İnternetin azizliği..

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Sayın beab05;

Ustanın sözünün üzerine söz söylenmez biliyorum ama, ben de Geçerlilik Kurallarıyla yaptığım şeklini basitçe açıklamak ve bir örnek eklemek istedim. Umarım bağışlanırım...

Sayın blacksir;

Sayın beab05'in yönteminin yanında isterseniz şu şekilde de hareket edebilirsiniz. (Benimki daha acemice bir yöntem ama hangisi işinize daha yararsa kullanırsınız artık).

Tabloyu tasarım görünümünde açıp, alanın "Alan Boyutu" özelliğine 6 yazabiliriz. (Bu durumda 6 karakterden fazla girişe izin vermez). (Bunu yapmayabilirsiniz de isterseniz). Yine "Geçerlilik Kuralı" bölümüne Like "??????" ifadesini yazıp, bu kurala uygun şekilde girilmediği zaman görüntülenmesini istediğiniz mesajı da "Geçerlilik Metni" bölümüne yazarsanız 6 karakter dışında girilen durumlarda açılan pencerede mesajınız görünecektir...

Basit bir örnek dosya ekledim.

Saygılarımla...

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Sayın Gitarisyen;
Aksine, alternatif çözüm göstermeniz bence son derece yerinde. Farklı çözümleri görmenin kötü olduğunu kim söyleyebilir !!??

Yardımlarınız için teşekürler