Metin ve Sayı İçeren Hücrelerdeki Rakamları Toplama!!!

Excel Vers. ve Dili
office professional plus 2021
İyi günler. Formda benzer konular bulup uğraştım fakat yapamadım, yardımcı olursanız sevinirim. C sütununda, C4 hücresinden başlayan metin ve sayılarla karışık verilerim var. Örneğin; c4 hücresi, "500-Dolar mehmet var", c5 hücresi, "1000-euro hasan gelecek", c6 hücresi, "600-Dolar iş yeri hesap" vs... devam ediyor. Yapmak istediğim DOLAR yazan hücrelerdeki bütün rakamların toplamını V5 hücresinde göstermek, EURO yazan hücrelerdeki rakamların toplamında V6 da göstermek. yani C4 deki 500+c6 daki 600=1200 gibi.

muratboz06

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office365 TR
D4 ve E4 hücrelerindeki formülleri çalışma sayfasında uygun bir sütunun 4. satırına kopyalayın, aşağı doğru çoğaltınız.
F2 ve G2 hücresindeki formülleride V5 ve V6 hücresine, yukarıdaki kopyalama yaptığınız sütun adlarını değiştirerek kopyalayınız.

Excel Vers. ve Dili
D4 ve E4 hücrelerindeki formülleri çalışma sayfasında uygun bir sütunun 4. satırına kopyalayın, aşağı doğru çoğaltınız.
F2 ve G2 hücresindeki formülleride V5 ve V6 hücresine, yukarıdaki kopyalama yaptığınız sütun adlarını değiştirerek kopyalayınız.
HOCAM teşekkür ederim fakat dosya açılmıyor. Benim dosyalarım xlsm uzantılı sizinkisi xlsx sanırım sorun bundan dolayı.
NOT: Murat Hocam açtım tam istediğim gibi olmuş teşekkürler. Fakat bende çok veri var bukadar formül dosyayı etkiler diye düşünüyorum. Acaba yazdığınız "EĞERHATA(SAYIYAÇEVİR(SOLDAN(C5;MBUL("dolar";C5;1)-2));"")" bu formülü direk ETOPLA formülüne ekleyemezmiyiz. hücrelerin yanına formül eklemeden direk hücrelerin içindeki rakamları toplayamazmıyız.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
HOCAM teşekkür ederim fakat dosya açılmıyor. Benim dosyalarım xlsm uzantılı sizinkisi xlsx sanırım sorun bundan dolayı.
NOT: Murat Hocam açtım tam istediğim gibi olmuş teşekkürler. Fakat bende çok veri var bukadar formül dosyayı etkiler diye düşünüyorum. Acaba yazdığınız "EĞERHATA(SAYIYAÇEVİR(SOLDAN(C5;MBUL("dolar";C5;1)-2));"")" bu formülü direk ETOPLA formülüne ekleyemezmiyiz. hücrelerin yanına formül eklemeden direk hücrelerin içindeki rakamları toplayamazmıyız.

Excel Vers. ve Dili
office2007 Türkçe
Deneyin

Kod:
Function NumSum(Rng As Range) As Double
  Dim X As Long, Cell As Range, Combined As String
  For Each Cell In Rng
    Combined = Combined & Cell.Value
  Next
  For X = 1 To Len(Combined)
    If Mid(Combined, X, 1) Like "[!0-9.]" Then Mid(Combined, X) = " "
  Next
  NumSum = Evaluate(Replace(Application.Trim(Combined), " ", "+"))
End Function
örnek =NumSum(A1:A5)

Daha geniş bilgi için

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Eğer para birimi yazımları standart ise görseldeki gibi sonuca gidebilirsiniz.

SUMPRODUCT = TOPLA.ÇARPIM
ISNUMBER = ESAYIYSA
SEARCH = MBUL
VALUE = SAYIYAÇEVİR
LEFT = SOLDAN

232721

Excel Vers. ve Dili
Deneyin

Kod:
Function NumSum(Rng As Range) As Double
  Dim X As Long, Cell As Range, Combined As String
  For Each Cell In Rng
    Combined = Combined & Cell.Value
  Next
  For X = 1 To Len(Combined)
    If Mid(Combined, X, 1) Like "[!0-9.]" Then Mid(Combined, X) = " "
  Next
  NumSum = Evaluate(Replace(Application.Trim(Combined), " ", "+"))
End Function
örnek =NumSum(A1:A5)

Daha geniş bilgi için
Teşekkürler hocam şimdi denicem