metin olarak (5+1) işlemini fonksiyona dönüştürme

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
excelde bir hücrede metin olarak görünen (5+1) bilgisini, yanındaki hücreye işlemin sonucunu atamak istiyorum yani yanındaki hücrede işlem sonucu olarak 6 sonuçunu görmek istiyorum nasıl yapabilirim? bana yardımcı olabilirmisiniz?

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Aşağıdaki kodları bir modüle kopyalayınız
Karakter ilave edilecek alanı seçiniz.Kodları çalıştırınız

Sub ekle()
For Each Alan In Selection
Alan.Offset(0, 1).Value = "=" & Alan.Value
Next

End Sub

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
zafer aslında benim makro bilgim çok zayıf hatta hiç yok bile denilebilir ama çok öğrenmek istiyorum. Bana tavsiye edebileceğin bir kitap yada bir kaynak var mı ?

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
PEKİ BU İÞLEMİ MAKRO KULLANMADAN EXCELİN KENDİ FONKSİYONLARIYLA YAPMAMIZ MÜMKÜN MÜ? ÇÜNKÜ BEN BU İÞLEMİ KENDİ FORMÜLİZESYONUMA EKLEMEM GEREKİYORDA...

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
zafer tekrar selam dün sana bir soru sormuştum bu metin olarak (5+1) görünen hücrenin işlemini başka bir hücreye yaptırma, senin bana verdiğin kodları yazdım.. Program çalıştı ama her seferinde çalıştırmak için hürcelerimi seçip run deyip sonra uygulamak istediğim makroyu seçmem gerekiyor yaani bir türlü otomatikleştiremedim? nnasıl otomatik hale getirebilirim?
Not: makroları etkinleştir dememe rağmen çalışmıyor tek tek yapmam gerekiyor.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Formülle çözüm isterseniz aşağıdaki formülü deneyin. Verinin A1 hücresinde olduğu kabul edilmiştir.

=SOLDAN(A1;MBUL("+";A1;1)-1)+PARÇAAL(A1;MBUL("+";A1;1)+1;UZUNLUK(A1))

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
levent valla deniyorum ama bir türlü yapamıyorum. neden olmuyor bilmiyorum. bak istersen e mail adresine yollim excel formatımı ne yapmak istediğimi gör...

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
makroyla kısmen işlem oluyor ama gene tam anlamıyla verim alınamıyor yani otomatik çalışmıyor makroları etkinleştirmeme rağmen ve çokta acele lazım bu bana umarım bana yardımcı olabilirsiniz arkadaşlar

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
A1 hücresine 5+1 yazın. Sonrada B1 hücresine benim verdiğim formülü kopyalayın. Sonucu verecektir. Ama excel dilini profilinizde belirtmediğiniz için Türkçe olarak verdim. İngilizce ise hata verebilir.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
levent bey tamam oluyor ama benim yapmak istediğim çok genel bir şey yani '5+1 yazdığımda oluyor ancak ben ise normal yani matematiksel olarak (5+1) tabi bu excelde (pi()) gibi ifadelerde olabilir yada 2^3 gibi ifaadelerde olabilir bunun işlemini yapmasını istiyorum
sizin verdiğiniz formülde a1 hücresine (5+1) yazdığımızda toplamayı yapmıyor

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
zafer beyin bana önerdiği
Sub ekle()
For Each Alan In Selection
Alan.Offset(0, 1).Value = "=" & Alan.Value
Next

End Sub

makrosu çalışıyor ama otomatik çalıştıramadım... bana bu konuda yardımcı olabilirseniz aslında daha faydalı olabilir.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
temel mantık a1 hücresindeki bilginin başına "=" işareti yazdırıp başka bir hücrede çalışmasını sağlamak ama bir türlü otomatik olarak yaptıramıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz?

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Alternatif olarak ekli dosyaya bakabilirsiniz...

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
haluk çok teşekkür ederim sorunu çözmek üzereyim yalnız bir ufak sorun daha kaldı... senin makro hücre boşken #DEÐER hatası veriyor... bu hatayı yok etmemiz mümkün mü, eğer hücre boş ise yani başvurulan hücre boş ise makro sonucuda boş olarak kalsın...

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Ekteki dosyaya bakın ...

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
allah razı olsun mu diyeyim, yoksa allah ne muradınız varsa versin mi diyeyim bilemiyorum... O kadar çok işime yaradı ki çok teşekkür ederim haluk bey.... bu makro tasarlamayı en yakın zamanda bende öğreneceğim... iyi günler dilerim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
haluk bey tekrar selam, rahatsız ediyorum ama ufak bir sorun daha var... Þimdi ise bir hücreye gidiyorum =hesapla(a1) tarzı işlem yapıyorum herşey çok güzel ama hücre biçimi sayı iken ve hücreye (3/2) yazdığımda hücrede otomatik olarak -1,500 yazıyor ama bunun sizin yaptığınız makrodan kaynaklandığını zannetmiyorum. Nasıl düzeltebilirm bu (3/2) nin -1,500 olarak otomatikman yazmasını? hücreninde biçiminin "sayı" olmasını istiorum ve virgülden sonra 3 hane, binlik ayraç kullanmak istiyorum ancak genel e aldığımda düzeltebildim. bir fikriniz var mı ?

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
sn levent
=SOLDAN(A1;MBUL("+";A1;1)-1)+PARÇAAL(A1;MBUL("+";A1;1)+1;UZUNLUK(A1))
eğer fonksiyonu ile kullanılabilirmi yani 5+1 değilde 3 gibi tek değer verildiğinde de hata vermese...