METİNLERİ SAYSIN VE STANDART BİR SAYI İLE ÇARPSIN

Excel Vers. ve Dili
excel
merhaba bir sitede yöneticiyim ve bir konuda değerli görüşlerinize ihtiyaç duydum yardımcı olursanız sevirim.

Aidatımız 350TL
ben aidat tablosunda adamın borcuna 350 yazıyorum, ödediği zaman "Ödendi" yazıyorum, ancak ödendi olduğu için toplam bozuluyor. yani adam 3 ay ödeme yaptığı zaman 3 ayda da ödendi yazacak ancak toplam hücre kısmında 1050TL olmalı. bunu nasıl yapabilirim.
şimdiden teşekkür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

B2:M2 aralığına "Ödendi" yazdığınızı varsayarsak;

N2 hücresine aşağıdaki formülü uygularsanız sonuç alırsınız.

C++:
=EĞERSAY(B2:M2;"Ödendi")*350

Excel Vers. ve Dili
excel
Değerli hocam çok teşekkür ederim. peki 350 den eksik ödeme olmuşsa o satırı toplasın istiyorum, yapamadım. şöyşe bir şey yaptım, olmadı
Kod:
  =EĞER(EĞERSAY; E8:P8;"Ödendi"*350);TOPLA(E8:R8)
yani adam 350 yerine 200 ödemiş ana toplama o ikiyüzü eklemek istiyorum.

Greenblacksea53

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr
C sütununa işlem yaptım
E sütununda 350 yazıyorsa borcu yok
E sütununda 350 de az rakam varsa 350 den e sütundaki rakamı çıkardım
E sütununda Ödenmedi yazıyorsa 350 yazacak ( Bu arada Ödenmedi hücre biçimlendirmede yazmışsınız förmül neden çalışmıyor diyorum kendi kendime)
Ayrıca Şubat ayı olunca yukarıdaki işlemler F sütunu için olacak.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel
Değerli hocam listede ocak ayında 350 yazan rakamlar yerine ödendi yazacak, ancak ben yazamıyorum. genel toplamda en sonda tüm ödediği kısımda ödendi olanları 350 ile çarpsın ve 350 dışında olanlarda varsa ( eksik ödeme - fazla ödeme) onlarıda toplama dahil etsin istiyorum. ayrıca borcu olanlara da tabloda aylık 350tl borcu var yazacam ve bu rakamlar ödediği ksımlara eklenmeyecek. sadece ödendi olursa eklenecek. ( bilmem anlatabildim mi ( çok özür dilerim evet biraz karıştı)

Excel Vers. ve Dili
excel
Birde C sütununda "borcu yok" kısmına geçen yıldan kalan borcu (D sütunu) toplama dahil etsin.. ( saygılar hürmetler)

Greenblacksea53

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr
Evet karışık, anlatımızda karışık,
Yaptıklarım
1.A2 hücresi Ocak ayına eşitse tablonuzda Ocak sütununu hesaplayacak Şubat eşitse Şubat sütununu hesaplayacak
2. A2 Ocağa eşit varsayalım o zaman Ocak sütunu Ödendi yazıyorsa C sütununa BORCU YOK yazacak, 350'den az ödeme yaptıysa 350- Ocak sütunu çıkarıp C sütünün kalan borcu yazacak.
3. TOPLAM ÖDEME kısmına AY bazına göre yaptım, ne kadar ödeme yaptıysa o kadar göreceksiniz kısaca

Tabloda Şubata değer girin deneyin ne yapmak istediğimi anlayacaksınız.

Ekli dosyalar

Greenblacksea53

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr
Evet karışık, anlatımızda karışık,
Yaptıklarım
1.A2 hücresi Ocak ayına eşitse tablonuzda Ocak sütununu hesaplayacak Şubat eşitse Şubat sütununu hesaplayacak
2. A2 Ocağa eşit varsayalım o zaman Ocak sütunu Ödendi yazıyorsa C sütununa BORCU YOK yazacak, 350'den az ödeme yaptıysa 350- Ocak sütunu çıkarıp C sütünün kalan borcu yazacak.
3. TOPLAM ÖDEME kısmına AY bazına göre yaptım, ne kadar ödeme yaptıysa o kadar göreceksiniz kısaca

Tabloda Şubata değer girin deneyin ne yapmak istediğimi anlayacaksınız.
C sütununa geçmiş borcu olanları güncel borç'a eklenmiş hali

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel
Müthiş olmuş, sadece S sütunu (Genel ödeme toplamı) o sütunda eksi olan rakamlar var, o rakamlar sıfır olması lazım. geçen yıldan borcu olanları eksi olarak yazmış. yani hiç para ödememiş ama genel toplama -200tl olarak geçmiş benim hesabı bozmuş. onun dışında hepsi olmuş, elleriniz dert görmesin.

Greenblacksea53

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr
Müthiş olmuş, sadece S sütunu (Genel ödeme toplamı) o sütunda eksi olan rakamlar var, o rakamlar sıfır olması lazım. geçen yıldan borcu olanları eksi olarak yazmış. yani hiç para ödememiş ama genel toplama -200tl olarak geçmiş benim hesabı bozmuş. onun dışında hepsi olmuş, elleriniz dert görmesin.
Sakinlere söyle borçlarını odesinler eski görmezsin bakarım ona şimdi dışarı çıktım cepten yapamam, ayrıca geçmiş borcu olan eksi görülmesi gerekmez mi

Excel Vers. ve Dili
excel
Sakinlere söyle borçlarını odesinler eski görmezsin bakarım ona şimdi dışarı çıktım cepten yapamam, ayrıca geçmiş borcu olan eksi görülmesi gerekmez mi
S sütunu ödediği genel toplamı gösteriyor. yani geçen yıldan kalan borcu ödeyince genel toplama (S Sütunu) ekleniyor. (hakkınızı helal edin. en kısa zamanda kurs almayı düşünüyorum. )

Greenblacksea53

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr
S sütünü Geçmiş borçlar D sütununda idi galiba S5 hücresindeki Formül den D5 silin sadece aşağıya çekin D5 i hesaba katmaz

Excel Vers. ve Dili
excel
Birde 350 yerine eksik ödeyenler var, örneğin 200 ödüyor onu 200 olarak yazınca "ödendi" çıkıyor. 350 altında ödeme varsa, tabloya o rakamı yazıyorum ki tam olarak ödemediğini anlatıyorum.