Metin parçasını bütün sütunda arama, ilgili satırların numaralarını bulma

Excel Vers. ve Dili
2010 excell Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
24-08-2022
İyi günler. Ekteki dosyamda metin parçasını içeren satırların numaralarını bulmam gerekiyor. yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Selamlar,
Dosyanızı göremediğimden, sorunuza yönelik bir örnek hazırladım... İncelersiniz...

dosyada, A2 den itibaren A kolonunda Liste mevcut. (A2 : A234)

C1 hücresinde Aranılan Kod numarası seçilmekte...
(Aranılan kelimenin dikkatli seçilmesi gerekiyor... Örneğin Renk olarak SARI kelimesini içerenleri aratıyorsunuz... Sarı meyveler ibaresinde Sarı mevcut ve kriterinize Uygun.... Ancak Sarımsak sağlığa yararlı da da Sarı var ve kriterinize Uygun değil. Ya da Sarıklı İsmil Efendi de de Sarı mevcut...)

E2 hücresinden itibaren formülle aranılan Kod numarasını içeren hücrelerin satır numaraları yazdırılmakta...
Formül :
=EĞERHATA(TOPLAMA(15;6;SATIR($A$1:$A$234)/(ESAYIYSA(MBUL($C$1;$A$1:$A$234)));SATIRSAY($A$2:A2));"")

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
@52779 , Dosyayı görmeden, soruyu böyle güzel çözdünüz. Tebrikler.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
@ÖmerFaruk
Çok teşekkür ediyorum...

Bana göre, Örnek dosya, soru ekindeki içeriğe uymuyordur, ama, sorunun anlatımı sade ve anlaşılırdı.

Selamlar.. Saygılar..

Excel Vers. ve Dili
2010 excell Türkçe
24-08-2022
Selamlar,
Dosyanızı göremediğimden, sorunuza yönelik bir örnek hazırladım... İncelersiniz...

dosyada, A2 den itibaren A kolonunda Liste mevcut. (A2 : A234)

C1 hücresinde Aranılan Kod numarası seçilmekte...
(Aranılan kelimenin dikkatli seçilmesi gerekiyor... Örneğin Renk olarak SARI kelimesini içerenleri aratıyorsunuz... Sarı meyveler ibaresinde Sarı mevcut ve kriterinize Uygun.... Ancak Sarımsak sağlığa yararlı da da Sarı var ve kriterinize Uygun değil. Ya da Sarıklı İsmil Efendi de de Sarı mevcut...)

E2 hücresinden itibaren formülle aranılan Kod numarasını içeren hücrelerin satır numaraları yazdırılmakta...
Formül :
=EĞERHATA(TOPLAMA(15;6;SATIR($A$1:$A$234)/(ESAYIYSA(MBUL($C$1;$A$1:$A$234)));SATIRSAY($A$2:A2));"")

Hocam bir başlıktan böyle güzel bir çözüm sunmanız çok kıymetli. Çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Tam olarak buydu öğrenmek istediğim. Hocam ayrıca "sarı" içeren hücreleri bulurken "sarımsak" gibi olanları da almak mümkün mü? Çünkü tanı kodları metinlere bitişik geliyor.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Ben teşekkür ediyorum...
İyi çalışmalar sizlere....

Not :
......... ayrıca "sarı" içeren hücreleri bulurken "sarımsak" gibi olanları da almak mümkün mü? Çünkü tanı kodları metinlere bitişik geliyor.
Formül, zaten bunları alacak şekildedir...
Buradaki problem ise, aldırmamaktır. O nedenle ibareleri seçerken dikkatli olunması gerektiğini belirtmiştim...

Excel Vers. ve Dili
2010 excell Türkçe
24-08-2022
Tam olarak derdimin dermanı olmuş hocam çok teşekkür ederim👋

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Rica ediyorum...
İyi çalışmalar sizlere....